"Debata Jedynki". Krzysztof Lipiec: ciężar związany z kosztami ochrony klimatu musi być rozłożony sprawiedliwie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 20:18
Na ostatnim unijnym szczycie Polska zablokowała wprowadzenie zapisu, który mówi, że kraje unijne powinny osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Wywołało to dyskusję związaną z kwestią ograniczania emisji dwutlenku węgla. - Ciężar związany z poniesionymi kosztami ochrony klimatu i wprowadzania nowoczesnej energetyki musi być rozłożony sprawiedliwie - powiedział w "Debacie Jedynki" poseł Krzysztof Lipiec (PiS).
Audio
  • Politycy komentują zablokowanie przez Polskę na unijnym szczycie wprowadzenia zapisu dotyczącego zobowiązania UE do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r. (Debata Jedynki)
Od lewej: Antoni Trzmiel, Krzysztof Lipiec (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO) i Józef Brynkus (Kukiz15)
Od lewej: Antoni Trzmiel, Krzysztof Lipiec (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO) i Józef Brynkus (Kukiz'15)Foto: Polskie Radio

Polska zablokowała na unijnym szczycie wprowadzenie zapisu dotyczącego zobowiązania UE do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r., oznaczającej ogromną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z założeniami nowego ekocelu kraje Wspólnoty za nieco ponad 30 lat powinny pochłaniać dokładnie tyle dwutlenku węgla, ile emitują. Jak argumentuje rząd Mateusza Morawieckiego, ambitne założenia klimatyczne UE uderzają w gospodarkę państw, w których energia elektryczna pozyskiwana jest w wyniku spalania węgla.

komin1200.jpg
Mówią o klimacie, a trują na potęgę. Zobacz, jakie kraje emitują najwięcej CO2

Jak wynika z "Global Carbon Budget 2017", raportu opracowanego przez 76 naukowców z 57 instytucji, Polska w 2017 r. wyemitowała 26,6 mln ton CO2, co stanowi w skali świata 0,9 proc. i daje jej 21. miejsce w rankingu. W Europie największymi "kopciuchami" są Niemcy (799 mln ton) i Wielka Brytania (385 mln ton), zaś w wymiarze globalnym przodują tu Chiny, Stany Zjednoczone i Indie, które dwa lata temu wyemitowały odpowiednio 9839 (27 proc. w skali światowej), 5270 (15 proc.) i 2467 (7 proc.) mln ton dwutlenku węgla.

Gabriela Lenartowicz (Platforma Obywatelska) podkreśliła, że konkluzje państw Unii Europejskiej, co do ograniczenia emisji CO2 są skierowane do wszystkich krajów członkowskich. - To nie jest tak, że tylko my mamy się ograniczać. Muszą to zrobić wszyscy należący do Unii. Założeniem jest bowiem to, by dać przykład. To ma być nasza, czyli unijna oferta na następny szczyt klimatyczny, który odbędzie się w grudniu i podczas którego nastąpi podsumowanie realizacji działań w zakresie ochrony klimatu, wypracowanych na podstawie paryskiego porozumienia - powiedziała posłanka.

Zdaniem Krzysztofa Lipca (Prawo i Sprawiedliwość) Polsce niepotrzebne są radykalne restrykcje w zakresie emisji CO2, bo już od dłuższego czasu dba o ochronę środowiska. - To przecież rząd PiS wprowadził program "Czyste powietrze". Z całą pewnością przyczyni się on do tego, by zrealizować wszystkie wskaźniki nakazujące redukcję emitowania dwutlenku węgla. Natomiast Polska zablokowała przedłożony pakiet dotyczący celów klimatycznych dlatego, że ciężar związany z poniesionymi kosztami ochrony klimatu i wprowadzania nowoczesnej energetyki musi być rozłożony sprawiedliwie - zaznaczył poseł.

Według Józefa Brynkusa (Kukiz’15) "na całą sprawę trzeba spojrzeć zarówno globalnie, jak i lokalnie". - Wiadomo, że ograniczenie emisji dwutlenku węgla w jednym kraju nie spowoduje poprawy klimatu. Wystarczy, że np. na Filipinach wybuchnie wulkan, który wyrzuci do atmosfery o wiele więcej CO2 i innych zanieczyszczeń niż Polska wyprodukuje ich przez kilkadziesiąt lat. Tyle tylko, że musimy też zadbać o własne środowisko. Nie możemy patrzeć wyłącznie na sprawę wyłącznie szeroko, ponieważ to nas dotyka bezpośrednio - przypomniał. Dodał, że "w przekonaniu ruchu Kukiz’15 Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczny przyjęty w 2008 r., bo to rozwiązanie fatalne z punktu widzenia naszej gospodarki". - Traktowane jest jako oręż w walce o charakterze ekonomiczno-politycznym z nowymi krajami w UE, w tym z Polską - stwierdził.

Jacek Żalek (Porozumienie) podkreślił, że w związku z debatą, jak wytworzyła się po ostatnim unijnym szczycie w sprawie ochrony klimatu, powinniśmy się skoncentrować na tym, co w Polsce najbardziej niekorzystnie wpływa na środowisko. - U nas największym problemem jest palenie śmieci w starych, wysłużonych, pochodzących z lat 50. i 60. ubiegłego wieku piecach. O jego rozwiązaniu trzeba pomyśleć, natomiast patrząc w szerszym wymiarze, ograniczenia narzucane przez UE są dla nas niesprawiedliwe. Po pierwsze, jesteśmy spadkobiercami przestarzałej energetyki po okresie PRL-u, kiedy nie inwestowano w nowe technologie. Po drugie, kraje zachodnioeuropejskie, np. Niemcy, stać na to, by ponosić koszty ograniczania emisji CO2, bo są bogate. My, aby im dorównać w tej kwestii, musimy ponieść duże nakłady finansowe - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO), Józef Brynkus (Kukiz'15), Jacek Żalek (Porozumienie)

Data emisji: 27.06.19

Godzina emisji: 18.05

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Marek Dietl: największą produkcję CO2 na jednego mieszkańca na świecie mają Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 11:39
- Największą produkcję CO2 na jednego mieszkańca na świecie mają Niemcy. Nie słyszałem jednak, żeby Partia Zielonych w tym kraju zaproponowała jakiś specjalny podatek od emisji dwutlenku węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Dietl, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz o ochronie klimatu: chcemy, by inni partycypowali w kosztach zmiany naszego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:03
- Polska energetyka jest oparta na węglu i koszty transformacji energetycznej u nas byłyby większe niż w państwach zachodniej Europy. Chcemy, żeby inni to zrozumieli, wykazali solidarność i partycypowali w kosztach - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" szef MSZ Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń