Protesty na Białorusi. Bernacki: musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 19:24
- Problem Białorusi mógłby być rozwiązany dużo wcześniej. Musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Gościem audycji był również Bogdan Klich, senator KO.
Senator Włodzimierz Bernacki
Senator Włodzimierz BernackiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Tematem audycji było odniesienie władz Polski do wydarzeń na Białorusi, gdzie odbywają się protesty po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

- Do tej pory w tej dyskusji zastanawialiśmy się co do reakcji Europy Zachodniej, natomiast perspektywa polska i amerykańska są zdecydowanie szersze. Łukaszenka zajmując taką pozycję od 20 lat, pełni urząd prezydenta tylko dlatego, że ma niesamowite wsparcie ze strony Moskwy - ocenił prof. Włodzimierz Bernacki.

Czytaj także:

Jego zdaniem "Białoruś funkcjonuje jako państwo buforowe pomiędzy Rosją a Europą Zachodnią. Czynnik, który reprezentują USA i Polska to spojrzenie wskazujące na to, że sytuacja na Białorusi jest wypadkową sytuacji w Europie. Problem Białorusi mógłby być rozwiązany dużo wcześniej. Musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki".

czaputto 123 east news 1200.jpg
Polska za sankcjami dla Białorusi. Szef MSZ: restrykcje wobec przedstawicieli władz, nie całego społeczeństwa

"Oczekujemy jednoznacznego zaangażowania"

- Widziałem już wcześniej to w jaki sposób Białoruś zaczęła funkcjonować, a mimo to moi koledzy z Europy Zachodniej nie przywiązywali do tego wagi, ponieważ Białoruś była traktowana jak postsowiecki skansen. Dopiero pod wpływem nas Polaków, Litwinów, Łotyszów, Estończyków, także Słowaków, zaczęli oni rozumieć znaczenie Białorusi dla stabilności tej części Europy - zaznaczył Bogdan Klich.

Czytaj także:

- W zależności od tego jak wyglądała polityka Łukaszenki, było więcej kija albo więcej marchewki, czyli więcej zachęt albo więcej sankcji. Łukaszenka przez ostatnie kilkanaście lat bardzo umiejętnie pogrywał sobie z resztą Europy, która nie była w stanie wypracować wobec Białorusi jednej strategii. Teraz sytuacja się zmieniła i oczekujemy od Europy jednoznacznego zaangażowania po stronie Białorusi - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
23:25 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_08_14-18-12-36_for_media.mp3 Włodzimierz Bernacki: musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki (Debata Jedynki)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (PiS), Bogdan Klich (KO)

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 18.12

pkr/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wezwanie o "deeskalację napięć". Apel prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do władz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:55
O deeskalację napięć, zaprzestanie używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym, uwolnienie zatrzymanych uczestników protestów politycznych i zainicjowanie dialogu z narodem zaapelowali do władz Białorusi prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller: Polska sfinansuje działania na rzecz wzmocnienia społeczeństwa białoruskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 07:49
- W ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki prowadzi intensywne działania dyplomatyczne na poziomie UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller o rozmowach międzynarodowych w sprawie sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczymy na międzynarodowe wsparcie". Krzysztof Szczerski o działaniach na rzecz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:35
- Polska liczy na międzynarodowe wsparcie w działaniach na rzecz dążenia białoruskiego społeczeństwa do demokracji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń