Ogromne starty rolników w Szydłowie. Jak walczyć z groźnymi zjawiskami atmosferycznymi?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:49
 - To nie był grad, to był kataklizm - mówił o zjawisku z Szydłowa na antenie radiowej Jedynki poseł Porozumienia Michał Cieślak. W "Debacie Jedynki" brali również udział: wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, poseł PSL Mirosław Maliszewski oraz polityk SLD Cezary Olejniczak. 
Audio
  • Politycy debatowali o tym, jak zabezpieczać rolników przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi (Debata Jedynki)
Od lewej: Rafał Romanowski, Cezary Olejniczak i Mirosław Maliszewski
Od lewej: Rafał Romanowski, Cezary Olejniczak i Mirosław Maliszewski Foto: Jedynka

Wczoraj w gminie Szydłów spadł potężny grad. Straty są ogromne a uprawy zniszczone prawie w całości. Mnóstwo śliwek opadło na ziemię, a te które zostały na drzewach są pocięte przez kule gradowe w taki sposób, ze nie nadają się do zbioru. Sadownicy z centralnej części gminy są zrozpaczeni.

Problemów polskiego rolnictwa jest jednak więcej - mamy m.in. niedobory wody oraz kłopoty związane z ceną skupu.

Mirosław Maliszewski wymienił trzy metody radzenia sobie z sytuacjami takimi jak z Szydłowie. - Na takie sytuacje są dwie lub trzy metody. Pierwsza to  siatki przeciw gradowe. Ogromna inwestycja bo sięgająca kosztami ok. 100 tys. złotych na jeden hektar. Część sadowników się na nią zdecydowało korzystając z programów pomocy, ale część, uzyskując bardzo niskie stawki przez lata za swoje owoce, z przyczyn finansowych zrezygnowała. Druga metoda to dobry system ubezpieczenia, który oznacza, że jeśli taka klęska wystąpi, to można uzyskać realne odszkodowanie (…) Trzecia rzecz w takich sytuacjach, dla tych, którzy nie mają zabezpieczeń, to pomoc państwa, która powinna być uruchomiona – podkreślił poseł PSL.

Cezary Olejniczak stwierdził, że potrzebny jest obowiązkowy system ubezpieczeń od "wszelkich nieszczęść". - Tak jak moja formacja, Sojusz Lewicy Demokratycznej, uważam, że musi być powszechny, obowiązkowy system ubezpieczeń od wszelkich ryzyk, od wszelkich nieszczęść. Wczoraj wystąpiło to nieszczęście w gminie Szydłów w województwie Świętokrzyskim, ale równie dobrze jutro może wystąpić w innej gminie, na terenie naszego kraju. I nie tylko w uprawach sadowniczych, ale również w uprawach warzywniczych. Również, choć w mniejszym stopniu, narażone są zboża, rzepaki i inne rośliny, które są w Polsce uprawiane na masową skalę - podkreślił polityk.

Rafał Romanowski przypomniał, że obecna władza zreformowała system ubezpieczeń oraz przeznaczyła na nie większe środki. - Do końca 2015 roku maksymalna kwota z budżetu państwa dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych to było 200 milionów złotych. W tej chwili jest to około miliarda złotych, taka drobna różnica. Stawka ubezpieczenia za rządów SLD wynosiła 50 proc., teraz został zwiększona do 65 proc., czyli do unijnego maksimum. Wszystkie te progi zostały zrealizowane. Została znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu upraw rolnych rozkładająca ryzyka tj. negatywne zjawiska atmosferyczne, na czynniki pierwsze. Czyli rolnik nie musi ubezpieczać się od pakietu 10 ryzyk, które są zawarte w tej ustawie, tylko może sobie wybrać ryzyko np. gradobicie, ujemne skutki przezimowania czy wiosenne przymrozki - zaznaczył wiceminister rolnictwa.

Michał Cieślak stwierdził, że zjawisko w Szydłowie "to był kataklizm". - Dzisiaj stoimy przed ważniejszymi problemami. Myślę, że nad kwestią ubezpieczeń i systemu ubezpieczeń w polskim rolnictwie będziemy musieli się bardzo poważnie pochylić w przyszłej kadencji, a to ze względu na to, że warunki i anomalia atmosferyczne dzisiaj tak zmieniają rzeczywistość produkcyjną, ale i naszą rzeczywistość w ogóle, że naprawdę będziemy musieli do tego podejść w zupełnie inny sposób. Sytuacja w polskim rolnictwie jest bardzo trudna. Wiosną mieliśmy podtopienia, powodzie, teraz mamy suszę, dodatkowo tak nietypowe zjawiska, jak mieliśmy wczoraj w Szydłowie. To nie był grad. To był kataklizm, tu żadna siatka by nie pomogła. Zostały całkowicie zniszczone plony, sady, plantacje borówki - mówił polityk.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Rafał Romanowski (wiceminister rolnictwa), Michał Cieślak (Porozumienie), Cezary Olejniczak (Lewica), Mirosław Maliszewski (PSL)

Data emisji: 8.08.19

Godzina emisji: 18.06

dcz/

Czytaj także

Rok rządów Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Ministerstwie Rolnictwa. Co dalej z dopłatami na zwierzęta hodowlane?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 20:02
- Podwyższony standard to są lepsze warunki utrzymania zwierząt, bardziej prośrodowiskowe, przyjaźniejsze dla ich behawioru, dla ich utrzymania - mówił o dopłatach na zwięrzęta hodowlane minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. W "Debacie Jedynki" brali również udział Jarosław Sachajko (Kukiz'15) oraz Mirosław Maliszewski (PSL). 
rozwiń zwiń