Głosowanie ws. ustawy o wyborach korespondencyjnych jutro w Sejmie. Politolodzy komentują

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:00
Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Bartłomiej Biskup i prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia o zapowiedzianym na jutro głosowaniu ws. ustawy o wyborach korespondencyjnych.
Audio
  • Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Bartłomiej Biskup i prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego o układzie sił w Sejmie (Jedynka/Debata Jedynki)
Lider Porozumienia, poseł Jarosław Gowin oraz wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Lider Porozumienia, poseł Jarosław Gowin oraz wicepremier, minister rozwoju Jadwiga EmilewiczFoto: PAP/Radek Pietruszka

Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który już we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano.

pap senat 1200.jpg
Prof. Żurawski vel Grajewski: celem opozycji jest wywołanie chaosu w państwie

O to, jak teraz wygląda polityczny układ sił, zapytał swoich gości Antoni Trzmiel.

Bartłomiej Biskup mówił, że trwające dziś w Sejmie głosowania raczej nie pokażą nam tego, czy jest stabilna większość do poparcia lub ewentualnego odrzucenia projektu zmian w przepisach wyborczych. - Posłowie Porozumienia deklarowali, że chcą zachować jedność prawicy. Wyjątkiem ma być głosowanie dot. wyborów - przypominał politolog.

Ekspert dodał, że w związku z tym Porozumienie w innych kwestiach będzie głosować tak jak klub Zjednoczonej Prawicy. - Nie spodziewałbym się jakichś niespodzianek - zaznaczył.

Głosowanie w Senacie

Prowadzący audycję dopytywał też, dlaczego marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyspieszył głosowanie projektu ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Izba wyższa parlamentu podjęła tę decyzję wczoraj (05.05), choć głosowanie miało odbyć się dziś.

Łukasz Młyńczyk mówił, że pojawiały się głosy, iż senatorowie Zjednoczonej Prawicy, poprzez pewnego rodzaju obstrukcję, mogą dążyć do zablokowania procedury głosowania. W konsekwencji ustawa trafiłaby od razu na biurko prezydenta.

Jacek Żalek 1200_.jpg
"Spór o to, jak rozumiemy dobro Polski". Jacek Żalek o podziałach w Porozumieniu

- Po raz kolejny to był element teatru z jednej i z drugiej strony. Ale jeżeli tego typu przypuszczenia się pojawiły, to myślę, że nie można się do końca dziwić temu, iż marszałek Tomasz Grodzki przyśpieszył procedowanie - ocenił.

Politolog dodał, że pojawiają się dość istotne argumenty mówiące o tym, że Senat w tym przypadku nie działał zgodnie z regulaminem. - Nie chciałbym deprecjonować tych argumentów. Natomiast ta sytuacja pokazuje, że parlamentarzyści żyją w chaosie regulaminowym, w który sami się wpędzili - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: dr Bartłomiej Biskup (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego) i prof. Łukasz Młyńczyk (politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego)

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 18.11

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym w Senacie. Trwa posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 17:00
Senacka większość chce odrzucenia ustawy wprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w tegorocznych wyborach prezydenckich. Mniejszość reprezentowana przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:46
Senat we wtorek wieczorem odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ogłosił przerwę w obradach do jutra do godziny 10. Ustawa wraca teraz do Sejmu.
rozwiń zwiń