Negocjacje ws. budżetu UE. Czarnecki: kraje walczą o swoje i to jest zupełnie racjonalne

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 18:10
- Gdy chodzi o pieniądze, to euroslogany o solidarności nie są ważne, poszczególne kraje walczą o swoje i to jest zupełnie racjonalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Z kolei Paweł Zalewski z KO przyznał, że "wszystkie negocjacje dotyczące pieniędzy wykazują granicę lojalności poszczególnych państw".
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

eu negocjacje pap 1200.jpg
Negocjacje ws. budżetu UE wciąż trwają. "Temperatura rozmów nie wzrosła"

Na unijnym szczycie w Brukseli europejscy przywódcy nieprzerwanie, od kilku godzin, rozmawiają na temat wydatków Wspólnoty na najbliższe 7 lat i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.

Posłuchaj
25:23 PR1 (mp3) 2020_07_17-18-10-56.mp3 Ryszard Czarnecki: kraje w UE walczą o swoje i to jest zupełnie racjonalne (Debata Jedynki)

 

Zdaniem Ryszarda Czarneckiego nie musi dojść do porozumienia w ten weekend. - W swoim czasie błędem naszego kraju było to, że musiał być w konkretnym roku w UE, a efektem tego było ogranie nas w negocjacjach, zwłaszcza ws. rolników. Wtedy rządził akurat SLD z PSL. Obecnie Niemcy nie chciały, aby sprawy budżetowe były zamykane podczas ich prezydencji, chcieli, żeby za nich załatwiła to prezydencja chorwacka. Gdy chodzi o pieniądze, to euroslogany o solidarności nie są ważne, poszczególne kraje walczą o swoje i to jest zupełnie racjonalne - powiedział europoseł PiS.

Z kolei Paweł Zalewski przyznał, że "w interesie Polski jest, aby ten szczyt przyniósł efekt". - Im szybciej dojdziemy do porozumienia, tym bardziej będzie ono zbliżone do pierwotnej propozycji, a ona była dobra dla Polski. Dobrze, że ta sprawa - siedmioletnich ram finansowych i funduszu odbudowy - jest poruszona w warunkach, gdy prezydencję sprawuje największy kraj UE, czyli Niemcy. Wszystkie negocjacje dotyczące pieniędzy wykazują granicę lojalności poszczególnych państw - mówił europoseł KO. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Paweł Zalewski (KO) oraz Ryszard Czarnecki (PiS)
Data emisji: 17.07.2020
Godzina emisji: 18.12

dn/ag

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Polska jednym z największych beneficjentów programu odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 13:29
- Jest to efekt bardzo sprawnych, skutecznych negocjacji polskich władz, wynika to także z szacunków dotyczących strat, jakie poniesie gospodarka i poszczególne kraje członkowskie UE - tak ocenił w Programie 1 Polskiego Radia eurodeputowany Ryszard Czarnecki, komentując program odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krysiak: premier Mateusz Morawiecki proponuje rozwiązania dające duże źródła finansowania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 14:47
- Otrzymanie środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy wymaga jeszcze wykonania wielu działań, by doszło do realizacji zapowiedzianego poziomu finansowania. Pytanie skąd UE weźmie na to pieniądze. Starannie o to dba premier Morawiecki - powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń