Karnkowski: dziś widać, ile zależy od tych, których pracy często nie dostrzegamy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 18:54
- Wszystko może działać, dopóki normalnie funkcjonują ludzie na dole - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Karnkowski i wskazał rolę tych, "którzy sprzedają, karmią nas, są w stanie nas gdzieś zawieźć". Prof. Mieczysław Ryba (KUL) mówił o pracy jako służbie, która buduje więź i budzi wdzięczność Polaków.
Audio
  • Dr Krzysztof Karnkowski i prof. Mieczysław Ryba o roli pracy w czasie pandemii (Debata Jedynki)
Lokale gastronomiczne funkcjonują dalej, choć z utrudnieniami
Lokale gastronomiczne funkcjonują dalej, choć z utrudnieniamiFoto: Beata Zawrzel/REPORTER

Liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 221. Pięć zmarło. Cichymi bohaterami sytuacji są przedstawiciele często niezauważalnych zawodów, którzy nie pozostali w domach, tylko wykonują swoje obowiązki w sklepach, punktach usług itp.

Czytaj więcej
rada gabinetowa pap arch 1200.jpg
Rząd przedyskutuje pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Znamy nowy termin rady gabinetowej

Dr Karnkowski: wszystko może działać, dopóki normalnie funkcjonują ludzie na dole

Jak powiedział Krzysztof Karnkowski, pracy tych osób "normalnie nie zauważamy". - Dopiero teraz widać, co by się stało, gdyby jej zabrakło - wskazał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] #Zostańwdomu. Muzea, galerie i teatry udostępniają swoje zasoby online

- Mam nadzieję, że nauczymy się, mówię o szerszej masie społecznej, zauważać jednak pracę ludzi, którzy to wszystko teraz ciągną - powiedział dr Krzysztof Karnkowski. Jak podkreślił "oczywiście, mamy polityków, przedstawicieli instytucji państwowych, którzy odgórnie organizują funkcjonowanie państwa w dramatycznej sytuacji, ale to wszystko może działać, dopóki normalnie funkcjonują ludzie na dole".

Karnkowski wskazał na tych, "którzy sprzedają, karmią nas, są w stanie nas gdzieś zawieźć i coś przywieźć". - Bez nich to wszystko się zawali - ocenił socjolog.

Prof. Ryba: mimo trudnych dni, mamy potężną szansę odnowienia relacji, którą zwiemy narodem

- W tym momencie warto przypominać teologię pracy, która ma wymiar służebny i każdy z nas ma w tym swoją rolę - powiedział wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Mieczysław Ryba, przywołując nauczanie Jana Pawła II.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Daniel Obajtek: Orlen zwiększy produkcję płynów wirusobójczych

- To jest dowartościowanie pracy nie w kategoriach czysto finansowych, ale także moralnych - ocenił politolog. Mówił o ludziach, którzy obecnie ciężko pracują, co "buduje więź". - Jeśli nie tylko patrzymy na siebie jak na przedmiot zarobku, ale widzimy, że ktoś w swoją pracę wkłada poświęcenie i ujawnia się wymiar służebny, rodzi się wdzięczność i chęć naśladownictwa - mówił.

W opinii prof. Ryby "mimo trudnych dni" mamy "potężną szansę odnowienia relacji, którą zwiemy narodem".

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta), prof. Mieczysław Ryba (politolog, KUL), 

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 18.10

msze, IAR

Czytaj także

Koronawirus w USA. Codzienne życie zaczyna zamierać

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 06:34
Coraz więcej zamkniętych szkół, barów i restauracji, wykupiony żel dezynfekujący i papier toaletowy, mniejszy niż zwykle ruch na ulicach. Stany Zjednoczone wprowadzają kolejne restrykcje związane z epidemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić się przed koronawirusem? Prof. Boroń-Kaczmarska: całkowita kwarantanna najlepszym sposobem

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:07
- Obecnie najbardziej należy uważać na tak zwaną transmisję poziomą, czyli możliwość zakażenia się od mieszkańca tego samego regionu, może być to na przykład osiedle, blok, czy rodzina. Pozostanie w domu jest najlepszym rozwiązaniem, by ograniczyć ryzyko - powiedziała prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń