Poseł PiS o koronawirusie w Polsce: rząd wyciąga wnioski z błędów popełnionych przez inne państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 19:40
Poseł PiS Jarosław Krajewski i Dariusz Joński, poseł KO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o zagrożeniach związanych z epidemią koronawirusa. Przedstawiciel opozycji mówił o konieczności wsparcia przedsiębiorców. - Chcemy wyciągnąć wnioski z błędów, które zostały popełnione w innych państwach - zapewniał z kolei polityk reprezentujący stronę rządową.
Audio
  • Poseł PiS Jarosław Krajewski i Dariusz Joński, poseł KO o epidemii koronawirusa (Jedynka/Debata Jedynki
Poseł PiS Jarosław Krajewski i Poseł KO Dariusz Joński
Poseł PiS Jarosław Krajewski i Poseł KO Dariusz JońskiFoto: PR

sklep handel zakaz handlu free shut 1200.jpg
Sklepy przygotowane na koronawirusa. Znamy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Andrzej Duda podkreślił podczas zwołanej dziś (10.03) RBN, że "to co do tej pory zostało zrobione przez rząd, przez inspekcję sanitarną zostało dobrze ocenione". - Jak do tej pory sytuacja nie wygląda źle, biorąc pod uwagę, że jesteśmy 38-milionowym społeczeństwem, tych zachorowań procentowo jest bardzo niewiele - mówił prezydent.

Ministerstwo zdrowia poinformowało natomiast o pięciu kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem. Łącznie w Polsce potwierdzono 22 przypadki zachorowań na Covid-19.

Prowadzący audycję "Debata Jedynki" Michał Rachoń zapytał swoich gości, jak organy państwa powinny reagować w obliczu rosnącego zagrożenia.

"Wsparcie dla przedsiębiorstw"

Dariusz Joński mówił, że podczas RBN opozycja radziła prezydentowi, by zwiększyć liczbę wykonywanych testów.- W Niemczech przeprowadzono ich prawie 200 tys., we Włoszech 32 tys., u nas tylko 1 tys. - tłumaczył poseł KO.

Polityk dodał, że zwracano też uwagę na niedobór sprzętu w szpitalach. - Cała Europa próbuje nadążyć z zakupem respiratorów, ale w Polsce w wielu szpitalach ich brakuje - podkreślił.

Gość Michała Rachonia mówił również, że potrzebne jest wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. - Ci ludzie się dziś obawiają, co będzie dalej z pracownikami czy płatnością podatków. Często te firmy mają kredyty. Wiemy, że we Włoszech zawieszono na jakiś czas spłaty - zauważył, dodając, że Fundusz Pracy ma pieniądze na pomoc pracodawcom i pracownikom. - Warto będzie z niego skorzystać - zaznaczył.

PAP Marlena Maląg 1200.jpg
Dofinansowania dla pracodawców w związku z koronawirusem. Minister rodziny wyjaśnia

"Nie ma powodów do paniki"

Jarosław Krajewski podkreślił natomiast, że możemy mówić o całym pakiecie rozwiązań dla przedsiębiorców, o którym wspominała podczas konferencji prasowej minister Jadwiga Emilewicz. - Zwracamy uwagę, że niezbędne są rozwiązania dla firm, które są dziś pogrążone w kryzysie. Te problemy dotyczą branży turystycznej - ocenił poseł PiS.

Poseł PiS dodał ponadto, że "nie ma żadnych powodów do paniki". - Nie ma problemów z przestrzeganiem procedur, dzięki czemu udaje się dość szybko i bardzo precyzyjnie ograniczyć liczbę osób, które mają lub miały styczność z osobami, u których stwierdzono koronawirusa - mówił.

Polityk zaznaczył także, że "chcemy wyciągnąć wnioski z błędów, które zostały popełnione w innych państwach europejskich, takich jak Włochy, Francja lub Niemcy". - Stąd decyzja rządu o odwołaniu imprez masowych i odnośnie kontroli sanitarnych na granicach - wyliczał.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Jarosław Krajewski (poseł Prawa i Sprawiedliwości) i Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska Inicjatywa Polska)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 18.10

pkur

Czytaj także

"Nastroje uspokaja rząd". Polacy nie popadają w panikę w związku z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 10:44
Tylko co piąty Polak spodziewa się tego, że może zostać zarażony koronawirusem - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Według dziennika "mimo rosnącej liczby zakażonych, obecność koronawirusa w Polsce nie wywołuje paniki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Władze Poznania zamykają szkoły i przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 10:43
Od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych na terenie Poznania. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju.
rozwiń zwiń