Włodzimierz Bernacki: większość w Radzie Europy stanowią środowiska lewicowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 20:30
- Nie możemy odwoływać się do polskich rozwiązań konstytucyjnych, nie możemy używać jakiejkolwiek argumentacji, ponieważ jako przedstawiciele środowisk konserwatywnych jesteśmy skazani na przegraną. Większość w Radzie Europy to środowiska lewicowe i liberalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS prof. Włodzimierz Bernacki. Gościem audycji był także Bogusław Sonik (PO).
Audio
  • Włodzimierz Bernacki i Bogusław Sonik o rezolucji Rady Europy (Debata Jedynki)
Pałac Europy w Strasburgu, główna siedziba Rady Europy
Pałac Europy w Strasburgu, główna siedziba Rady EuropyFoto: shutterstock/olrat

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło we wtorek w Strasburgu rezolucję ws. funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Za rezolucją głosowało 140 delegatów, przeciw było 37, a 11 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej odbyła się na ten temat debata. Podczas niej parlamentarzyści oraz przedstawiciele państw Rady Europy przedstawili swoje wnioski na temat raportu Rady Europy oceniającego reformy sądownictwa w Polsce. Polsce zarzucono m.in. "frankensztanizację" demokracji. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Sprawa instytucji demokratycznych w Polsce. Rada Europy przyjęła rezolucję

Włodzimierz Bernacki podkreślił, że wniosek o przygotowanie przyjętego we wtorek raportu "pojawił się na przełomie grudnia 2015 roku i stycznia 2016 roku". - W międzyczasie wielu polityków, którzy mieli przygotowywać ten raport, zrezygnowało. Te raporty są przygotowywane i pisane przede wszystkim przez obsługę administracyjną Komisji Monitoringowej. Ostateczną pieczęć przykładają do tego "raporterzy" - zaznaczył poseł. 

trybunał konstytucyjny pap arch 1200.jpg
Wniosek do TK ws. sądownictwa. Jest decyzja prezes Julii Przyłębskiej

"Nie możemy używać jakiejkolwiek argumentacji"

Bernacki dodał, iż "wśród założycieli Rady Europy byli konserwatyści". - Uważali oni, że przy tworzeniu prawa należy brać pod uwagę przede wszystkim prawo naturalne - jak opisują to kanony chrześcijańskie. Dziś dotarliśmy do punktu, w którym nie możemy odwoływać się do polskich rozwiązań konstytucyjnych, nie możemy się odwoływać do kanonu wypracowanego przez poszczególne państwa członkowskie Rady Europy i wreszcie nie możemy używać jakiejkolwiek argumentacji, ponieważ jako przedstawiciele środowisk konserwatywnych jesteśmy skazani na przegraną. Większość RE to środowiska lewicowe i liberalne - skomentował gość Jedynki.

PAP Julia Przyłębska 1200.jpg
Przyłębska dla "GP": Gersdorf uzurpuje sobie nienależne prawa

Według Bogusława Sonika w debacie w Radzie Europy dominował jeden aspekt. - Mówiono o tym, że nie należy dopuścić do polityzacji wymiaru sprawiedliwości, że to jest wbrew wszystkim standardom - i historycznym, i obowiązującym w prawie europejskim. Jest to podstawa do tego, że szkodzi się obywatelom przez polityzację i wprowadza się pewną dyktaturę większości - powiedział polityk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (poseł PiS),  Bogusław Sonik (poseł PO)
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 18.10

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Gontarski: wniosek marszałek Sejmu ratuje przed chaosem polskie sądy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:05
- Jeśli w czwartek "stare" izby SN na wniosek prezes sądu będą procedować, ci sędziowie, nazwijmy rzecz po imieniu, dopuszczą się przestępstwa nadużycia władzy  - ocenił rezultat wtorkowego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Waldemar Gontarski z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, pełnomocnik Polski przed TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: potrzebne jest "ostre cięcie", które zapobiegnie anarchizacji sytuacji wokół sądów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:39
- Porozumienie pomiędzy stronami jest trudne ze względu na emocje, które już teraz sięgają zenitu - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński. - Trzecia władza broni przywilejów. Nie tylko swoich - ocenił z kolei Jakub Maciejewski ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Posiedzenie izb odbędzie się". Rzecznik Sądu Najwyższego o decyzji prezes TK

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:33
- Posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego odbędzie się w czwartek - powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Nastąpi to mimo decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu SN. Sędziowie Izby Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają obradować w związku z pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez KRS.
rozwiń zwiń