Politycy PiS i PO zgodni: w Polsce jedzenia nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:24
Senator PiS Maria Koc i Janusz Cichoń, poseł PO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o skutkach pandemii koronawirusa w Polsce. - Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Europie - uspokajała polityk reprezentująca partię rządzącą. Przedstawiciel opozycji mówił z kolei, że nie obawiałby się o realizację dostaw.
Audio
Maria Koc, senator PiS
Maria Koc, senator PiSFoto: PR

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapewnił, że Polska jest bezpieczna pod względem żywnościowym. Na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą po wizycie w Banku Żywności w Ciechanowie minister podkreślał, że polskie rolnictwo cechuje się wysoką produktywnością.

Między innymi o tę kwestię zapytał swoich gości Antoni Trzmiel.

duda-1200-pap.jpg
Prezydent: wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest w tym momencie rozważane

"Mamy duże zapasy"

Maria Koc mówiła, że Polska jest w stanie wyprodukować jeszcze więcej żywności. - O tym mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Mamy duże zapasy zboża, paszy, przetwórcy mają w magazynach dużo żywności, która w każdej chwili może być dostarczona do hurtowni i sklepów - uspokajała senator PiS.

Polityk przyznała, że słabszym punktem jest logistyka. - Ale minister MON Mariusz Błaszczak zapewniał pomoc wojska, więc nie ma zagrożenia, że jakichkolwiek produktów nam zabraknie - stwierdziła, dodając, że jeżeli chodzi o żywność, o środki czystości i środki dezynfekcyjne, to będą one w zasięgu ręki.

Gość radiowej Jedynki apelowała też, aby zapasy robić rozsądnie, "żebyśmy potem nie zostali z dziesiątkami kilogramów mąki, kaszy czy makaronów, bo to też może się zepsuć".

"Jesteśmy liczącym się producentem żywności"

Janusz Cichoń mówił z kolei, że nie obawiałby się, "jeśli chodzi o nasze możliwości kreowania i realizowania dostaw żywności". - Jesteśmy liczącym się producentem i eksporterem większości rodzajów produktów. Takich, które są niezbędne do codziennego życia i ich nie powinno zabraknąć - ocenił poseł PO.

Polityk zaznaczył jednak, że jego zdaniem mogą się pojawić problemy logistyczne. - Ale mam nadzieję, że będziemy sobie w stanie z nimi też poradzić - stwierdził.

Dodał, że mogą się też pojawić problemy z efektywnym popytem. - Jeśli konsekwencje koronawirusa w gospodarce będą postępowały w takim tempie, to może się okazać, że zaczniemy tracić pracę i zaczniemy tracić źródła utrzymania, a wobec tego środki na to, żeby sobie to bezpieczeństwo zakupić - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Maria Koc (senator PiS) i Janusz Cichoń (Poseł PO)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 18.12

pkur/ag

Czytaj także

Piotr Kaleta: jesteśmy na wojnie z koronawirusem. Wszystkie ręce na pokład

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 19:24
- Sytuacja jest dynamiczna, sytuacja się rozwija. Możemy sobie chyba powiedzieć jedną rzecz w sposób bardzo oczywisty. Wojna zmienia wszystko. A my jesteśmy dzisiaj na wojnie, na wojnie z koronawirusem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Finansów: stabilność finansowa Polski pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 17:15
- Sytuacja jeśli chodzi o stabilność finansową Polski jest dobra. W obecną rzeczywistość wchodzimy z dużym zapasem. Jest zrównoważony budżet, wysokie wpływy z poszczególnych podatków oraz bardzo wysokie PKB - powiedział Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów, który odniósł się w ten sposób do wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę.
rozwiń zwiń