Poseł PiS: opozycja może wydać cały budżet, bo nie ponosi odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 20:30
Poseł PiS Kazimierz Smoliński i Jarosław Urbaniak poseł PO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o tarczy antykryzysowej. Zdaniem posła partii rządzącej, udzielona przez władzę pomoc jest proporcjonalna do możliwości budżetu. Jego przeciwnik polityczny tłumaczył natomiast, że nie jest ona wystarczająca.  
Audio
  • Kazimierz Smoliński, poseł PiS i Jarosław Urbaniak, poseł PO o tzw. "tarczy antykryzysowej" (Jedynka/Debata Jedynki)
Debata sejmowa dot. tarczy antykryzysowej
Debata sejmowa dot. tarczy antykryzysowejFoto: PAP/Leszek Szymański

koronawirus 1200 pap (12).jpg
Ekonomista: żaden rząd nie mógłby zrekompensować strat w wyniku pandemii koronawirusa

Tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj); świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach. Wartość wsparcia oferowanego w ramach tarczy antykryzysowej ma wynieść 212 mld zł – to blisko 10 proc. PKB.

Antoni Trzmiel zapytał swoich gości, jak oceniają te rozwiązania.

"Dziurawa tarcza antykryzysowa"

Jarosław Urbaniak ocenił, że tarcza antykryzysowa, czyli pakiet ustaw zaproponowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego, jest "mocno dziurawa". - Kolejny raz, jak to PiS ma w zwyczaju, dzieli Polaków na lepszych i gorszych - mówił poseł PO.

Polityk tłumaczył, że Prawo i Sprawiedliwość wyznacza "absurdalne, nieprzystające do rzeczywistości gospodarczej warunki otrzymania przez polskich przedsiębiorców pomocy. Szczególnie tych małych i średnich". - Ale przede wszystkim ten podział uderzy w pracowników - podkreślił.

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że w tarczy antykryzysowej są między innymi zapisy o wyższej kwocie zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych, przedłużony jest też zasiłek opiekuńczy czy wprowadzone są zwolnienia z opłat składek na ubezpieczenie społeczne. Dodał ponadto, że PO głosowała za tym projektem.

Jarosław Urbaniak odparł, że "lepsze jest pół cukierka niż wcale". - Jeżeli jakaś pomoc ma trafić do przedsiębiorców, to chociaż niech trafi w części. Ale gospodarkę powinno się dużo szerzej ratować - zaznaczył.

twitter mateusz morawiecki 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa już działa. Apel premiera do przedsiębiorców

"Opozycja nie ponosi odpowiedzialności"

Kazimierz Smoliński stwierdził natomiast, że "Polska mierzy się z jednym z największym zagrożeń we współczesnej historii, czyli z koronawirusem i oferowana jest w związku z tym największa w historii pomoc".

- Ona jest proporcjonalna do naszych możliwości, do naszego budżetu. Jak spojrzymy na inne kraje, chociażby na Stany Zjednoczone, Niemcy, Francję czy Włochy, to mniej więcej dają one około 10 proc. PKB. My też tyle przeznaczamy - podkreślił poseł PiS.

Gość radiowej Jedynki dodał, że rząd jest odpowiedzialny za to, żeby zastosować odpowiednie instrumenty. - Ponosi on odpowiedzialność prawną za ich wdrożenie, a odpowiedzialność polityczną ponosi formacja polityczna, z której się wywodzi. A opozycja może szermować różnymi rodzajami kwot, może wydać cały budżet i całe PKB, bo nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności - argumentował.

- Winny będzie rząd, a nie opozycja, która, nie znając wszystkich możliwości budżetu, chce wydawać ogromne ilości pieniędzy - skwitował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Kazimierz Smoliński (poseł PiS) i Jarosław Urbaniak (poseł PO)
Data emisji: 01.04.2020
Godzina emisji: 18.12

pkur/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kaleta: jesteśmy na wojnie z koronawirusem. Wszystkie ręce na pokład

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 19:24
- Sytuacja jest dynamiczna, sytuacja się rozwija. Możemy sobie chyba powiedzieć jedną rzecz w sposób bardzo oczywisty. Wojna zmienia wszystko. A my jesteśmy dzisiaj na wojnie, na wojnie z koronawirusem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Ministerstwa Finansów: stabilność finansowa Polski pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 17:15
- Sytuacja jeśli chodzi o stabilność finansową Polski jest dobra. W obecną rzeczywistość wchodzimy z dużym zapasem. Jest zrównoważony budżet, wysokie wpływy z poszczególnych podatków oraz bardzo wysokie PKB - powiedział Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów, który odniósł się w ten sposób do wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę.
rozwiń zwiń