Debata Jedynki. Adam Andruszkiewicz: PO likwidowała lokalne połączenia komunikacyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 19:21
- Przez 8 lat rządów PO likwidowała połączenia komunikacyjne i stawiała wyłącznie na rozwój największych miast, a całkowicie pomijała prowincje - powiedział Adam Andruszkiewicz. Gośćmi Debaty Jedynki byli również: Dominik Tarczyński (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz'15, Koalicja Polska), Piotr Kusznieruk (SLD).
Audio
  • Adam Andruszkiewicz: PO likwidowała lokalne połączenia komunikacyjne (Debata Jedynki)
Goście Debaty Jedynki
Goście Debaty JedynkiFoto: Jedynka

Ruszyła kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, a premier Mateusz Morawiecki rozpoczyna dziś objazd kraju. Szef rządu mówił m.in. o programie przywracania lokalnych połączeń autobusowych. O tym jak wyglądać będą wybory do Sejmu i Senatu debatowali goście Michała Rachonia.

Adam Andruszkiewicz przyznał, że "jesteśmy już po rozmowach z mieszkańcami wszystkich województw i wskazywali oni na to, że istnieją duże problemy komunikacyjnej w połączeniach między ich małymi ojczyznami a większymi ośrodkami, w których głównie pracują". - Przez 8 lat rządów PO likwidowała połączenia komunikacyjne i stawiała wyłącznie na rozwój największych miast, a całkowicie pomijała prowincje - powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Piotr Kusznieruk stwierdził, że problem związany z transportem i komunikacją podmiejską powstał w momencie podziału Polski na województwa. - Wtedy też zlikwidowano małe województwa. Niewspomaganie komunikacji lokalnej, przy takim podziale administracyjnym kraju powoduje problemy dla ludności. To są wysokie koszty dojazdu i lokalna komunikacja powinna być dotowana - dodał polityk SLD.

Grzegorz Długi mówił, że brak odpowiednich lokalnych połączeń autobusowych to potężny grzech władzy. - Uważano, że jak się nie opłaca, to należy je zamknąć. Nikt nie rozważył, jak należy odpowiednio przeprowadzić nowy system połączeń i reforma administracyjna nie jest głównym problemem, co pokazuje województwo śląskie - powiedział polityk Kukiz'15, który nie będzie startował w najbliższych wyborach do Sejmu. 

Dominik Tarczyński przyznał, że problem powstał tylko dlatego, że Polska wschodnia i Polska lokalna była traktowana skandalicznie. - W tej sprawie chodziło tylko o to, aby traktować ludzi myślących konserwatywnie z pogardą. Byli oni poniżani, a słyszeliśmy na taśmach co politycy mówili o wschodniej Polsce. Obecnie przywracamy im godność - mówił polityk PiS. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Goście: Dominik Tarczyński (PiS), Grzegorz Długi (Kukiz'15, Koalicja Polska), Piotr Kusznieruk (SLD), Adam Andruszkiewicz (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji)

Data emisji: 20.08.19

Godz. emisji: 18.06

dn

Czytaj także

Debata Jedynki. Anna Krupka: politycy opozycji są jak chłopcy w piaskownicy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:08
- Grzegorz Schetyna nadal nie wie, czy pójdzie do wyborów z Czarzastym, Biedroniem, czy z Kosiniakiem-Kamyszem - powiedziała w "Debacie Jedynki" Anna Krupka (PiS). Oceniła, że "politycy opozycji są jak chłopcy w piaskownicy". - Nie wiedzą z kim, gdzie, w jakim szyku mają iść - podkreśliła. Zdaniem Jerzego Wenderlicha (SLD), przy układaniu list wyborczych i budowaniu koalicji nie trzeba się spieszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda: chcemy rozmawiać o programie, nie o partyjnych porozumieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:56
- Nie epatujemy tym w jaki sposób porozumiemy się w Zjednoczonej Prawicy, a chcielibyśmy rozmawiać o programie i Polacy tego oczekują - powiedział w radiowej Jedynce Waldemar Buda. W Debacie Jedynki udział wzięli również: Grzegorz Długi z Kukiz'15 oraz Piotr Kusznieruk z SLD. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. Agnieszka Ścigaj: nie chcemy, by Polacy byli dzieleni ideologicznie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 18:58
- Dla nas sukcesem jest to, że jedna z partii systemowych przyjęła nasze postulaty - powiedziała Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15. W "Debacie Jedynki" brali również udział: Włodzimierz Bernacki (PiS), Krzysztof Gawkowski (Wiosna) oraz Zbigniew Gryglas (Porozumienie).
rozwiń zwiń