Wiceszef MON: bezpieczeństwo Polski wzrasta, a F-35 są silnym wzmocnieniem sił zbrojnych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 19:05
- Stawiamy na wzrost nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz zwiększanie liczebności naszej armii. To wszystko tworzy komplementarny system - powiedział w Programie 1 Polskiego Marcin Ociepa, wiceszef MON. Andrzej Rozenek z Lewicy przyznał z kolei, że "samoloty F-35 są nowoczesnymi samolotami i żaden producent nie oferuje nic podobnego".
Audio
  • Wiceszef MON oraz Andrzej Rozenek o zakupie F-35 w Programie 1 Polskiego Radia (Debata Jedynki)
Myśliwiec F-35
Myśliwiec F-35Foto: Shutterstock/AMMHPhotography

1200_F-35_TT.jpg
"Wielki dzień dla lotnictwa". Polska podpisała umowę na zakup samolotów F-35

Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.

Marcin Ociepa, wiceszef MON przyznał, że "potrzebujemy wszystkiego po kolei". - F-35 to trafiony zakup i jest to właściwa droga dla wojska. Będziemy realizować zakupy po kolei. Dziś bezpieczeństwo Polski wzrasta, a myśliwce F-35 są bardzo silnym wzmocnieniem polskich sił zbrojnych. Lotnictwo ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza pod względem odstraszania przeciwnika. Stawiamy na wzrost nakładów na modernizację sił zbrojnych oraz zwiększanie liczebności naszej armii. To wszystko tworzy komplementarny system - mówił wiceszef MON.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Premier: modernizacja armii przyspiesza

Andrzej Rozenek z Lewicy stwierdził, że "samoloty F-35 są nowoczesnymi samolotami i żaden producent nie oferuje nic podobnego" - To najwyższa technologia jaką świat dysponuje i z tej strony należy ten zakup pochwalić. Pozostaje pytanie o priorytety i o to, czy armia bardziej nie potrzebuje innych elementów. Mowa o śmigłowcach, obronie przeciwrakietowej, obronie przeciwlotniczej, o okrętach, a także zakończeniu programu "Tytan". Widziałbym inną hierarchię. Armia potrzebuje dużo więcej - powiedział polityk Lewicy. Zwrócił też uwagę, że rząd nadal nie ma programu modernizacji armii i korzysta z dokumentu opracowanego w 2014 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Marcin Ociepa (wiceszef MON), Andrzej Rozenek (Lewica)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 18.10

dn/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef Komisji Obrony Narodowej: zakup F-35 to zmiana jakościowa polskiego uzbrojenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
- Możliwości tego samolotu są niezwykłe. Jest to jedyny w tej chwili produkowany na świecie samolot tzw. piątej generacji. Charakteryzuje się tym, że jest praktycznie niewykrywalny w powietrzu, a po drugie posiada zaawansowane systemy rozpoznania, komunikowania się, tzw. interoperacyjność - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Michał Jach z PiS, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowód siły więzi polsko-amerykańskiej". Mosbacher o zakupie samolotów F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
- Dzisiejsza ceremonia zakupu przez Polską samolotów F-35 jest dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Jestem dumna z tego, że Polska i Stany Zjednoczone osiągają wspólne cele - oceniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georgette Mosbacher: Polska wzorem w NATO w kwestii militarnej modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:45
Polska jest wzorcowym przykładem przywództwa, jeżeli chodzi o militarną modernizację NATO - podkreśliła na uroczystości podpisania umowy na zakup myśliwców F-35 ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń