Putin krytycznie o Polsce. Politycy: skandaliczne, haniebne wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 19:00
Wiele dyskusji wzbudziły zarzuty Władimira Putina, który m.in. oskarżył Polskę, że w 1938 roku współuczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji. Jarosław Krajewski (PiS) uważa, że przywódca chce Polskę "wciągnąć w pewną grę", a słowa te są haniebne. Katarzyna Piekarska (KO) oceniła, że "wypowiedź Putina jest absolutnie skandaliczna".
Audio
  • Jarosław Krajewski (PiS) i Katarzyna Piekarska (KO) o zarzutach Putina wobec Polski (Jedynka/Debata Jedynki)
W studiu Jedynki Antoni Trzmiel oraz jego goście: Katarzyna Piekarska i Jarosław Krajewski
W studiu Jedynki Antoni Trzmiel oraz jego goście: Katarzyna Piekarska i Jarosław KrajewskiFoto: Polskie Radio

Nie milkną echa wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina nt. Polski i historii Europy. Rosyjski przywódca skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej.

Wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił szczególnie wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. W innych wypowiedziach zarzucał Polakom antysemityzm.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
gowin663.jpg
"Histeria i bezsilność". Gowin komentuje słowa Putina o Polsce

Katarzyna Piekarska: słowa niemądre i skandaliczne

- Wypowiedź Putina jest absolutnie skandaliczna - oceniła Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej. W jej opinii, Władimirowi Putinowi może też takimi słowami chodzić o to, aby "ponad naszymi głowami zacząć rozmawiać z Macronem i innymi politykami". 

Polityk wskazała, że zarzuty prezydenta Rosji są "niemądre". - Z Rosjanami bardzo dużo nas dzieli i nie ma chyba powodu, żeby te podziały były jeszcze większe - mówiła Katarzyna Piekarska. - Mam nadzieję na szybką i stanowczą reakcję naszych służb dyplomatycznych - dodała.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nawiązują do propagandy czasów totalitaryzmu stalinowskiego". MSZ o słowach Putina

putin_1200.jpg
Władimir Putin: Związek Radziecki nic Polsce nie zabrał

Jarosław Krajewski: UE powinna być solidarna ws. Rosji

Poseł PiS uważa, że słowa Putina są "haniebne", a jednym z ich celów jest "wciąganie Polski w pewną grę" oraz osiągnięcie zysków w polityce wewnętrznej. - Pamiętajmy o tym, że Rosja jest niedemokratycznym państwem, które łamie prawo międzynarodowe, stoi za aneksją Krymu, trwającą wojną w Donbasie - podkreślił.

- Niezwykle istotna jest postawa ze strony Unii Europejskiej i państw Europy. Chodzi o solidarność w celu zachowania sankcji wobec Rosji -wskazał polityk. W jego ocenie z tą solidarność bywa różnie, czego przykładem jest działanie w sprawie Nord Stream 2.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 27.12.2019

Godzina emisji: 18.06

msze, PAP/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Komentarz Dnia": Paweł Rabiej, wypowiedź abp. Jędraszewskiego, Władimir Putin

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 16:23
O reakcji wiceprezydenta Warszawy na słowa abp. Marka Jędraszewskiego dotyczącego ekologizmu oraz o słowach Władimira Putina mówiące o sojuszu Polski z Hitlerem mówili: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") oraz Tomasz Truskawa ("Stowarzyszenie Wolnego Słowa"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świata pogląd". Prezydent Rosji oskarża Polskę o współpracę z Hitlerem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 19:00
Władimir Putin oskarża Polskę o współpracę z Adolfem Hitlerem. Wypowiedzi rosyjskiego przywódcy na ten temat, w Polskim Radiu 24, komentował historyk, sowietolog prof. Marek Kornat.
rozwiń zwiń