Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu. Artur Soboń: jego droga życiowa była drogą walki o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:07
- Antoni Macierewicz to jeden z założycieli naszej dzisiejszej wolnej, niepodległej Polski. Należy mu się szacunek ze wszystkich stron sceny politycznej. Jestem bardzo ciekawy słów, które z jego ust jako marszałka seniora Sejmu usłyszymy 12 listopada - powiedział w radiowej Jedynce Artur Soboń z PiS. - To duże zaskoczenie - stwierdził Dariusz Wieczorek, poseł elekt SLD.
Audio
  • Politycy o zbliżającej się nowej kadencji sejmu i senatu oraz wskazaniu przez prezydenta marszałków seniorów obu izb (Debata Jedynki)
Dariusz Wieczorek (L) i Artur Soboń (P)
Dariusz Wieczorek (L) i Artur Soboń (P)Foto: Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda we wtorek na marszałka seniora senatu wyznaczył Barbarę Borys-Damięcką, a na marszałka seniora sejmu IX kadencji - Antoniego Macierewicza. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że przyjmuje decyzję prezydenta i zapowiedział, że zrealizuje swoje obowiązki zgodnie z poczuciem odpowiedzialności za cały wysiłek niepodległościowy Polaków. Jak podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który poinformował o tej decyzji głowy polskiego państwa, Andrzejowi Dudzie ogromnie zależało na tym, aby marszałkiem seniorem w Sejmie był ktoś, kto miał piękną kartę opozycyjną.

PAP Antoni Macierewicz 1200.jpg
Antoni Macierewicz: przyjmuję decyzję prezydenta

Artur Soboń podkreślił, że Antoni Macierewicz jest właśnie taką osobą. Zaznaczył, że były minister obrony narodowej może się pochwalić pięknym opozycyjnym dorobkiem. - Jest jednym z założycieli naszej dzisiejszej wolnej, niepodległej Polski. Należy mu się szacunek ze wszystkich stron sceny politycznej, bo jego droga życiowa była drogą odwagi i walki o wolną Polskę - zaznaczył sekretarz stanu w ministerstwie i rozwoju.

Przypomniał, że ta walka była często też walką przeciwko opinii publicznej i aparatowi państwa. - Ale niezmiennie była to droga o wolną Polskę - zaznaczył Artur Soboń. Jego zdaniem można oczekiwać ważnych słów ze strony Antoniego Macierewicza podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji. - Jestem bardzo ciekawy słów, które z jego ust jako marszałka seniora Sejmu usłyszymy 12 listopada - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent wyznaczył marszałków Sejmu i Senatu

Dariusz Wieczorek przyznał, że nie spodziewał się, że prezydent na marszałka seniora Sejmu wskaże Antoniego Macierewicza. - To duże zaskoczenie - stwierdził.

Jak dodał, ma wątpliwości, czy wybór jest słuszny. - Szanuję dokonania Antoniego Macierewicza, w tym oczywiście m.in. założenie Komitetu Obrony Robotników. Ale pojawia się pytanie, czy marszałkiem seniorem powinna być osoba, która wzbudzała wcześniej kontrowersje. Pierwszy raz będę zasiadał w sejmowych ławach i w ogóle nie pomyślałem o tym, że marszałkiem seniorem będzie Antoni Macierewicz - powiedział poseł elekt SLD.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju, PiS), Dariusz Wieczorek (poseł elekt SLD)

Data emisji: 5.11.19

Godzina emisji: 18.09

bb/ag

Czytaj także

Koniec kadencji Sejmu. M. Ociepa: to były cztery lata relacji z totalną opozycją

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 19:29
- Polacy docenili pracę, którą wykonywaliśmy. Odczuwamy dużą satysfakcję, bo podejmowaliśmy decyzje polegające na szukaniu balansu pomiędzy oczekiwaniami różnych grup społecznych, co nam się udało - powiedział w radiowej Jedynce Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - Cztery lata temu popełniliśmy wiele błędów. Stwierdziliśmy, że nie będziemy negować wszystkiego i teraz poszliśmy inną drogą - stwierdził Piotr Kusznieruk z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: w Senacie może nam zostać zafundowana ostra rywalizacja polityczna

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 20:42
- Jeśli medialne doniesienia się potwierdzą, zostanie nam zafundowana ostra rywalizacja polityczna ze szkodą dla realizacji naszych wyborczych zapowiedzi - powiedział w radiowej Jedynce Artur Soboń z PiS, nawiązując się do informacji tygodnika "Do Rzeczy", jakoby PO przygotowywała plan zmian w regulaminie Senatu. Do tej kwestii odniosła się także Anna-Maria Żukowska z SLD.
rozwiń zwiń