Unijne sankcje na Rosję. Czarnecki: pochodna konsensusu we Wspólnocie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 19:20
- Kiedy Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - a dzieje się tak co pół roku - zawsze jest jednomyślność krajów Wspólnoty - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Gościem "Debaty Jedynki" był również Paweł Zalewski (KO).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/symbiot
shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Przywódcy UE przedłużą sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za agresję na Ukrainie

W połowie lipca Mike Pompeo poinformował, że Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami. Pompeo zapowiedział, że jest to "jasne ostrzeżenie" dla firm zaangażowanych w projekty rosyjskich gazociągów.

Posłuchaj
27:12 [PR1] PR1 (mp3) 30 lipiec_2020_07_30-18-10-55_for_media.mp3 Ryszard Czarnecki: będę bronił Unii Europejskiej ws. sankcji na Rosję (Debata Jedynki/Jedynka)

Czytaj także:

W sprawie agresji Rosji na Ukrainę sankcje zostały nałożone przez UE w połowie 2014 r. i od tego czasu są co pół roku przedłużane jednomyślną decyzją wszystkich państw.

Sankcje oznaczają, że największe rosyjskie banki i firmy naftowe mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana jest sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii. Obowiązuje też embargo na dostawy broni.

Modus operandi

Ryszard Czarnecki, który był gościem red. Mądrzejewskiego w "Debacie Jedynki" zaznaczył, że "w jego przekonaniu sankcje nałożone na Rosję są pochodną konsensusu w Unii Europejskiej".

nord stream free 1200.jpg
Pompeo: Nord Stream 2 nie będzie chroniony przed sankcjami

- Opinia Polski, opinia krajów bałtyckich i części krajów skandynawskich wobec Rosji jest o wiele bardziej sceptyczna, aniżeli stosunek Francji, Włoch czy Niemiec - tłumaczył.

- Kiedy Unia Europejska przedłuża sankcje wobec Rosji - a dzieje się tak co pół roku - zawsze jest jednomyślność krajów Wspólnoty. Będę bronił UE. Jest to w pewnym sensie modus operandi, więcej nie dało się ugrać - podkreślił europoseł PiS.

Rosja padnie na kolana?

Zdaniem Pawła Zalewskiego (KO) "sankcje wobec Rosji są dotkliwe". - Są konkretnie wymierzone przeciwko ludziom, którzy łamią prawo międzynarodowe, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie w Donbasie, również przeciwko firmom, które stanowią o rosyjskiej potędze - mówił.

- Nad inwestycją Nord Stream 2 powstał duży znak zapytania - i to poprzez sankcje amerykańskie. W tej sprawie świat zachodni powinien działać razem. (...) Nie powinniśmy jednak spodziewać się, że Rosja padnie na kolana. Sankcje są symbolem tego, że wspólnota cywilizowanych państw Zachodu nie uznaje agresji wobec Ukrainy - stwierdził.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Paweł Zalewski (KO)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 18.11

PR1/IAR/PAP
pb

Czytaj także

Pierwsze w historii sankcje za cyberprzestępczość. Ekspert: UE jest świadoma zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:30
- Unia Europejska w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rozwija zdolności, narzędzia i mechanizmy ochrony systemów i sieci swoich, a także państw członkowskich. W KE widać świadomość zagrożenia - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny CyberDefence24. UE po raz pierwszy w historii nałożyła sankcje za cyberataki.
rozwiń zwiń