Jacek Ozdoba: niektórym samorządowcom chodzi tylko o przeciwstawienie się rządowi

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 19:33
- Nie ma żadnego uzasadnienia, według którego w Polsce nie można by było przeprowadzać wyborów metodą adekwatną do zaistniałej sytuacji, czyli korespondencyjnie. Art. 128 konstytucji mówi jasno, że wybory muszą się odbyć między 75. a 100. dniem przed upływem prezydenckiej kadencji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Audio
  • Jacek Ozdoba i Dariusz Joński o korespondencyjnych wyborach prezydenckich (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Nie milkną echa czwartkowej konferencji prasowej, na której prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosili, że odmawiają przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców, potrzebnych do organizacji wyborów prezydenckich w Polsce, zaplanowanych na 10 maja. Taka decyzja jest wbrew prawu, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami Poczta ma prawo zwrócić się o "dane potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Mimo to włodarze Sopotu i Gdańska stwierdzili, że "żądanie spisów wyborców to przestępstwo" i choć zgodnie z wysłanym przez Pocztę Polską mailem mieli 48 godzin na przekazanie spisu, tego nie zrobili.

PAP Aleksandra Dulkiewicz Jacek Karnowski 1200.jpg
Spór o listy wyborców. Samorządowcy nie chcą jej udostępnić mimo podstawy prawnej

"Tu nie chodzi o wybory"

Zdaniem Jacka Ozdoby taka decyzja ze strony wspomnianych włodarzy "jest częścią prowadzonej przez nich gry politycznej". - Jacek Karnowski i Aleksandra Dulkiewicz, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wpisują się w stały element krajowego konfliktu politycznego. Tu przecież nie chodzi o wybory. Tu chodzi o to, by przeciwstawić się Zjednoczonej Prawicy - powiedział wiceminister klimatu.

Zdaniem parlamentarzysty niektórym samorządowcom chodzi o próbę blokowania wszystkiego niezależnie od swoich prywatnych poglądów. - Nie zważają, czy jest to dobre, czy nie. Przypomina to trochę małe dziecko, które zawsze mówi nie. Dlatego nie traktuję tego w sposób merytoryczny. Nie ma przecież żadnego uzasadnienia, według którego w Polsce nie można by było przeprowadzać wyborów metodą adekwatną do zaistniałej sytuacji, czyli korespondencyjnie. Art. 128 konstytucji mówi jasno, że wybory muszą się odbyć między 75. a 100. dniem przed upływem prezydenckiej kadencji - podkreślił Jacek Ozdoba.

"PKW jedynym uprawnionym organem"

Dariusz Joński twierdził natomiast, że Poczta Polska nie jest organem uprawnionym do tego, by żądać danych osobowych. - Ustawa, która ma to regulować, nie jest jeszcze przegłosowana. Ona dopiero znajduje się w Senacie. Dlatego dzisiaj jedynym uprawnionym organem do przeprowadzenia wyborów jest Państwowa Komisja Wyborcza - mówił poseł klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

- Prezydent Sopotu ma prawo odmówić podania spisu wyborców tym instytucjom, które są do tego nieupoważnione - dodał Dariusz Joński. Odniósł się tym samym do konferencji prasowej z udziałem Jacka Karnowskiego i Aleksandry Dulkiewicz. – Przysłuchiwałem się ich wystąpieniu i wiem, że prezydent Gdańska w sprawie maila od Poczty Polskiej zawiadomiła prokuraturę. Bo mail nie był podpisany przez kogoś, tylko jako Poczta Polska - mówił poseł.

1200_Poczta_Polska_shutterstock.jpg
Prezes Poczty Polskiej: będziemy z najwyższą starannością realizowali nasze obowiązki

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu), Dariusz Joński (klub parlamentarny Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 27.04.2020

Godzina emisji: 18.11

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ma przeciwwskazań epidemicznych". Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o wyborach korespondencyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 19:04
10 maja planowane są wybory prezydenckie w Polsce, które miałyby zostać przeprowadzone w sposób korespondencyjny. Według opozycji, stanowią one zagrożenie dla zdrowia obywateli. Zdaniem gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie "nie ma przeciwwskazań epidemicznych do korespondencyjnej formy wyborów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: ktoś, kto dopuszcza do obstrukcji ws. wyborów, niszczy ład konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 23:14
Na pewno absolutnie nie wolno dopuścić do tego, by urząd prezydenta został opróżniony, aby nie było nowego prezydenta, a kadencja się zakończyła – powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda. Jak ocenił, działania przedstawicieli opozycji na tym polu są „żenujące”, a oni sami „nie przedstawiają żadnego konstruktywnego rozwiązania”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Środki ochrony dla pracowników, zmiany w obsłudze klientów". Poczta Polska w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 16:24
- Poczta Polska wprowadziła wiele zmian dotyczących procedur bezpieczeństwa w dobie koronawirusa. Przede wszystkim wyposażamy naszych pracowników w środki ochrony - płyny do dezynfekcji, rękawiczki, maseczki - mówiła Justyna Siwek, rzecznik Poczty Polskiej, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń