Debata Jedynki. J. Bielewicz: budżet bez deficytu kompromituje opozycję

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 19:00
- Ta informacja kompromituje opozycję, która twierdziła, że tzw. "piątka Kaczyńskiego" zrujnuje polski budżet - powiedział w radiowej Jedynce Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej". W debacie udział wzięli także prof. Witold Modzelewski z UW i Cezary Mech, były wiceminister finansów.
Audio
  • 27.08.19 Komentarze nt. przyszłorocznego budżetu bez deficytu ("Debata Jedynki")
Debata Jedynki
"Debata Jedynki"Foto: Jedynka

Przyszłoroczny budżet będzie pierwszym w wolnej Polsce bez deficytu. Poinformował o tym szef rządu Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Projekt zrównowazonego budżetu oznacza, że rząd nie będzie musiał zaciągać kredytów.


1200_premier_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

"Kompromitacja opozycji"

Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej" podkreślał, że ta informacja została dobrze przyjęta przez większość obywateli. - Przede wszystkim zbilansowany budżet przemawia do każdego Polaka. Większość z nas wydaje tyle pieniędzy, ile zarabia - wyjaśniał.

- To bardzo ważna informacja, wręcz sensacyjna - ocenił.

Gość Jedynki zwracał uwagę na to, że główny ekonomista PO Andrzej Rzońca przewidywał jeszcze niedawno wzrost deficytu o 100 miliardów złotych w związku z "piątką Kaczyńskiego", a opozycja zgodnie twierdziła, że w przyszłym roku będzie większy niż 3 procent. - Tymczasem prawdopodobnie wyniesie on 0 procent - podkreślił Jerzy Bielewicz.


lisiecki.jpg
Paweł Lisiecki (PiS): zrównoważony budżet to moment historyczny

"Istotne jest, żeby nie wydatkować nadmiernie"

Były wiceminister finansów Cezary Mech uważa, że zrównoważony budżet może nie być najlepszym rozwiązaniem dla kraju, który chce dogonić państwa wysoko rozwinięte. - Myślimy, że jeśli budżet jest zbilansowany, to jest dobrze. Spoglądamy na Niemcy, które mają nadwyżkę. Polska ma potrzeby inwestycyjnie wyłożenia dużych nakładów na środki trwałe. Aby dogonić pod względem infrastruktury kraje zachodnie i móc przyciągnąć miejsca pracy o wyższej wartości dodanej, to powinna wyłożyć ok. 5 bilionów złotych - mówił Cezary Mech, były wiceminister finansów. 

- Z drugiej strony jest bardzo istotne, żeby jednak nie wydatkować nadmiernie - dodał.

Z opinią byłego wiceministra finansów nie zgadzał się Jerzy Bielewicz. Zwrócił także uwagę na sztuczki poprzedniej ekipy rządzącej. - Za czasów PO-PSL deficyt do ZUS-u sięgał kilkudziesięciu miliardów złotych. Transfery do ZUS-u nie były traktowane jako zwiększanie zadłużenia, to była tzw. kreatywna księgowość. Dlatego później zabrali 150 miliardów złotych z OFE - wyjaśnił.


Krzysztof Lipiec 1200.jpg
Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

"Rząd PO-PSL zwijał państwo, a nie rozwijał"

Prof. Witold Modzelewski wyjaśniał dlaczego bieżący dopływ pieniędzy do budżetu wzrasta. - Podatki, które dla budżetu państwa są najważniejsze, czyli VAT i akcyza, nie były zmieniane, były utrzymane na tym samym poziomie. Te podatki zależą od popytu konsumpcyjnego oraz od tego, na ile te podatki państwo skutecznie ściąga. Tutaj duże znaczenie ma umiejętność likwidacji luk VAT-owskich - wyjaśniał profesor.

- Państwo musi sprzyjać tym, którzy uczciwie wywiązują się ze zobowiązań podatkowych. To wielka sztuka - podkreślił.

Jerzy Bielewicz zwracał w tym kontekście uwagę na okres rządów PO-PSL oraz wyniki prac komisji ds. karuzel VAT-owskich ze wstępnej wersji raportu. - Rządy PO-PSL, patrząc na nie pod kątem luk VAT-owskich, nie były suwerenne. Ukrytym celem tego rządu było zwijanie państwa. Sponsorzy tego rządu mieli swoje interesy, ale nie były one w Polsce. Dobry przykład to m.in. stocznie - tłumaczył.

- Inwestycje za rządów PO-PSL były nakierowane bardziej na interes Niemiec, niż Polski - dodał finansista.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

Jedynka / kstar

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski), Jerzy Bielewicz ("Gazeta Bankowa"), Cezary Mech (ekonomista)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 18:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Modzelewski: raport NIK potwierdza skuteczność PiS w ściąganiu podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
Profesor Witold Modzelewski potwierdza tezy raportu NIK dotyczącego poprawy ściągalności podatku VAT przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Raport został opisany przez "Dziennik Gazetę Prawną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Lipiec: mam nadzieję, że ustalenia komisji VAT pojawią się przed Trybunałem Stanu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 18:00
- Podniosę rękę za Trybunałem Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz jeżeli tylko taki wniosek się pojawi. Nie ulega wątpliwości, że sami sobie na to zasłużyli - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisiecki (PiS): zrównoważony budżet to moment historyczny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 14:30
- Jeżeli popatrzeć na to, co mieliśmy od 1989 roku, to jest to historyczny moment. Wcześniejsze budżety zakładały zawsze deficyt i kończyły się deficytem. Jeżeli uda się zapowiedź premiera zrealizować, to będzie oznaczało to, że państwo polskie wydaje tyle, ile jest w stanie zebrać z podatków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 14:12
– Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu i zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł – poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, taka sytuacja występuje "po raz pierwszy od początku transformacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Telus: realizujemy obietnice, które zawsze mamy bardzo dobrze policzone w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 18:16
- Cztery lata temu PiS wprowadziło Polskę na inne tory, które prowadzą nasz kraj do innych celów, do bycia silnym państwem. To cały czas realizujemy i równoważymy budżet - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Robert Telus.
rozwiń zwiń