Prezydent podpisał ustawy sądowe. Andrzej Gwiazda: kamień spadł z serca

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:37
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowych. Tę decyzję w Programie 1 Polskiego Radia skomentowali działacze opozycyjni w PRL: Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda i Andrzej Rozpłochowski.
Audio
  • Opozycjoniści w okresie PR: Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda i Andrzej Rozpłochowski o decyzji prezydenta, który podpisał ustawy sądowe (Jedynka/Debata Jedynki)
Działacz opozycji w okresie PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ Solidarność Andrzej Gwiazda
Działacz opozycji w okresie PRL, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność" Andrzej Gwiazda Foto: PAP/Adam Warżawa

Andrzej Gwiazda, działacz opozycyjny w PRL mówił, że kamień spadł z serca tym wszystkim, którzy się denerwowali. - Ta zwłoka była wykorzystana do konsultacji z przeciwnikami tej ustawy i prezydent w związku z tym mógł podjąć decyzję wysłuchawszy oponentów - stwierdził.

PAP Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Michał Rachoń zapytał też swojego gościa, co sądzi o określeniach "ustawa represyjna" i "ustawa kagańcowa", których używają niektóre media, opozycja i przeciwnicy reformy sądownictwa. Andrzej Gwiazda powiedział, że "kaganiec stosuje się wobec tych osobników, którzy gryzą".

- To najsilniejsze usprawiedliwienie, że tę ustawę trzeba przeprowadzić, jeżeli oni sami nazywają ją "ustawą kagańcową". Oznacza to, że sędziowie wiedzą, jaki jest ich stosunek do obywateli, podsądnych, że trzeba im (sędziom - red.) nałożyć kaganiec - tłumaczył były opozycjonista z okresu PRL.

"Cieszę się, że prezydent podpisał tę ustawę"

Andrzej Rozpłochowski, współtwórca śląskiej "Solidarności" stwierdził, że ludzi uczciwych niszczy się w sądach do dziś, jak w PRL. - A złodziejom, kombinatorom, ludziom z układów pasuje postkomunistyczna spuścizna - ocenił.

Były działacz opozycyjny podkreślił ponadto, że cieszy się, iż prezydent nie zawahał się i podpisał - jak ją nazwał gość Jedynki - "ustawę o wprowadzeniu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za niegodziwe rzeczy".

- Oczekuję, że po odpowiedzialności dyscyplinarnej, bardzo szybko przyjdzie czas na wprowadzenie odpowiedzialności karnej i finansowej sędziów za ich szkodliwe i bandyckie zachowania, niesienie niepraworządności pod płaszczykiem prawa, a także zaniechania doprowadzające do nieszczęść i tragedii - podkreślił.

Piotr Muller 1200.jpg
"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych

Marsz poparcia

Joanna Duda-Gwiazda mówiła z kolei o mającej się odbyć 8 lutego w Warszawie demonstracji poparcia dla zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości organizowanej przez komitet "Suwerenni". Członkami komitetu są między innymi goście Michała Rachonia.  

- Nie możemy być tą milczącą większością. Do tej pory po ulicach maszerowali jacyś ludzie poubierani w togi. Nie mówiąc też o KOD i innych. Większość Polaków popierała rząd i działania PiS, ale nie było tego widać. Jak zobaczyłam togi, to pomyślałam, że koniecznie trzeba coś z tym zrobić - stwierdziła była opozycjonistka. 

Joanna Duda-Gwiazda mówiła ponadto, że sędziowie to jedyna grupa zawodowa, która okres transformacji przeszła "bez żadnych stresów".  - To byli jedyni ludzie, którzy byli pewni, że nie stracą pracy, nie stracą zarobków. A był to czas, w którym nikt nie był pewien (swojej przyszłości - red.), nawet politycy, bo był to czas szybkich zmian, czas upadania przemysłu, zawirowań w gospodarce. Ci państwo wtedy być może nawet nie zauważyli, że zmienia się ustój i tak zostało do dzisiaj - stwierdziła. 

Żona Andrzeja Gwiazdy opowiedziała też o własnych doświadczeniach z wymiarem sprawiedliwości. - Jak stanęłam przed sądem w sprawie rekompensaty za czas internowania, to pani sędzia zapytała mnie, co robiłam po wyjściu z obozu internowanych? Odpowiedziałam: "to samo, dalej knułam gorliwie, by jak najszybciej obalić komunę". I wtedy ta pani wykrzyknęła, chyba spontanicznie: "Ależ to pani się w ogóle nie zresocjalizowała" - wspominała Joanna Duda-Gwiazda.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Michał Rachoń
Goście: Joanna Duda-Gwiazda (działaczka opozycyjna w PRL), Andrzej Gwiazda (działacz opozycyjny w PRL) i Andrzej Rozpłochowski (działacz opozycyjny w PRL) 
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 18.10

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Socjolog: potrzebne jest "ostre cięcie", które zapobiegnie anarchizacji sytuacji wokół sądów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:39
- Porozumienie pomiędzy stronami jest trudne ze względu na emocje, które już teraz sięgają zenitu - ocenił w Polskim Radiu 24 socjolog dr Tomasz Herudziński. - Trzecia władza broni przywilejów. Nie tylko swoich - ocenił z kolei Jakub Maciejewski ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borowiak: Polacy oczekują od PiS, że nie wycofa się z reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 17:04
- Każdej nowelizacji ustawy sądowniczej przeprowadzanej przez PiS towarzyszyły protesty, ponieważ pewne środowiska i opozycja chcą, "żeby było tak jak było" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak, poseł PiS.
rozwiń zwiń