X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jolanta Banach: seniorzy potrzebują waloryzacji emerytur i lepszej opieki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 20:50
Kształt polityki senioralnej w Polsce był tematem "Debaty Jedynki". Gośćmi audycji były Lidia Burzyńska, posłanka PiS, członek sejmowej Komisji Polityki Senioralnej oraz Jolanta Banach, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych w rządzie SLD, kandydatka Lewicy do Sejmu.
Audio
  • Kształt polityki senioralnej w Polsce - Debata Jedynki
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Tak jak miarą człowieczeństwa jest stosunek do osób starszych, tak miarą jakości polityki państwa jest stosunek do starszego pokolenia również. Jesteśmy im winni nie tylko szacunek, ale i wsparcie w ramach całościowej polityki państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki w 2018 r. deklarując, że polityka senioralna jest jednym z najważniejszych priorytetów rządu. W audycji, odnosząc się do wypowiedzi premiera, dyskutowano o tym, jakie są i jakie być powinny filary polityki dla seniorów.

Lidia Burzyńska, posłanka PiS, członek sejmowej Komisji Polityki Senioralnej mówiła, że perspektywa roku 2050, kiedy ok. 40 proc. społeczeństwa będzie seniorami, wymusza takie działania rządu, które będą mogły odwrócić niekorzystną demografię. - Dla godności seniorów został stworzony kompleksowy dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo - Uczestnictwo - Solidarność". Do tej pory, owszem, wprowadzano programy dla seniorów, ale miały charakter ramowy i zawierały jedynie rekomendacje. My w "Polityce społecznej wobec osób starszych" stworzyliśmy dokument, który wskazuje konkretne obszary działań oraz wskazuje podmioty, które będą bezpośrednio odpowiedzialne za ich realizację - mówiła polityk. Wymieniając realizowane programy dla seniorów wymieniła m.in. „Leki 75+”, który wprowadził refundację ponad 2050 leków. - Zrealizowano ponad 21 mln recept, co przeliczając na finanse daje ok. 700 mln zł. Te pieniądze zostały w skromnych portfelach seniorów - powiedziała Lidia Burzyńska.

Jolanta Banach, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych w rządzie Leszka Millera, kandydatka Lewicy do Sejmu podkreśliła, że "za deklaracjami muszą pójść fakty i realizacje konkretnych zadań". - Można pisać programy i hasła, które dobrze brzmią, ale całości problemu nie rozwiązują - oceniła polityk. - Emerytów i rencistów mamy 9 milionów i średnia emerytura jest na poziomie, który od strony wydatkowej jest w wysokości, która niestety grozi często wyrzeczeniami, biedą, rezygnacją z zakupu choćby leków - mówiła Jolanta Banach. Dodała, że Lewica równolegle z waloryzacją emerytur proponuje wzrost emerytur razem z płacą minimalną. - To świetnie, że są bezpłatne leki dla osób po 75 roku życia, dobrze by było, żeby te programy nie były zamiast, abyśmy mówili o całości dostępu do usług medycznych, chociażby opieki geriatycznej - powiedziała, zaznaczając, że seniorzy potrzebują waloryzacji emerytur i lepszej opieki zdrowotnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście:  Lidia Burzyńska (posłanka PiS, członek sejmowej Komisji Polityki Senioralnej), Jolanta Banach (pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych w rządzie Leszka Millera, kandydatka Lewicy do Sejmu)

Data emisji: 05.09.19

Godzina emisji: 18.05

pgol/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MRPiPS: przybywa placówek dla seniorów. Są pieniądze na kolejne

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 12:20
Prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów może powstać dzięki dofinansowaniu z tegorocznej edycji programu Senior Plus - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Borys-Szopa: chcemy, by program Emerytura+ był rozwiązaniem stałym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 07:39
- Poszanowanie i ochrona godności osób starszych to podstawa polityki senioralnej naszego rządu i resortu, którym kieruję. Chcemy, aby Emerytura+ była rozwiązaniem stałym, a nie jednorazowym - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa w rozmowie z "Faktem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy wyrwać seniorów z samotności"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 13:35
- Nasi seniorzy to często osoby niepełnosprawne i skazane na samotność - mówi Elżbieta Ślązek ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W tym roku około 200 samotnych starszych osób ma szansę pojechać na wakacyjny wyjazd.
rozwiń zwiń