Czarnecki: w sprawach budżetowych europarlament zawsze był sojusznikiem Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 20:01
- W sprawach budżetowych europarlament zawsze był sojusznikiem Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Poseł KO Czesław Mroczek przekonywał z kolei, że oferta, z którą z Brukseli wrócił premier, wcale nie jest taka dobra.  
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Kompromis był wart ponad 90 godzin negocjacji - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po unijnym szczycie ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Do Polski ma trafić łącznie 159 mld euro zarezerwowanych w budżecie UE na lata 2021-27 oraz w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Wynegocjowanym porozumieniem zajmuje się teraz Parlament Europejski, a ten ma pewne zastrzeżenia. Czy Polska może jednak otrzymać mniejsze środki?


Posłuchaj
24:00 [ PR1]PR1 (mp3) 23 lipiec 2020 18_12_49.mp3 Ryszard Czarnecki i Czesław Mroczek o unijnym budżecie i środkach dla Polski (Debata Jedynki)

 

Ryszard Czarnecki podkreślił, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków UE, w tym 623 mld zł w formie dotacji bezzwrotnych. Reszta to niskooprocentowane pożyczki, których warunki - jak mówił europoseł - są kuszące.

shutterstock parlament europejski 1200.jpg
Parlament Europejski nie akceptuje ustaleń szczytu UE. Jest rezolucja

- W sprawach budżetowych od kiedy pamiętam, a jestem w europarlamencie od 16 lat, zawsze europarlament był sojusznikiem Polski, bo był zwolennikiem jak największego budżetu Unii - powiedział polityk. Jak wyjaśnił, "im większy unijny tort, tym większy kawałek dla Polski, a Polska będzie największym beneficjentem".

Czytaj także:

- To są niezwykle dobre decyzje, które pokazują potencjał i siłę Unii - ocenił Czesław Mroczek, odnosząc się do proponowanego unijnego budżetu i fundusz odbudowy. Jego zdaniem, walka z UE obecnego obozu rządowego pokazuje, że nie rozumie interesów narodowych.

Poseł argumentował, że wynegocjowanych środków dla Polski to nie można nazywać sukcesem, bo jest ich mniej niż w poprzednim budżecie, kiedy łącznie środków do rozdysponowania było mniej.

Czy kwestie praworządności mogą jeszcze zaważyć na kwocie, która trafi do Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Czesław Mroczek (poseł KO)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 18.12

Czytaj także

"Ogromne pieniądze dla Polski". Politycy PiS gratulują premierowi negocjacji na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 15:05
- Polska na szczycie UE osiągnęła maksimum tego, co można było osiągnąć, ale są kwestie, które trzeba wyjaśnić - uważa Dariusz Wieczorek (Lewica). Według Pawła Zalewskiego (KO) wynik szczytu jest "wielkim sukcesem solidarnej, silnej Europy", ale pokazał on, że Polska w tej Europie nie jest silnym krajem. Posłowie PiS mówią natomiast o silnym europejskim sojuszu i wielkim sukcesie, który jednak nie cieszy opozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walczymy o nasze i dlatego mamy konflikty". Wróblewski o sukcesie Polski w negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:06
- Trzeba bronić własnych reguł gry po to, by Francuzi i Niemcy zawsze nas nie ogrywali. Walczymy o nasze w UE i dlatego mamy konflikty, ale są to konflikty normalne, natury gospodarczej - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń