Adam Bielan: NATO musi być przygotowane na bardziej agresywne działania Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 19:50
- Jestem zadowolony z tego co udało się osiągnąć podczas spotkań ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi - ocenił dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości. - Za naszą wschodnią granicą dzieją się rzeczy niepokojące - dodał podczas "Debat Jedynki", w której udział wziął także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Adam Bielan (PiS) i Czesław Mroczek (PO) o działaniach NATO wobec agresji rosyjskiej (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DVIDS - Defense Visual Information Distribution Service

Stoltenberg 1200.jpg
"Zwiększone ryzyko wybuchu konfliktu". Odpowiedź NATO na działania Rosji

Cztery lata po zakończeniu wojny powstał pakt północnoatlantycki, który do dziś jest skutecznym gwarantem pokoju na świecie, ale zwłaszcza na naszym często niestabilnym i konfliktogennym kontynencie. Obecnie w jego skład wchodzi 29 państw, a trzon Sojuszu stanowią Stany Zjednoczone - zarówno z racji liczby żołnierzy, jak i ilości oraz jakości broni. Świat się zmienia, zagrożenia też. A NATO?

Wczesnym popołudniem zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Jak donosi korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski, kraje NATO przyjęły kolejny pakiet działań w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Rosji. Chodzi o traktat INF o zakazie używania pocisków średniego zasięgu, który był przez Rosję łamany i w ubiegłym roku przestał istnieć.

Wobec zwiększonego ryzyka wybuchu konfliktu ministrowie obrony krajów Sojuszu na zakończonym właśnie posiedzeniu w Brukseli zdecydowali o kolejnych krokach odstraszania ewentualnej rosyjskiej agresji. Szczegóły pozostają jednak tajne. - Od czterech lat mamy do czynienia z przełomowymi działaniami NATO, które dostosowuje się w końcu do agresywnej polityki Rosji - ocenił Adam Bielan z PiS.

- Rosja nie zaczęła działać agresywnie ani w 2016 roku, ani w 2014. Jej agresywne działania sięgają co najmniej roku 2008, czyli od czasu inwazji na Gruzję - przypomniał polityk.

jens1200.jpg
Spotkanie ministrów obrony państw NATO. "Napięcia między sojusznikami w tle"

"NATO zachowało się wyjątkowo skutecznie"

Pierwsze działania w odpowiedzi na złamanie traktatu INF przez Rosję NATO podjęło jeszcze w ubiegłym roku. Było to przede wszystkim zwiększenie liczby ćwiczeń wojskowych w Europie. Na zakończonym właśnie w Brukseli posiedzeniu ministrowie obrony krajów Sojuszu przyjęli kolejny pakiet działań.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił, że chodzi o cały szereg pomysłów. - Odpowiedź państw NATO na zagrożenia ze strony Rosji jest stanowcza i dobra. Z punktu widzenia naszych interesów i bezpieczeństwa możemy powiedzieć, że NATO zachowało się wyjątkowo skutecznie - powiedział z kolei Czesław Mroczek z PO.

- Nie spodziewam się jednak przełomu w relacjach NATO z Rosją - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Adam Bielan (PiS), Czesław Mroczek (PO)
Data emisji: 13.02.2020
Godzina emisji: 18.06

kstar/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja rozmieszcza rakiety przy granicy z Polską. "NATO odpowiednio zareaguje"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:18
Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w Europie rakiet SSC-8. W rozmowie z niemiecką agencją DPA podkreślił, że rozmieszczając tego typu rakiety Rosja łamie traktat INF - czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata Jedynki". Adam Bielan: UE ma mnóstwo kryzysów do rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 19:40
- Unia Europejska ma mnóstwo poważnych problemów i kryzysów od których jest odciągana przez polską opozycję, która średnio raz na kwartał organizuje debatę dot. sytuacji w Polsce, która niczego nie wnosi, tak jak i przyjęta dziś uchwała, która nie ma żadnej mocy sprawczej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Bielan (Porozumienie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: uchwała Sądu Najwyższego pogłębiła chaos w systemie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:10
- Sędziowie Sądu Najwyższego stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. To pogłębiło chaos w systemie sądownictwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). Gościem audycji był także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń