X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polityka zagraniczna Rosji. Ekspert: Rosjanie postrzegają NATO jako zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 19:21
- Rosjanie mają pewien rodzaj obsesji na temat swojego bezpieczeństwa i postrzegają NATO jako zagrożenie, a jednocześnie przechodzą przez kolejną fazę ostrego kryzysu wewnętrznego - powiedział w "Debacie Jedynki" dr Ryszard Żółtaniecki, ekspert ds. międzynarodowych. O m.in. polityce zagranicznej Rosji dyskutowali także ekspert ds. wschodnich Marek Budzisz i dziennikarz oraz specjalista ds. Bliskiego Wschodu Wiktor Repetowicz.
Audio
  • Eksperci o polityce zagranicznej i wewnętrznej Rosji (Debata Jedynki)
Od lewej: dr Ryszard Żółtaniecki, Witold Repetowicz i Marek Budzisz
Od lewej: dr Ryszard Żółtaniecki, Witold Repetowicz i Marek BudziszFoto: Jedynka/Polskie Radio

Jak podało w poniedziałek litewskie ministerstwo obrony narodowej, chroniące przestrzeni państw bałtyckich myśliwce NATO w ubiegłym tygodniu 14 razy startowały w celu rozpoznania 24 rosyjskich samolotów wojskowych przelatujących nad Morzem Bałtyckim. Rosja pozwoliła sobie na takie działania, bo od 2 sierpnia z inicjatywy Stanów Zjednoczonych przestał obowiązywać układ INF, nakładający na Federację Rosyjską obowiązek przestrzegania traktatu rozbrojeniowego. Państwo rosyjskie zapowiedziało zresztą, że zamierza rozpocząć produkcję nowej broni, także atomowej - pocisków krótkiego i średniego zasięgu.

jas 39 grippen 1200.jpg
Duża aktywność Rosji nad Bałtykiem. Myśliwce NATO podrywane 14 razy

Dr Ryszard Żółtaniecki, ekspert ds. międzynarodowych, zaznaczył, że ostatnie kroki Rosji w polityce międzynarodowej są jednocześnie wrogimi i dokonywanymi ze względu na wewnętrzne zagubienie. - Rosjanie mają pewien rodzaj obsesji na temat swojego bezpieczeństwa. Postrzegają NATO i bliskość należących do niego państw jako poważne zagrożenie. Ale trzeba też brać pod uwagę to, że Rosja przechodzi przez kolejną fazę ostrego kryzysu wewnętrznego. Nie ma lepszego lekarstwa na problemy wewnętrzne, szczególnie w Rosji, niż znalezienie wroga zewnętrznego - powiedział dr Ryszard Żółtaniecki.

"Duży nacisk na siły szybkiego reagowania"

Jak przypomniał Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, Rosja w ostatnim czasie wdrożyła i w części zrealizowała dość ambitny program modernizacji swoich sił zbrojnych. - Rosjanie zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku uruchomią jeden z najnowocześniejszych systemów, który pozwoli im odciąć się całkowicie od sieci światowej, a także zarządzać polem boju w czasie rzeczywistym. Podczas zeszłorocznych ćwiczeń w Syrii rosyjskie wojska testowały ten element. Położono także duży nacisk na siły szybkiego reagowania - podkreślił gość audycji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rosja: możliwe rozpoczęcie budowy nowych pocisków nuklearnych

Jak dodał, wiąże się to z nową definicją konfliktu zbrojnego w Rosji. - Rosjanie bowiem uważają, że jeżeli taki konflikt wybuchnie, to będzie on krótkotrwały, a następnie, żeby nie dopuścić do eskalacji tego konfliktu, wejdzie do gry dyplomacja - zaznaczył Marek Budzisz.

Zdaniem Wiktora Repetowicza, dziennikarza i specjalisty ds. Bliskiego Wschodu, patrząc na ostatnie wojskowe poczynania Rosji należy być przygotowanym na różne scenariusze działań zbrojnych tego kraju. - Sytuacja na świecie jest bardzo niestabilna i Rosja każdy kryzys w innej niż europejska części świata może wykorzystać do tego, żeby uderzyć w Europie Środkowowschodniej. Tym bardziej, że teraz Rosja prowadzi bardzo ekspansywną politykę zagraniczną - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: dr Ryszard Żółtaniecki (ekspert ds. międzynarodowych), Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich) i Witold Repetowicz (dziennikarz)

Data emisji: 6.08.19

Godzina emisji: 18.06

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ciastoń: Amerykanie prawdopodobnie wybiorą wschodnią flankę NATO na rozmieszczenie pocisków średniego zasięgu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 20:54
- Amerykanie muszą nadrobić dystans do Rosji w zakresie pocisków samosterujących średniego zasięgu - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Ciastoń, ekspert Fundacji Pułaskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manifestacje opozycji w Moskwie. Setki zatrzymanych demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 23:26
828 osób zatrzymała policja w Moskwie podczas sobotniej demonstracji, której uczestnicy domagali się zarejestrowania opozycyjnych kandydatów we wrześniowych wyborach lokalnych - podała organizacja OWD-Info, zajmująca się monitoringiem represji politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Maciejewski: Władimir Putin ma jeden zasadniczy cel. Chce utrzymać władzę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 21:14
- Klany na Kremlu chcą się utrzymać u władzy i grają na wielkomocarstwowych emocjach rosyjskich, na odwiecznych wytycznych geopolitycznych - mówi Jakub Maciejewski z Tygodnika Sieci w Polskim Radiu 24. Publicysta komentuje sytuację Rosji po rozwiązaniu przez USA traktatu INF.
rozwiń zwiń