"Wprowadzamy dużo udogodnień". Wiceszef MSWiA o ustawie wspierającej służby mundurowe

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 20:01
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik i Andrzej Rozenek z klubu parlamentarnego Lewicy dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o przyjętej w piątek (24.07) przez Sejm ustawie. Uchwalone prawo przewiduje wsparcie służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej poprzez wprowadzanie m.in. dodatków motywacyjnych.
Policja i straż pożarna podczas interwencji
Policja i straż pożarna podczas interwencjiFoto: PAP/DAREK DELMANOWICZ

sejm 1200 twitt.jpg
Sejm uchwalił ustawę o wsparciu służb mundurowych

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu służb mundurowych nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Za głosowało 440 posłów, przeciw - 3.

O wprowadzone zmiany zapytał swoich gości Antoni Trzmiel.


Posłuchaj
17:28 PR1_AAC 2020_07_24-18-19-49_for_media.mp3 Maciej Wąsik: ta ustawa wprowadza dużo udogodnień dla polskich służb (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Dodatki motywacyjne

Maciej Wąsik mówił, że Sejm przyjął ustawę o wsparciu polskich służb mundurowych, która wprowadza od dawna postulowane dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSW i dla Służby Więziennej.  - Ciszę się, że polski Sejm w konsensusie, w święto policji, przyjął tę ustawę - stwierdził wiceszef MSWiA.

Minister dodał, że przyjęte dziś rozwiązania dla policjantów, strażników granicznych, funkcjonariuszy straży pożarnej i funkcjonariuszy Służb Więziennych są dobre. - Wzmacniają ich bezpieczeństwo, wynagrodzenia i rozwiązania prawne, bo oni tworzą państwo polskie, pracują dla nas wszystkich i dla naszego bezpieczeństwa - zaznaczył.

Ustawa dezubekizacyjna

Maciej Wasik odniósł się też do zarzutów, które podczas rozmowy stawiał Andrzej Rozenek. Polityk stwierdził na początku audycji, że: "PiS nie powinno w ogóle mówić na temat służb mundurowych i zmieniania czegokolwiek w przepisach dotyczących służb mundurowych, ponieważ jest autorem haniebnej ustawy z 16 grudnia 2016 roku, która odebrała emerytom mundurowym znaczną cześć ich uposażeń".

- Mamy prawo wypowiadać się na ten temat, bo mamy mandat Polaków do tego żeby rządzić i rządzimy - odparł minister.

Wąsik dodał, że wybory prezydenckie potwierdziły to poparcie. - Kandydat naszego obozu dostał ogromny mandat społeczny do rządzenia, a kandydat pana Rozenka został odprawiony z kwitkiem w pierwszej turze z wynikiem skandalicznie słabym - mówił. 

Wiceszef MSWiA stwierdził ponadto, że Zjednoczona Prawica ma mandat do tego, żeby reformować Polskę. - Mamy mandat do tego, żeby mówić o tym, że ustawa dezubekizacyjna, to jest sprawiedliwość dziejowa - zaznaczył. Dodał, że: "ubecy, którzy stanowili o sile systemu komunistycznego, zostali potraktowani przez państwo polskie nie tak, że odebrano im emerytury, tylko zostały im one obniżone do średniej ZUS-owskiej".

Mariusz Kamiński PAP-1200.jpg
Szef MSWiA do KO: obrażacie 100 tys. polskich policjantów, porównując ich do komunistycznych zbrodniarzy

"Zabraliście ludziom emerytury"

Andrzej Rozenek odniósł się do tych słów oskarżając swojego przedmówce o mówienie nieprawdy. -  Cierpliwie słuchałem tego steku kłamstw na temat emerytur mundurowych, chociaż ciężko się tego słucha - stwierdził poseł Lewicy.

Polityk dodał, że ustawa dezubekizacyjna, o której mówił Maciej Wąsik, nosi inny tytuł. - O zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, gdzie są wymienione wszystkie możliwe służby: UOP, ABW, SKW SWW - wyliczał, dodając, że "nie ma tam nic na temat SB ani UB.

- Nie tego dotyczy ta ustawa - ripostował.

Rozenek mówił, że rząd PiS "zabrał emerytury ludziom, którzy służyli po 1990 roku, czego nawet PO nie odważyła się zrobić". - Zatem niech pan nie opowiada, że to jest jakakolwiek dezubekizacja, bo ubeków już dawno nie ma. Nie żyją, bo UB zlikwidowano w 1956 roku. I pan o tym wie, tylko pan celowo manipuluje, kłamie, łże na antenie radia publicznego - mówił poseł Lewicy.

Dopytywany przez prowadzącego audycję o przyjętą dziś przez Sejm ustawę, stwierdził, że "dzisiaj przyjęto ustawę, która jest pożyteczna". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Maciej Wąsik (wiceminister MSWiA) i Andrzej Rozenek (poseł klubu parlamentarnego Lewicy)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 18.12

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dodatek dla służb mundurowych. Projekt z poprawką wraca do sejmowej komisji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 16:23
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych, nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń