"To nie miejsce na tego rodzaju demonstracje". Bielan o tęczowych flagach podczas zaprzysiężenia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 19:20
- Zgromadzenie Narodowe nie jest miejscem na tego rodzaju demonstracje swoich poglądów. Wydaje mi się, że jedyne flagi, które powinny być obecne na sali obrad Sejmu, to flagi biało-czerwone, flagi Polski - mówił Adam Bielan w Programie 1 Polskiego Radia. W ten sposób odniósł się do demonstracji posłów Lewicy, którzy prezentowali w Sejmie tęczową flagę - symbol LGBT.
Posłowie Lewicy podczas zaprzysiężenia prezydenta w Sejmie
Posłowie Lewicy podczas zaprzysiężenia prezydenta w SejmieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W parlamencie, wobec Zgromadzenia Narodowego, prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę, rozpoczynając tym samym swoją drugą kadencję. Podczas uroczystości znaczna część ław sejmowych pozostawała pusta - większość posłów Koalicji Obywatelskiej zdecydowała się nie przyjść na wydarzenie. Inaczej było z posłami Lewicy, którzy uznali godność urzędu. Część przedstawicielek Lewicy przyszła ubrana w kolory tęczy, co także było swoistą demonstracją. W "Debacie Jedynki" rozmawiali o tym Adam Bielan i Beata Maciejewska.

Posłuchaj
25:23 PR1_MPLS 2020_08_06-18-11-39_DebataJedynki.mp3 Adam Bielan i Beata Maciejewska o zaprzysiężeniu prezydenta ("Debata Jedynki")
1200_Duda_TT.jpg
Andrzej Duda ponownie zaprzysiężony na prezydenta RP

"Chcieliśmy przypomnieć prezydentowi o konstytucji"

- Chcieliśmy - jako Lewica - być na tym Zgromadzeniu (Narodowym) także po to, żeby przypomnieć prezydentowi o artykule 32. konstytucji, który mówi o tym, że nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na cokolwiek - podkreśliła Beata Maciejewska.

Wyjaśniła, że "barwy tęczy stanowią symbol wszystkich osób źle traktowanych przez państwo i wykluczanych", m.in. osób LGBT, dla których tęczowa flaga jest ważnym symbolem.

Zobacz także:

"Zgromadzenie Narodowe to nie miejsce na taką demonstrację"

- Zgromadzenie Narodowe nie jest miejscem na tego rodzaju demonstracje swoich poglądów. Wydaje mi się, że jedyne flagi, które powinny być obecne na sali obrad Sejmu, to flagi biało-czerwone, flagi Polski - odpowiedział europoseł PiS Adam Bielan.

Sięgnął także po swoje bieżące doświadczenia zawodowe, zwracając uwagę na to, że w Parlamencie Europejskim panuje tak restrykcyjny regulamin, że działalność taka jak wywieszanie flag czy transparentów na sali plenarnej może skończyć się wykluczeniem z obrad przez przewodniczącego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Adam Bielan (Zjednoczona Prawica), Beata Maciejewska (Lewica)

Data emisji: 06.08.2020

Godzina emisji: 18.12

jmo

Czytaj także

Marek Pęk: bojkot zaprzysiężenia prezydenta to działalność antypaństwowa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 13:32
- Nie można tworzyć takiego wrażenia, że wybory są ważne, wybory są dobre, wybory są demokratyczne tylko wtedy, kiedy jedna opcja polityczna wygrywa, a kiedy wygrywa inna, to wtedy obrażamy się na demokrację - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Marek Pęk. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi części polityków opozycji o zbojkotowaniu zaprzysiężenia prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent poruszył wiele wątków i spraw". Karol Gac o orędziu Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 13:40
- Andrzej Duda przedstawił plan, który był przewidywalny. To jego II kadencja i Polacy wiedzieli, czego mogli się spodziewać - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na II kadencję. Zobacz pełną treść przemówienia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 12:58
Poniżej treść orędzia prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszonego przed Zgromadzeniem Narodowym po ponownym zaprzysiężeniu na urząd Prezydenta RP.
rozwiń zwiń