X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Debata Jedynki. A. Soboń: luka VAT-owska to 262 mld zł, które Polska straciła

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:59
- Postawienia przed Trybunałem Stanu jest kwestią symboliczną. Osoby, które dopuściły się tak gigantycznego wycieku pieniądza z polskiego budżetu, powinny stanąć przed oceną sądową – powiedział o postulatach komisji śledczej ds. VAT Artur Soboń (PiS). O aferze i postępowaniu komisji ją wyjaśniającym rozmawiali również Maciej Konieczny (Razem) oraz Piotr Apel (Kukiz’15).
Audio
  • A. Soboń: luka VAT-owska to 262 mld zł, które Polska straciła (Debata Jedynki
Ewa Kopacz, Donald Tusk, Jan Vincent Rostowski, Mateusz Szczurek
Ewa Kopacz, Donald Tusk, Jan Vincent Rostowski, Mateusz SzczurekFoto: Shutterstock; 360b/shutterstock; Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews; mat. pras. Ministerstwa Finansów

komisja-VAT-pap-1200.jpg
Projekt raportu komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz

- Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów: Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka. - powiedział na posiedzeniu komisji śledczej jej przewodniczący, Marcin Horała. Podczas posiedzenia komisji przedstawił przygotowany przez siebie projekt raportu końcowego z jej prac. W "Debacie Jedynki" dyskutowano między innymi o aferze VAT oraz postulacie odpowiedzialności polityków przed Trybunałem Stanu.

Artur Soboń (PiS) wyjaśnił, że chodzi o 262 miliardy złotych, które Polska straciła w wyniku działań ówczesnych premierów i ministrów finansów. Dodał, że luka VAT-owska to nie są fikcyjne lub szacunkowe pieniądze, to faktyczne pieniądze, które zostały wyłudzone z polskiego systemu podatkowego. - Na to było przyzwolenie ze strony premiera Tuska i premier Kopacz oraz ministrów finansów - podkreślił polityk PiS.

Maciej Konieczny (Razem) podkreślił, że skala unikania opodatkowania VAT i wyprowadzania funduszy z budżetu państwa była tak ogromna, że wymaga wyjaśnienia i poniesienia odpowiedzialności karnej i politycznej przez osoby odpowiedzialne. Zastrzegł jednak, że konieczne jest znalezienie bezpośrednich powiązań polityków z grupami przestępczymi, które zajmowały się kradzieżą. - To powinno być przedmiotem działań prokuratury i tacy politycy powinni ponieść odpowiedzialność karną - dodał gość Debaty. - To zaniedbanie ogromne, to wiemy na pewno, musi być nagłaśniane, tak żeby wyborcy mogli sami ocenić działanie polityków w tej kwestii - powiedział odnosząc się do odpowiedzialności politycznej. Wyraził także wątpliwość, czy instytucja Trybunału Stanu nie będzie wykorzystywana w walce PO i PiS.

Piotr Apel (Kukiz’15) za nieszczęście uważa wątpliwości, co do instytucji państwa. - Trybunał Stanu powinien być przejrzysty i taki, co do którego nie mamy wątpliwości i jako taki powinien być narzędziem stosowanym dużo częściej. Uważam, że skierowanie sprawy do Trybunału Stanu to nie wyrok, to raczej jak zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - ocenił polityk. - Marzy mi się, by Trybunał Stanu był dużo częściej wykorzystywany. W rozwoju demokracji wyobrażam sobie sytuację, kiedy obywatele zbierając np. pół miliona podpisów, mogliby skierować sprawę danego polityka do Trybunału Stanu - powiedział polityk Kukiz’15.

Zapraszamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki".

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń 

Goście: Artur Soboń (PiS), Maciej Konieczny (Razem), Piotr Apel (Kukiz’15)

Data emisji: 26.08.2019

Godz. emisji: 18.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt raportu komisji ds. VAT: Trybunał Stanu dla D. Tuska, E. Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:10
Szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała w swoim projekcie raportu z prac komisji zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu b. premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, oraz b. ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport komisji ds. VAT. Marcin Horała: skala luki godziła w bezpieczeństwo państwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 15:59
Skala zjawiska godziła w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa; osoby, na których ciążyły konstytucyjne obowiązki z sposób rażący ich nie dopełniły - powiedział szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS), kończąc w poniedziałek prezentację projektu raportu z jej prac. 
rozwiń zwiń