"Jestem oburzony postawą totalnej opozycji". Smoliński o zaprzysiężeniu prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:24
- Po raz pierwszy od 1990 roku opozycja przyjęła taką postawę. Jestem tym oburzony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński. Poseł PiS odniósł się tymi słowami do zapowiedzi niektórych polityków, którzy ostentacyjnie informują, że nie przyjadą na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Katarzyna Piekarska z KO podkreśliła, że te działania są uzasadnione, ponieważ - według niej - "ostatnie wybory prezydenckie nie były uczciwe".
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: BikerBarakuss/Shutterstock

Na 6 sierpnia zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (połączonych izb Sejmu i Senatu), na którym Andrzej Duda ma złożyć prezydencką przysięgę. Nie pojawi się tam jednak wielu parlamentarzystów związanych z opozycją.

Czytaj więcej
Trzaskowski Budka PAP Arch-1200.jpg
"Kolejny dowód na to, że opozycja jest totalna". Płużański o bojkocie zaprzysiężenia prezydenta

Kazimierz Smoliński ocenił, że jest oburzony taką postawą. - 10 lat temu w dużo bardziej emocjonalnych okolicznościach był dokonywany wybór prezydenta, kiedy wygrywał Bronisław Komorowski po katastrofie smoleńskiej. Myśmy wtedy nie bojkotowali tego wydarzenia - przypomniał poseł PiS.

Posłuchaj
26:36 _PR1_AAC 2020_08_05-18-10-46.mp3 Politycy o zaprzysiężeniu prezydenta (Debata Jedynki)

- Bojkot jest złym znakiem dla społeczeństwa i naszej demokracji. Powinniście być w stanie wznieść się ponad bieżącą politykę i pokazać, że szanujecie wybór obywateli - zaznaczył polityk Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj także:

"Wybory nie były uczciwe"

Katarzyna Piekarska poinformowała zaś, że w Zgromadzeniu Narodowym weźmie udział delegacja Koalicji Obywatelskiej, ale w Sejmie nie będą obecni liderzy tego ugrupowania. - Z szacunku do prezydenta i zaprzysiężenia będziemy obecni. Nie nazywam tego bojkotem - powiedziała.

Gość radiowej Jedynki stwierdziła jednak, że w pełni rozumie tych, którzy ostentacyjnie poinformowali o tym, że nie przyjdą na czwartkową ceremonię. - Wybory prezydenckie były dziwne. Nie były ani uczciwe, ani demokratyczne - oceniła poseł.

Czytaj więcej
marek pęk free tt polskisenat 1200.jpg
Marek Pęk: bojkot zaprzysiężenia prezydenta to działalność antypaństwowa

  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

  ***

  Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

  Prowadziła: Antoni Trzmiel

  Goście: Katarzyna Piekarska (KO) i Kazimierz Smoliński (PiS)

  Data emisji: 05.08.2020

  Godzina emisji: 18.11

  jp/ans 

  Czytaj także

  KO pojawi się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy? Suchoń: ta decyzja jeszcze przed nami

  Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:22
  - Jeśli mówilibyśmy o jakimkolwiek sprzeciwie czy demonstracji, to związane byłoby to z tym, co prezentował w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda. Mieliśmy do czynienia ze zdecydowaną retoryką, graniem na emocjach i ostrym podziałem społecznym - powiedział Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Nie na tym polega demokracja". Poseł Solidarnej Polski o bojkocie zaprzysiężenia Andrzeja Dudy

  Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 08:56
  - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest prezydentem wszystkich Polaków, niezależnie od tego, czy ktoś na niego głosował, czy ktoś głosował na innego kandydata. Nie wiem, dlaczego od jakiegoś czasu w Polsce to mniejszość chce narzucać swoją wolę większości - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski. Gościem audycji był również Paweł Szramka z Koalicji Polskiej.
  rozwiń zwiń