Jerzy Targalski: budujemy system niezależny od dyktatu rosyjsko-niemieckiego w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 19:11
Polska i Stany Zjednoczone zobowiązały się do wsparcia Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu. O tym, dlaczego nowy dokument jest ważny dla bezpieczeństwa Polski, dyskutowano w "Debacie Jedynki", w której udział wzięli dr Jerzy Targalski, politolog i historyk, Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu biznesalert.pl oraz Jakub Wiech, prawnik, zastępca redaktora naczelnego serwisu energetyka24.pl
Audio
  • Debata Jedynki o porozumieniu Polski, USA i Ukrainy w sprawie gazu
Podpisanie dokumentu między Polską, Ukrainą i USA
Podpisanie dokumentu między Polską, Ukrainą i USAFoto: TT/Ministerstwo Energii

"Rzeczpospolita Polska oraz Stany Zjednoczone Ameryki będą angażowały się w pracę z rządem Ukrainy nad procesem implementacji reform w sektorze gazu naturalnego oraz z zadowoleniem przyjmują zobowiązanie Ukrainy do zwiększenia harmonizacji z wewnętrznym rynkiem gazu ziemnego w Unii Europejskiej, co ma doprowadzić do utworzenia płynnego regionalnego rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej" - czytamy w porozumieniu ws. gazu. Do treści dokumentu dotarł BiznesAlert.

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu, powiedział, że dokument może przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na Ukrainie, co jest ważne z punktu widzenia polskiej polityki wschodniej. - Jednym z głównych narzędzi do realizacji tego celu jest właśnie uniezależnienie tego kraju od szantażu gazowego, który może dalej stosować wobec niego rosyjski Gazprom - powiedział ekspert. Dodał, że Ukraina jest krajem tranzytowym, przez jej terytorium dociera do Europy prawie 120 mld m3 gazu rocznie. Podkreślił, że projekt NordStream realizowany przez Gazprom może ograniczyć przesył gazu przez Ukrainę, a surowiec może płynąć innym szlakiem. - To może oznaczać kryzys ekonomiczny, za kryzysem ekonomicznym - polityczny i powrót sił prorosyjskich do Kijowa. Zdaniem gościa audycji, takie inicjatywy jak polsko-amerykańskie wsparcie dla Ukrainy znacznie utrudniają taki scenariusz.

Dr Jerzy Targalski ocenił, że w porozumieniu chodzi o rozerwanie współpracy rosyjsko-niemieckiej, a przez to rosyjsko-niemieckiego uzależnienia Europy. - Trzeba sobie zdawać sprawę, że Ukraina nie kupuje gazu od Rosji już od roku, rosyjski gaz trafiał tam z rewersu - powiedział politolog. Wyjaśnił, że oznacza to zakup rosyjskiego gazu od innych państw, np. Polski. - Chodzi o to, by nawet z rewersu nie sprzedawać gazu rosyjskiego Ukrainie, tylko gaz amerykański. To oznacza, że Ukraina całkowicie się uniezależnia od zaopatrzenia w gaz od Rosji. To inna sprawa niż tranzyt - powiedział dr Targalski. Dodał, że porozumienie oznacza początek budowy polskiego ośrodka dystrybucji gazu. - To początek budowy systemu niezależnego od dyktatu rosyjsko-niemieckiego w Europie - podkreślił.

Jakub Wiech nawiązał do słów amerykańskiego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, który mówił, że Moskwa chce podzielić NATO używając do tego swojej ropy i gazu. - Kreml gra swoimi surowcami naturalnymi, osiąga nimi swoje konkretne polityczne cele. Niestety od kilku lat takie same działania stosują Niemcy, podpatrzyli jak Rosjanie grają swoimi dobrami materialnymi i chcą robić to samo. Właśnie po to powstają gazociągi NordStream, który już działa i NordStream 2 - powiedział dziennikarz. Ocenił, że niemiecki model transformacji energetycznej skoncentrowany wokół gazu i źródeł odnawialnych „pcha Europę w objęcia Rosji”. - Budowa polsko-amerykańskiego przyczółku, jest skontrowaniem planów Rosyjskich i Niemieckich - podkreślił gość „Debaty Jedynki”.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: dr Jerzy Targalski (politolog i historyk), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny serwisu biznesalert.pl), Jakub Wiech, (prawnik, zastępca redaktora naczelnego serwisu energetyka24.pl)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 18.05

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne. Dziś podpisanie ważnej umowy ws. gazu ziemnego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:33
Po południu w Warszawie Polska, Stany Zjednoczone i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Dokument podpiszą sekretarz stanu w KPRM - Piotr Naimski, sekretarz energii USA Rick Perry oraz Oleksandr Danyliuk - sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 mld m3 gazu rocznie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 21:28
Przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego
rozwiń zwiń