Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Senator PiS: precyzyjnie ustalono relacje w koalicji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:17
- Najistotniejsze jest to, jak rząd w nowym składzie będzie odbierany i traktowany przez zwykłych zjadaczy chleba - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Zaznaczył, że trzeba dać społeczeństwu możliwość jego oceny. - Zmiany w rządzie odbywają się niezwykle często - komentował z kolei senator PO Bogdan Zdrojewski. Dodał, że ważna będzie współpraca w ramach rządu i jego priorytety.
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński
Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rząd rekonstrukcja 1200 PAP.jpg
Nowy skład rządu. Szef KPRM: premier wyda rozporządzenie, które przyporządkuje działy danym ministrom

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na nowych członków rządu. Podczas konferencji prasowej szef rządu powiedział, że zmiany w gabinecie tworzonym przez Zjednoczoną Prawicę mają doprowadzić do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa i budowy państwa dobrobytu. Liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Część resortów została zlikwidowana, a zakres ich kompetencji został podzielony na nowe lub istniejące resorty. W skład rządu weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin.

Jarosław Kaczyński będzie nowym wicepremierem, Jarosław Gowin - wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda ma objąć stanowisko ministra rolnictwa i leśnictwa, Przemysław Czarnek będzie ministrem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Michał Cieślak zostanie zaproponowany na stanowisko ministra - członka Rady Ministrów. Swojego kandydata na takie stanowisko zaproponuje też Solidarna Polska.


Posłuchaj
25:12 _PR1_SC1 2020_09_30-18-12-20.mp3 Nowy skład rządu i nowe nominacje na ministrów (Jedynka/Debata Jedynki)

"Ważna jest hierarchia celów"

- Zmniejszenie rządu i kosztów jego funkcjonowania to stary postulat tego rządu, późno zrealizowany. Zwróciłem uwagę na brak kobiet - mamy chyba tylko jedną minister - mówił Bogdan Zdrojewski, senator PO. - Tak nie było ani razu od 1989 roku - mówił. Senator mówi, że zmiany w rządzie odbywają się niezwykle często. - Przy obecnych wyzwaniach powinniśmy mieć większą stabilność - dodał. Jak zaznaczył, ważna jest hierarchia celów, a wśród nich powinny być walka z pandemią i kwestie gospodarcze oraz finansowe. Zaznaczył, że nie do zaakceptowania są dla niego poglądy nowego ministra edukacji. 

Włodzimierz Bernacki, senator PiS, ocenił, że zapewne wiele kobiet będzie na stanowiskach wiceministrów. Zaznaczył, że w środę miała miejsce prezentacja tylko stanowisk ministerialnych. Zaznaczył, że w 2015 roku premierem rządu była Beata Szydło.

Gość Jedynki stwierdził, że istnienie odrębnych ministerstw doprowadziło do tego, że zapomnieliśmy o poziomie pośrednim między kształceniem średnim a wyższym. Obecnie Przemysław Czarnek będzie odpowiadał za resort edukacji oraz za szkolnictwo wyższe.

Ocenił, że relacje między koalicjantami nie zostały tak precyzyjnie ustalone.

Nowy skład rządu

Nowymi twarzami w Radzie Ministrów będą m.in. poseł PiS Przemysław Czarnek, który będzie odpowiadał za połączone ministerstwa edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego oraz poseł PiS Grzegorz Puda, który ma odpowiadać za - jak mówił Morawiecki - resort rolnictwa i leśnictwa.

Piotr Gliński będzie szefem ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, powracający do rządu Jarosław Gowin będzie szefem ministerstwa rozwoju, pracy i technologii; Michał Kurtyka obejmie połączony resort klimatu i Środowiska, a Tadeusz Kościński finansów i funduszy. Z kolei Marlena Maląg będzie odpowiedzialna za ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Premier przedstawił też Michała Cieślaka (Porozumienie), jako kandydata na ministra - członka Rady Ministrów. Zaznaczył, że w najbliższym czasie w KPRM znajdzie się też minister "bez teki" wyznaczony przez Solidarna Polska.

Ponadto w zaproponowanym przez premiera składzie rządu znaleźli się: Jacek Sasin, który będzie kierował ministerstwem aktywów państwowych, Andrzej Adamczyk – ministerstwem infrastruktury, Mariusz Błaszczak – MON, Zbigniew Ziobro – ministerstwem sprawiedliwości, Mariusz Kamiński – ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji, Zbigniew Rau – MSZ, Adam Niedzielski – ministerstwem zdrowia.

W składzie rządu znajdzie się też Michał Dworczyk, jako minister - członek Rady Ministrów, szef KPRM, Łukasz Schreiber – minister-członek Rady Ministrów, Konrad Szymański – minister ds. Unii Europejskiej.

Więcej komentarzy - w rozmowie.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Bogdan Zdrojewski, PO, senator, Włodzimierz Bernacki, senator, PiS

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 18.12

PR1/PAP/IAR/in./agkm

Czytaj także

Jarosław Kaczyński wicepremierem. "Będzie na pewno bardzo dużym wzmocnieniem naszego rządu"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 16:50
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, został wskazany przez Mateusza Morawieckiego na wicepremiera. Polityk pokieruje Komitetem ds. Bezpieczeństwa Państwa. Jak przebiegała jego dotychczasowa kariera polityczna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier przedstawił kandydatów na ministrów. Przybliżamy sylwetki Przemysława Czarnka i Grzegorza Pudy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 16:45
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na nowych członków rządu. Podczas konferencji prasowej szef rządu powiedział, że zmiany w gabinecie tworzonym przez Zjednoczoną Prawicę mają doprowadzić do szybszego wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa i budowy państwa dobrobytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy skład rządu. Szef KPRM: premier wyda rozporządzenie, które przyporządkuje działy danym ministrom

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:47
- Po powołaniu nowych ministrów przez prezydenta premier wyda nowe rozporządzenie atrybucyjne, które przyporządkuje poszczególne działy administracji konkretnym ministrom - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń