Cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy. Europoseł PiS: bardzo zaangażowany w politykę międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 21:11
- Choć Andrzej Duda pamięta o swoim zapleczu politycznym, to przecież podejmował decyzje, które odbierano jako ukłony w stronę opozycji. Podoba mi się jego zaangażowanie w politykę międzynarodową i oceniam ją bardzo wysoko - powiedział w "Debacie Jedynki" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. O czterech latach prezydentury Andrzeja Dudy rozmawiali także dr Krzysztof Mazur (UJ), Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) i Andrzej Czerwiński (PO).
Audio
  • Politycy podsumowali cztery lata prezydentury Andrzeja Dudy (Debata Jedynki)
Gośćmi audycji byli Ryszard Czarnecki, Łukasz Rzepecki, dr Krzysztof Mazur i Andrzej Czerwiński
Gośćmi audycji byli Ryszard Czarnecki, Łukasz Rzepecki, dr Krzysztof Mazur i Andrzej CzerwińskiFoto: Jedynka/Polskie Radio

We wtorek, 6 sierpnia, minęły cztery lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy i objęcia przez niego urzędu Prezydenta RP. Było to zwieńczenie prezydenckiej kampanii wyborczej, która zmieniła dalsze losy polskiej polityki. Czwarta rocznica oznacza też zarazem, że prezydentowi pozostał już tylko rok do końca pierwszej kadencji. A ta - jak do tej pory - obfitowała w wiele istotnych wydarzeń i decyzji, m.in. dwóch wizyt Andrzeja Dudy w Białym Domu, zawetowanie jednej i skierowanie dwóch ustaw do Trybunału Konstytucyjnego czy złożenia w Sejmie kilku własnych projektów.

andrzej-duda-pap-arch-1200.jpg
Mijają cztery lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

"Współpracownik rządu dobrej zmiany"

Oceniając prezydenturę Andrzeja Dudy dr Krzysztof Mazur, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP, przypomniał o okolicznościach determinujących sprawowanie funkcji głowy państwa. - Prezydent ma bardzo duże kompetencje, kiedy jest w opozycji. Wówczas może być hamulcowym dla rządu. Jeżeli zaś rządzi ten sam blok, z którego wywodzi się prezydent, wtedy ogranicza to jego inicjatywę. Dlatego Andrzej Duda w dużej mierze jest współpracownikiem rządu dobrej zmiany, a nie kimś, kto hamuje i prowadzi własną politykę - podkreślił.

Zaznaczył, że urząd w prezydenta w Polsce jest tak konstytucyjnie skonstruowany, by najważniejsza osoba w państwie miała funkcję reprezentacyjna i prowadziła politykę zagraniczną. - A to Andrzej Duda robi moim zdaniem bardzo dobrze - stwierdził dr Krzysztof Mazur.

"Nie jest prezydentem »pałacowym«"

Również korzystnie prezydenturę Andrzeja Dudy ocenił Łukasz Rzepecki, poseł Kukiz’15. Jak podkreślił, obecny prezydent nie zamyka się u siebie w gabinecie, ale jest otwarty na spotkania z mieszkańcami. - Odbył ich setki, ciągle wyjeżdża w Polskę czy za granicę. To pokazuje, że Andrzej Duda nie jest prezydentem "pałacowym" jak poprzednik Bronisław Komorowski, ale prezydentem wszystkich Polaków - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Błażej Spychalski: prezydent zgadza się ze zmianami w Kodeksie karnym "co do zasady"

Parlamentarzysta dodał, ze Andrzej Duda pokazał również niezależność. – To, że nie jest prezydentem jednego ugrupowania. Przykłady to weta odnośnie wymiaru sprawiedliwości czy nie tak dawno w sprawie ordynacji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedział Łukasz Rzepecki.

Aspekty oceny prezydentury

Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, zauważył, że jest kilka aspektów oceny prezydentury.

- To względy wizualny, merytoryczny, prawny czy skuteczności działania. Biorąc pod uwagę ocenę zewnętrzną, to większość Polaków ocenia Andrzeja Dudę pozytywnie niż negatywnie. Prezydent elegancko się ubiera, zawsze jest uśmiechnięty, bardzo ładnie prezentuje się ze swoją małżonką. Ale jeśli chodzi o kwestię działania, to nie mogę oderwać się od myśli, że przez cztery lata prezydentury ułatwiał rządzenie partii, z której się wywodzi - stwierdził parlamentarzysta.

"Poprawa relacji polsko-amerykańskich"

pap andrzej duda donald trump 1200.jpg
Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Według Ryszarda Czarneckiego, europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, należy przede wszystkim pamiętać o systemie politycznym, jaki w Polsce istnieje. - Nie jest on taki, jak amerykański czy francuski, który dawałby prezydentowi większe pole kompetencji. Natomiast siłą rzeczy w naturę systemu politycznego wpisane są pewne różnice zdań czy tarcia miedzy głową państwa a rządem, nawet jeżeli ten rząd wywodzi się z tego samego ugrupowania, co prezydent - zaznaczył eurodeputowany.

Według niego Polakom podoba się styl uprawiania władzy przez Andrzeja Dudę. Dlatego, że - jak podkreślił - prezydent jest otwarty na wszystkich. - I choć w sposób oczywisty pamięta o swoim zapleczu politycznym, to nie raz podejmował decyzje, które odbierano jako ukłony w stronę opozycji. Natomiast mnie, biorąc pod uwagę pełnioną przez siebie funkcję europosła, podoba się jego zaangażowanie w politykę międzynarodową. Oceniam ją bardzo wysoko, choćby przez pryzmat poprawy relacji polsko-amerykańskich - zaznaczył Ryszard Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: dr Krzysztof Mazur (Narodowa Rada Rozwoju przy prezydencie RP, Uniwersytet Jagielloński), Łukasz Rzepecki (poseł Kukiz'15), Andrzej Czerwiński (poseł PO) i Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 7.08.19

Godzina emisji: 18.07

bb/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent we wniosku do TK: przepis Ustawy 2.0 ingeruje w autonomię uczelni

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:55
 Ingerencję w instytucjonalną i materialną autonomię uczelni, podważanie istoty akademickiej wolności badań naukowych - zarzucił prezydent Andrzej Duda przepisowi Ustawy 2.0 dot. zatrudniania sędziów na uczelniach, który zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca gospodarcza i naukowa. Andrzej Duda z wizytą w Nevadzie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 23:42
Prezydent Andrzej Duda otworzył w sobotę w stanie Nevada Polski Tydzień Biznesu i Innowacji; ma się on przyczynić do rozwoju współpracy m.in. w sektorze lotniczym, czy kosmicznym. Prezydent wspomniał o jednej z największych inwestycji w regionie - kopalni KGHM Polska Miedź.
rozwiń zwiń