Czy Polskę stać na neutralność klimatyczną? Dyskusja polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:45
Na czym polega neutralność klimatyczna? Jakie będą koszty transformacji energetycznej w UE? Co to oznacza dla Polski? Na te oraz szereg innych pytań dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu starali się odpowiedzieć goście "Debaty Jedynki" - senator KO Alicja Chybicka i europoseł PiS Karol Karski.
Audio
  • Senator KO Alicja Chybicka i Karol Karski, eurodeputowany PiS o neutralności klimatycznej (Debata Jedynki)
Dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. kwestii osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku
Dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. kwestii osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 rokuFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

W środę Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład, czyli projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić Unię Europejską do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Z kolei dziś (12.12) rozpoczął się dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. tej tematyce.

morawiecki_1200.jpg
Szczyt ws. klimatu. Premier: chcemy sprawiedliwej transformacji energetycznej

Alicja Chybicka, senator KO mówiła w radiowej Jedynce, że wierzy, iż neutralność klimatyczna, wokół której toczy się dyskusja, nie jest utopią.

- Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu zakłada, że do 2030 roku znikną z rynków unijnych plastikowe opakowania, 75 proc. transportu ma odbywać się drogą wodną i kolejową, przeprowadzona zostanie renowacja budynków w celu ich ocieplenia - wyliczała. 

Polityk dodała, że trzeba walczyć o każdy oddech. - Trzeba przejść na inną produkcję naszej energii - stwierdziła Alicja Chybicka, dodając, że kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację. 

Kosztowne zmiany

Karol Karski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości mówił natomiast, że tzw. polski miks energetyczny oparty jest na węglu.  - Mamy do czynienia z gospodarką niemiecką, która w jeszcze większym stopniu niż gospodarka polska opiera się na węglu, ale tam te działania (dot. ograniczenia emisji gazów - red.) mają być wyhamowywane znacznie wolniej - stwierdził. 

 

Polityk dodał, że rząd nie jest zamknięty na postulaty UE dotyczące klimatu, ale w przypadku naszego kraju wprowadzanie proekologicznych zmian będzie bardzo kosztowne. - Dlatego oczekujemy pewnych rekompensat - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Alicja Chybicka (senator KO), Karol Karski (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 12.12.19

Godzina emisji: 18.10

pkur

Czytaj także

Ekspert: neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:19
W Madrycie trwa 25. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP25), w którym bierze udział prawie dwustu przywódców państw. Z kolei podczas posiedzenia Rady Europejskiej, 12 i 13 grudnia, w czasie, kiedy będzie się kończył szczyt klimatyczny, Unia Europejska ma przyjąć założenia "Zielonego Ładu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Grosse: polityka klimatyczna będzie Europę drogo kosztowała

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 18:30
W Brukseli rozpoczął się dwudniowy (12-13.12) szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów spróbują osiągnąć porozumienie w sprawie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, Czechy i Węgry stawiają twarde warunki w kwestii kosztów transformacji.
rozwiń zwiń