X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W. Bernacki ws. protestów wyborczych: zachowanie G. Schetyny w Strasburgu niezrozumiałe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:05
- Kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest zachowanie Grzegorza Schetyny, który wyjeżdża do Strasburga i tam zwraca się z jednej strony do przewodniczącej zgromadzenia parlamentarnego, a z drugiej strony do sekretarza generalnego Rady Europy o interwencje w sprawie protestów wyborczych PiS - mówił poseł Włodzimierz Bernacki w "Debacie Jedynki". Gościem Programu Pierwszego był również senator Marek Borowski.
Audio
  • W. Bernacki: każdy ma prawo złożyć protest wyborczy (Debata Jedynki)
Debata Jedynki. Od lewej Antoni Trzmiel, Marek Borowski, Włodzimierz Bernacki
Debata Jedynki. Od lewej Antoni Trzmiel, Marek Borowski, Włodzimierz Bernacki Foto: Screenshot/Polskie Radio

Do Sądu Najwyższego wpłynęły już 73 protesty wyborcze. Wśród nich znajduje się także sześć protestów Prawa i Sprawiedliwości oraz trzy protesty Koalicji Obywatelskiej. Politycy opozycji zarzucają PiS-owi próbę podważenia wyników wyborów. Równocześnie twierdzą, że ich protesty są w pełni uzasadnione. Na ten temat dyskutowali w "Debacie Jedynki" Włodzimierz Bernacki, poseł i nowo wybrany Senator Prawa i Sprawiedliwość oraz Marek Borowski, ponownie wybrany senator Koalicji Obywatelskiej.

sąd najwyższy 1200 f.jpg
Do Sądu Najwyższego wpłynęły 73 protesty wyborcze złożone przez pięć komitetów

Prawo do protestów wyborczych

- Kodeks wyborczy bardzo wyraźnie mówi o tym, że zarówno pojedynczy obywatel, jak i pełnomocnik tego czy innego komitetu wyborczego, ma prawo złożyć protest jeśli chodzi o wynik wyborów - podkreślił poseł Włodzimierz Bernacki.

- Komitet wyborczy Koalicji Obywatelskiej ma takie samo prawo, które przysługuje wszystkim wyborcom. Stąd zrozumiałe, że w sytuacji tej czy innej wątpliwości, taki wniosek został złożony - podkreślił.

Senator Marek Borowski stwierdził jednak, że protesty Prawa i Sprawiedliwości nie mają uzasadnienia, w przeciwieństwie do protestów Koalicji Obywatelskiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Müller: będzie kilka istotnych zmian w rządzie, prowadzone są rozmowy w tej sprawie

- To nie jest tak, że trzeba koniecznie ponownie przeliczyć głosy, jeśli komuś się nie podoba wynik wyborów. A taki charakter mają protesty złożone przez Prawo i Sprawiedliwość. Ja przytoczę przepis kodeksu wyborczego, który mówi, że "wnoszący protest powinien sformułować zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty". W protestach, które składał pełnomocnik wyborczy PiS-u, tam zarzut jest taki, że jest więcej głosów nieważnych niż wynosi różnica między wynikami dwóch kandydatów, więc to nie jest żaden zarzut. A już dowodów żadnych nie ma - mówił polityk KO.

Poseł PiS zaznaczył, że senator KO opiera się na doniesieniach medialnych, nie znając w rzeczywistości treści protestów PiS

Interwencja w Unii Europejskiej

W sprawie protestów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości interweniował w instytucjach Unii Europejskiej przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Do tej kwestii odniósł się przyszły senator PiS-u Włodzimierz Bernacki.

- Kompletnie niezrozumiałe dla mnie jest zachowanie Grzegorza Schetyny, który wyjeżdża do Strasburga i tam zwraca się z jednej strony do przewodniczącej zgromadzenia parlamentarnego, a z drugiej strony do sekretarza generalnego Rady Europy o interwencje - to też szokujące dla mnie - w sprawie takiej, że partia, która w tej chwili w Polsce posiada większość sejmową, zwróciła się z wnioskiem do sądu o zbadanie wyniku wyborów w sześciu okręgach - mówił polityk. Zaznaczył, że działania PiS-u są legalne i partia czeka na rozstrzygnięcie Sądu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Skarga PO w Radzie Europy ws. wyborów. PiS opowiada: to zagranie PR-owe

- Ja nie uważam, żeby z tego powodu trzeba było wpadać w histerię, sąd się wypowie w tej kwestii i tyle. Natomiast jest rzeczą dość zabawną, że poważna partia składa sześć protestów, które nie opierają się na niczym - skomentował to senator Marek Borowski. Jednocześnie jednak podkreślił, że można obawiać się decyzji Sądu Najwyższego, bowiem o przyjęciu lub odrzuceniu protestów wyborczych decydować ma izba wybrana przez KRS wybrany z kolei - zdaniem senatora - w sposób sprzeczny z konstytucją.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Włodzimierz Bernacki (PiS), Marek Borowski (KO)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 18.11

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: skargi w UE na zagrożenie demokracji w Polsce są obrzydliwe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 16:14
- Jeśli ktoś ma wątpliwości lub podejrzenie, że doszło do nieprawidłowości w wyborach, to jest w Polsce droga prawna z której należy skorzystać. Wyprawa z tego typu podejrzeniami do instytucji poza Polską to skandal, który zasługuje na potępienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: Koalicja Polska została zaakceptowana

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:26
- Trwają dyskusje na temat nazwy nowego klubu. Na pewno pozostanie w niej "Koalicja Polska", jest pytanie czy z jakimś rozszerzeniem - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Lenartowicz: kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej mogła być lepsza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:38
- Dużą uwagę przykładam do merytorycznej strony programowej i tego mi zabrakło. Nasza kampania mogła być lepsza, spójna i ze wspólnym przesłaniem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz, posłanka PO-KO, która otrzymała reelekcję. 
rozwiń zwiń