Debata Jedynki. Jan Dziedziczak: nie jest dobrze, jeśli ugrupowanie rządzące nie jest kontrolowane przez opozycję

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 19:58
 - To nie jest dobre dla Polski, jeśli ugrupowanie rządzące nie jest kontrolowane przez opozycję, jeśli opozycja zajmuje się sama sobą - mówił na antenie radiowej Jedynki Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. W "Debacie Jedynki" brał również udział Marek Sawicki (PSL), Elżbieta Zielińska (UPR) i Sebastian Wierzbicki (SLD).
Audio
  • Za moment Polska znajdzie się w ogniu kampanii wyborczej. Politycy debatowali nad listami wyborczymi oraz programami (Debata Jedynki)
Od lewej: Marek Sawicki, Adrian Klarenbach, Elżbieta Zielińska, Jan Dziedziczak i Sebastian Wierzbicki
Od lewej: Marek Sawicki, Adrian Klarenbach, Elżbieta Zielińska, Jan Dziedziczak i Sebastian WierzbickiFoto: Jedynka

Po długim oczekiwaniu w ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, w jakiej formule do Sejmu wystartuje Kukiz’15. Ostatecznie połączył siły z PSL, co spowodowało odejście kilku posłów, w tym Elżbiety Zielińskiej, która teraz współtworzy koło Unii Polityki Realnej.

- Ja byłam zdania, że już w czerwcu trzeba było ogłosić, że się mobilizujemy, że idziemy do wyborów, to było przekładane, zresztą ten termin ogłaszania z kim i w jakiej formule idziemy był przekładany, było tych terminów bardzo, bardzo wiele i żaden nie został dotrzymany po czym nagle dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej jaka jest decyzja. Po prostu uznaliśmy, że nie chcemy startować z tych list – stwierdziła posłanka. - Prosiliśmy wielokrotnie o informacje, ale ich nie było. Część posłów i większość działaczy uznała, że nie chce startować z list PSL i dlatego rozstaliśmy się z klubem - dodała.

Z kolei liderzy Lewicy, którą współtworzy SLD, Wiosna i Razem przedstawiła kandydatów do senatu. Politycy chcą, aby wystartowali oni jako przedstawiciele całej opozycji.

Sebastian Wierzbicki przywołał apel swojej koalicji sprzed dwóch tygodni. - Przypomnę, że dwa tygodnie temu trzej liderzy Lewicy zaproponowali pakt senacki, czyli skierowali list do wszystkich liderów partii opozycyjnych z propozycją wspólnego startu w wyborach do senatu. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi w związku z czym konsekwentnie realizujemy swoją strategię - zaznaczył polityk. - Sondaże pokazują systematyczny wzrost poparcia dla Lewicy - dodał.

Jan Dziedziczak uważa, że to niedobrze, gdy "opozycja zajmuje się sama sobą". - To nie jest dobre dla Polski, jeśli ugrupowanie rządzące nie jest kontrolowane przez opozycję, jeśli opozycja zajmuje się sama sobą. Zachęcam jednak żebyście państwo po pierwsze przedstawili program, żebyśmy mogli o tych programach rozmawiać, żeby nasi rodacy, słuchacze mogli porównując pomysł na Polskę podjąć odpowiedzialnie decyzję - zaznaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Tymczasem państwo zajmujecie się sami sobą i to jest dość przerażające. Ścigacie się kto za kilka dni ogłosi jedynki. Myśmy te jedynki ogłosili kilka tygodni temu i zrobiliśmy wielką konwencję programową. Mamy osiągnięcia jeśli chodzi o nasze rządy i będziemy chcieli to kontynuować - dodał.

Marek Sawicki z PSL wskazał, że kolejna kadencja powinna być poświęcona przedsiębiorcom i rolnikom. - Porozumienie z Kukizem ma charakter porozumienia programowego. Jeśli pan pyta o kwestie programowe, to jasno mówię że polityka społeczna jest ważna, nie kwestionujemy tego jako PSL, zawsze w Sejmie za tym głosowaliśmy. Natomiast chcemy jasno powiedzieć, że dziś jest czas, kiedy niepokoją się przedsiębiorcy, rolnicy i ta kadencja musi być im poświęcona, więc tu trzeba zmienić zasady związane chociażby z systemem opodatkowania, ozusowania. Potrzeba nie tylko zmniejszenia danin, ale przede wszystkim trzeba uprościć procedury - podkreślił były minister rolnictwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Adrian Klarenbach 

Goście: Elżbieta Zielińska (Unia Polityki Realnej), Marek Sawicki (PSL), Sebastian Wierzbicki (Lewica), Jan Dziedziczak (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 12.08.19

Godz. emisji: 18.06

dcz/

Czytaj także

Debata jedynki. Anna Kwiecień: nie czekamy na przejścia posłów z Kukiz'15

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 19:35
- Obserwujemy to, co dzieje się w innych ugrupowaniach, ale mamy bardzo dobrych polityków i tak naprawdę zajmujemy się przygotowaniami do wyborów - podkreśliła w "Debacie Jedynki" posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Kwiecień. W audycji uczestniczyli także poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas i Andrzej Szejna z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reakcje na datę wyborów. PiS zadowolone z decyzji, PO ją krytykuje

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 21:39
Poszczególne ugrupowania odniosły się do ogłoszenia przez prezydenta daty wyborów parlamentarnych. PiS jest zadowolone, PO krytyczne. Zdaniem PSL data wyborów "była oczywista od czerwca". Według Lewicy, 13 października promuje większe komitety, Kukiz'15 niepokoi krótki okres kampanii.
rozwiń zwiń