J. Bielewicz: dla PiS najważniejszy jest kapitał ludzki, Polacy są skazani na wyższe płace

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:11
- Rząd PO-PSL "handlował" Polakami. Koszty pracy były wg tych polityków naszą przewagą konkurencyjną. Natomiast PiS robi coś zupełnie innego, uważa, że kapitał ludzki jest najważnieszy - powiedział ekspert ds. finansów Jerzy Bielewicz. Gośćmi "Debaty Jedynki" byli także Łukasz Jankowski i Alfred Bujara.
Audio
  • Jerzy Bielewicz: rząd PO-PSL "handlował" Polakami, dla PiS najważniejszy jest kapitał ludzki (Debata Jedynki)
Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Jerzy Bielewicz, Łukasz Jankowski
Debata Jedynki. Od lewej: Michał Rachoń, Jerzy Bielewicz, Łukasz JankowskiFoto: Polskie Radio

Pod koniec ubiegłego tygodnia Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość przedstawiły swoje programy wyborcze. Najważniejsza oś sporu między głównymi siłami politycznymi w Polsce dotyczy wzrostu płac. Koalicja Europejska szczególnie mocno skrytykowała zapowiedzianą przez Jarosława Kaczyńskiego podwyżkę pensji minimalnej do 3000, a potem do 4000 zł. O konflikcie dotyczącym tej sprawy rozmawiali w "Debacie Jedynki" Jerzy Bielewicz z "Gazety Bankowej", Łukasz Jankowski z Radia Wnet oraz Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".

Zobacz także
debata 09.09 1200.jpg
Anna Milczanowska: w programie Koalicji Obywatelskiej brak wizji na kilka lat do przodu

Jerzy Bielewicz: koalicja PO-PSL "handlowała" Polakami

- Ten spór jest fundamentalny. On od zawsze dzielił rządy PO-PSL od obecnych rządów PiS i prawicy. Koalicja PO-PSL "handlowała" Polakami. Koszty pracy były wg tych polityków naszą przewagą konkurencyjną i chcieli to utrzymać. Ja sobie przypominam, że czołowi politycy Platformy Obywatelskiej, kiedy zaczęli mówić o wejściu do Strefy Euro, to twierdzili, że trzeba wejść przy najniższym kursie złotówki do euro, czyli po prostu zmniejszyć realne zarobki Polaków. Pamiętam prominentnego polityka PSL-u, który mówił, że wtedy będziemy konkurencyjni i będziemy się rozwijać - mówił Jerzy Bielewicz.

Ekspert podkreślił, że w położeniu geopolitycznym, w jakim znajduje się Polska, konieczne jest przyjęcie innej strategii gospodarczej i to robi Prawo i Sprawiedliwość. - PiS uważa, że kapitał ludzki jest najważniejszy i żeby przeprowadzić ambitny program inwestycyjny, potrzebujemy ludzi do pracy - stwierdził.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nowe propozycje PiS: wzrost płacy minimalnej, podwójna "trzynastka", wyższe dopłaty dla rolników

- Ja bym powiedział, że przy tej strategii Polacy są skazani na wyższe płace. I w bardzo szybkim te płace dorównają płacom w Niemczech, w krajach zachodnich, bo mamy takie geopolityczne położenie, które nas predysponuje do wykorzystania tego położenia. Ta strategia prawicy wykorzystuje właśnie ten benefit położenia geograficznego na skrzyżowaniu szlaków handlowych - dodał Jerzy Bielewicz

Łukasz Jankowski: programy społeczne nie dezaktywizują Polaków

Łukasz Jankowski z Radia Wnet zauważył z kolei, że specjaliści wspierający Koalicję Obywatelską nie są wiarygodni w krytyce programów społecznych PiS. - Mi jest ciężko uwierzyć w zapewnienia i pana Balcerowicza, i pana Borowskiego, bo ja od czterech lat słyszę, jak kolejne programy społeczne mają wpłynąć na dezaktywizację zawodową Polaków - stwierdził.

