"Żądanie złamania konstytucji". Zbigniew Kuźmiuk o debacie ws. praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 19:47
- Skoro sprawę polskiej rodziny reguluje konstytucja, a w raporcie domagają się wprowadzania małżeństw jednopłciowych, a zatem domagają się złamania polskiej konstytucji, przecież to jest kuriozum - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Debata Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce
Debata Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w PolsceFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
pap patryk jaki pe 1200.jpg
"Nie przeszkadza wam pomnik Lenina w Niemczech, ale przeszkadza, że bronimy rodziny". Patryk Jaki w PE

W poniedziałek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona praworządności w Polsce. Eurodeputowani dyskutowali m.in. o uchwaleniu przez niektóre samorządy i gminy tzw. stref "wolnych od LGBT". W jej trakcie omawiano też krytyczny wobec polskich władz projekt raportu przygotowanego przez Juana Fernando Lopez Aguilara, szefa Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE. W dokumencie pada m.in. sformułowanie o "pogarszającej się sytuacji dotyczącej systemu legislacyjnego i wyborczego w Polsce". W zapisach są także krytykowane reforma sądownictwa i ochrona praw podstawowych polskich obywateli. W "Debacie Jedynki" dyskutowali na ten temat europosłowie Zbigniew Kuźmiuk i Bogusław Liberadzki.

Posłuchaj
25:31 PR1_MPLS 2020_09_15-18-11-00_Debata_Jedynki.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Bogusław Liberadzki o rezolucji PE ws. praworządności w Polsce ("Debata Jedynki")

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że to już chyba siódma rezolucja wymierzona w Polskę, która dyskutowana jest w Parlamencie Europejskim. Jak stwierdził, PE zajmuje się praworządnością w Polsce od kiedy wybory wygrało PiS. Dodał także, że kolejne rezolucje powstają na zamówienie, czego dowodem jest choćby fakt, że w pierwszych dokumentach używano nawet tych samych sformułowań, których w Polsce w tym czasie używała opozycja. Gość Jedynki podkreślił, że w tej ostatniej rezolucji "aż się roi od różnego rodzaju stwierdzeń, które nie mają żadnego związku z rzeczywistością w Polsce".

Czytaj również:

- Skoro sprawę polskiej rodziny reguluje konstytucja, a w raporcie domagają się wprowadzania małżeństw jednopłciowych, a zatem domagają się złamania polskiej konstytucji, przecież to jest kuriozum. (...) Jeżeli pani Jourova, komisarz odpowiedzialny za te kwestie, myli Trybunał Konstytucyjny z Sądem Najwyższym, co parokrotnie wczoraj na sali jej się zdarzało, jeżeli nie bardzo wie, jaką rolę odgrywa Krajowa Rada Sądownicza, (...) wreszcie te strefy LGBT - przecież wiadomo, jak ten fake news powstał (...) - przecież to jest robione na zamówienie i nikt z polskich europosłów w tej sprawie nie protestuje - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Tomasz Żukowski 1200.JPG
"Trwa cywilizacyjne zderzenie". Dr Żukowski o debacie w Parlamencie Europejskim

Europoseł Bogusław Liberadzki z Lewicy stwierdził, że sprawa rzekomych "stref wolnych od LGBT" oraz rzekomej dyskryminacji osób LGBT w związku z brakiem możliwości zawierania przez nie małżeństw, jest jednym z wątków zawartych w rezolucji, i to - jak stwierdził - "jak najmniej ważnym" wątkiem. Zgodził się, że w Polsce obowiązuje prawo konstytucyjne, które rodzinę definiuje w konkretny sposób - jako związek mężczyzny i kobiety - i stwierdził, że w związku z tym temat ten należy zostawić "z boku", a zajmować się pozostałymi zarzutami.

Zobacz także:

- Sama rezolucja - w tym roku to już chyba trzecia. Nie tyle jest dziwne, ile rezolucji, tylko jest dziwne, że brak jest odpowiedzi pozytywnej ze strony Polski, władz Polski, chęci dialogu, rozmowy. I ja muszę przyznać, że ja się źle czuję i dzisiaj też się źle czułem wsłuchując się w tę dyskusję. Dlaczego? Otóż ja bym widział mój kraj jako kraj dumny, jako jeden z pięciu największych, postrzegany historycznie jako ten, który przyczynił się do zmiany obrazu świata 30 lat temu, jako świecący przykładem dla innych, który chce, żeby była praworządność wszędzie i u siebie też praworządnie postępuje. Więc ja traktuję ten dokument jako swego rodzaju przejaw troski - mówił Bogusław Liberadzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy)

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 18.11

PolskieRadio24.pl, jmo

Czytaj także

"Nie powoduje żadnych skutków". Müller o debacie w PE nad praworządnością w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 14:59
- Debata Parlamentu Europejskiego na temat praworządności w Polsce nie ma znaczenia w sensie formalnym, nie powoduje żadnych skutków dla naszego kraju - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik PiS: nie poddamy się dyktatowi, Polska stoi na straży europejskich wartości

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 08:21
-  Jeżeli hiszpański eurodeputowany upomina Polskę, to powinien sobie przypomnieć, jakie są pierwotne i prawdziwe wartości europejskie. Pod dyktatem lewicowych ideologii Europa sukcesywnie odrzucała tożsamość chrześcijańską - mówiła w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Anita Czerwińska. 
rozwiń zwiń