Bulwersująca grafika Piotra Misiło. Artur Soboń: chodzi o szokowanie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 19:31
Po wydarzeniach w Białymstoku, marszu lewicy ataku na księdza w Szczecinie oraz bulwersującej grafice posła Piotra Misiło do debaty publicznej powrócił temat ruchu LGBT. O tym w "Debacie Jedynki" prowadzonej przez Michała Rachonia rozmawiali: Artur Soboń (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Kusznieruk (SLD) i Paweł Grabowski ("Kukiz'15). 
Audio
  • Politycy debatowali m.in. o szokującej grafice, która na Twitterze zamieścił Piotr Misiło (Debata jedynki)
Artur Soboń (z lewej), Paweł Grabowski (w środku) i Piotr Kusznieruk (z prawej)
Artur Soboń (z lewej), Paweł Grabowski (w środku) i Piotr Kusznieruk (z prawej)Foto: Jedynka

Do ataku na duchownego i pracownika kościelnego doszło w zakrystii Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Trzech mężczyzn zostało już zatrzymanych przez policję. 

- W niedzielę około godz. 17.50 otrzymaliśmy zgłoszenie, że do zakrystii weszło trzech nieznanych mężczyzn. Zostali stamtąd wyproszeni, ale nie chcieli opuścić pomieszczenia. Jeden z nich uderzył w twarz proboszcza i kościelnego - powiedział sierż. Paweł Pankau, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Skandal wywołał poseł PO-KO Piotr Misiło, który w niedzielę opublikował w internecie grafikę przedstawiającą znak Polski Walczącej na tle tęczowej flagi. W późniejszym wpisie tłumaczył: "W 1944 stolicy bronili także geje i lesbijki. Czy się to komuś podoba czy nie. Zrozumcie to wreszcie prawicowi dyletanci".

W sobotę w Białymstoku odbył się marsz "Polska przeciwko przemocy" zorganizowany przez koalicję lewicy. Był on odpowiedzią na wydarzenia z poprzedniego tygodnia, gdy grupa kiboli starła się z uczestnikami Marsz u Równości.

Piotr Kusznieruk stwierdził, że atak w Szczecinie to sprawa "incydentalna". - Myślę, że w Szczecinie to był po prostu napad bandycki. Prokuratura ma to wyjaśnić. Moim zdaniem trzeba ukarać te osoby. W żadnym wypadku doprowadzanie do sytuacji, w której ktoś zostaje pobity nie powinno być traktowane pobłażliwie przez prokuraturę. Dla mnie ta sprawa jest jednostkowa, incydentalna. Na razie nie ma jakiejś ogólnopolskiej skali tego zjawiska - mówił polityk. - Napady na księży, tak jak napady na nauczycieli, po prostu się zdarzają - dodał.

Paweł Grabowski uznał, że atmosfera stała się napięta ze względu na wykorzystywanie symboliki ruchu LGBT. - Prawda jest taka, że osoby zaliczające się do środowiska LGBT, były, są i będą. To nie jest zjawisko, które się pojawiło miesiąc czy rok temu, to jest od zawsze. Natomiast nie od zawsze w Polsce ten spór budził tak wielkie emocje. Co nowego i co złego pojawiło się ostatnimi czasy w tym sporze? To, że symbolika ruchu LGBT, mam na myśli tęczową flagę, zaczęła być wykorzystywana w celu profanowania symboli, które mają charakter ważny, lub mają charakter świętości - podkreślił poseł Kukiz’15.

Artur Soboń zaznaczył, że działania tj. jak posła Misiło, to świadoma operacja. - Cel działań takich jak grafika posła Misiło jest jasny - chodzi o szokowanie, o prowokowanie, chodzi o szukanie konfliktu społecznego. Ja mam takie przekonanie, że to jest operacja, która ma nas przyzwyczaić do tego, że bluźnierstwo, że prowokacja, że atak w polską tożsamość, w najświętsze polskie tradycje, w tym w najświętsze polskie symbole jest czymś, co powinno być w polskiej debacie na równych prawach z obroną polskiej tożsamości - podkreślił wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Piotr Kusznieruk (SLD), Paweł Grabowski (Kukiz'15) Artur Soboń (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 29.07.19

Godzina emisji: 18.06

dcz/ans

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: LGBT zaczyna się kojarzyć z sierpem i młotem, a nie z tolerancją

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:00
- To co się dzieje wokół LGBT jest nowym totalitaryzmem, więc stanowczo się temu sprzeciwiamy. Nie wyobrażamy sobie, że Polska mogłaby przyjąć tę ideologię bezkrytycznie. Dla mnie to byłby upadek godności i tradycji narodowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Dyskusja o ideologii LGBT

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 18:56
- Ruch LGBT przekształcił się i został ukradziony przez ludzi, którzy tak naprawdę z jakichś powodów próbują dążyć do destabilizacji społeczeństwa - powiedział w radiowej Jedynce bloger Jakuboski76. W Debacie Jedynki udział wzięli również: Jerzy Jachowicz ("Sieci") oraz Adrian Stankowski ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogdan Pęk: atak na księdza w Szczecinie efektem lewackiej krucjaty

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 11:15
- Ta krucjata ataku na księży, na Kościół, na wiarę, jaka się przetacza w lewackich mediach, czyni spustoszenie w umysłach ludzi słabych i mało inteligentnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były eurodeputowany i senator PiS. - Ci ludzie naśladują profanów - dodał polityk. 
rozwiń zwiń