W tym kontekście przypomniał, że dokładnie to zapowiadano, kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy ogłosił podniesienie najniższej stawki godzinowej. Miało to doprowadzić do niemożliwości płacenia pensji przez przedsiębiorców i np. masowego zwalniania nocnych stróżów. Takie same zapowiedzi dotyczyły programu "Rodzina 500 plus" i - podobnie - się nie sprawdziły.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Miłosz Lodowski: całkowita kapitulacja obozu KO. Kompletny bezwład narracyjny

Dziennikarz zwraca jednak uwagę na pewne niepokojące aspekty w zapowiedziach Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że jest poważna różnica w dynamice wzrostu płacy minimalnej. Pierwsze 4 lata rządów PiS wzrost pensji minimalnej wyniósł ok. 500 zł. Teraz w ciągu następnych czterech lat ma być to już ok. 1700 zł.

- Jest cel, żeby Polska nie tworzyła złych miejsc pracy, tylko te najbardziej kreatywne, mające największą wartość dodaną. Tylko pytanie - ile po drodze zamordujemy polskich przedsiębiorstw. To znaczy - ile firm będzie musiało wypaść z gospodarki, żeby na ich miejsce weszły firmy z IT, czy z innych gałęzi - powiedział Łukasz Jankowski.

Zobacz także
mid-19907050.jpg
Jarosław Kaczyński: dla PiS najważniejsze są rodzina oraz naród

Alfred Bujara: wzrost pensji to działania "Solidarności"

- Zabiegi o zwiększenie wynagrodzenia minimalnego, to m.in. działania związku "Solidarność", a ostatnio bardzo skuteczne działania przewodniczącego komisji krajowej Piotra Dudy. Bardzo się cieszymy, że ten głos został usłyszany przez rządzących - powiedział z kolei Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".

Jego zdaniem wzrost pensji - wbrew temu, co głosi opozycja - nie jest tak straszny. Za przykład dał branżę handlową, w której jego zdaniem Polacy zarabiają 4-krotnie mniej, niż w krajach Europy Zachodniej. Równocześnie marża za sprzedaż produktów w sklepach jest porównywalna, a zatem - jak twierdzi Alfred Bujara - "tam są środki na podwyżki wynagrodzeń". 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik PO przegrał z PiS. Musi sprostować wypowiedź ws. "cystern wstydu PO-PSL"

- Nasi pracownicy zarabiają 4-krotnie mniej i są wykorzystywani, są tanią siłą roboczą - mówił działacz "Solidarności". - Podniesienie najniższego wynagrodzenia dla tych pracowników to jest niejednokrotnie jedyna podwyżka. Bo takim mitem medialnym stało się ostatnio, że w handlu się bardzo dobrze zarabia. Gdyby tak było, to dzisiaj byłby komplet pracowników w sklepach, a ich brakuje - dodał.

Zapytany, czy nie obawia się, że podwyżka pensji minimalnej uderzy w przedsiębiorców stwierdził, że "nie obawia się, gdyż są mechanizmy, żeby wesprzeć tych małych polskich przedsiębiorców, chociażby obniżenie pewnych podatków".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Alfred Bujara (NSZZ "Solidarność"), Jerzy Bielewicz (Gazeta Bankowa), Łukasz Jankowski (Radio Wnet)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 18:10

jmo/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie urządza się meczów ekstraklasy z okręgówką". Marcin Horała o debacie lidera PO z prezesem PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 10:40
- Nie spodziewałbym się debaty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem PO Grzegorzem Schetyną; nie urządza się meczów zespołów ekstraklasy z okręgówką - powiedział poseł PiS Marcin Horała. Ocenił, że program Koalicji Obywatelskiej jest niewiarygodny i niewykonalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda: chcemy rozmawiać o programie, nie o partyjnych porozumieniach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:56
- Nie epatujemy tym w jaki sposób porozumiemy się w Zjednoczonej Prawicy, a chcielibyśmy rozmawiać o programie i Polacy tego oczekują - powiedział w radiowej Jedynce Waldemar Buda. W Debacie Jedynki udział wzięli również: Grzegorz Długi z Kukiz'15 oraz Piotr Kusznieruk z SLD. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: dla PiS najważniejsze są rodzina oraz naród

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:10
Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Lublinie przekonywał, że celem PiS jest budowa "polskiej wersji państwa dobrobytu". Podkreślił, że dla jego partii najistotniejsze są dwie wspólnoty: rodzina oraz naród. - Rodzinę widzimy tak - jedna kobieta, jeden mężczyzna, w stałym związku i ich dzieci - to jest rodzina - mówił Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń