Fundusz Wsparcia Kultury. Sellin: chcemy, aby firmy jeszcze w tym roku otrzymały ratunek

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 18:46
- Głos opinii publicznej jest istotny i uwzględniamy go. Weryfikacja Funduszu Wsparcia Kultury musi się odbyć dosyć szybko, aby jeszcze w tym roku firmy otrzymały ratunek - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gościem audycji była również Bożena Żelazowska, poseł Koalicji Polskiej, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji kultury.
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Jedynka/Wojciech Kusiński

Rozmowa dotyczyła dotacji Ministerstwa Kultury dla artystów. - Pieniędzy nie przeznaczono na "celebrytów" ani "artystów", ale na instytucje, które mają realne straty, ale też na organizacje pozarządowe zajmujące się kontrolą i na przedsiębiorców. Ponad 2 tys. podmiotów, które zakwalifikowaliśmy do wsparcia to firmy. To wsparcie dla szeroko rozumianych firm. Zależy nam na tym, aby żadna instytucja kultury w czasie pandemii nie zbankrutowała i jak dotąd nam się to udaje - wyjaśnił Jarosław Sellin.

Piotr Gliński twitter free 1200.jpg
Fundusz Wsparcia Kultury. Piotr Gliński zapowiada weryfikację beneficjentów

- Przyszło do nas ok. 2200 wniosków, a dofinansowania nie otrzymali tylko ci, którzy mieli błędy formalne lub ci, którzy nie mieli niemal nic wspólnego z działalnością artystyczną. Samorządowe instytucje mimo wszystko mają dotacje podmiotowe, a organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy działają czysto komercyjnie - dodał.

Czytaj także:

- Weryfikacja nastąpi. Głos opinii publicznej jest istotny i uwzględniamy go. Weryfikacja musi się odbyć dosyć szybko, aby jeszcze w tym roku firmy otrzymały ratunek. Wiosną był totalny lockdown i dosyć długo broniliśmy się przed obostrzeniami. Podjęliśmy jednak decyzję, że instytucje kulturalne mimo ograniczeń mogą działać do wewnątrz, a więc w internecie. Na kulturę przeznaczymy 6 mld złotych, więcej niż cały roczny budżet ministerstwa kultury. Stypendia ministra zostały powiększone 5-krotnie, z pomocy socjalnej skorzystało 9 tys. osób. Moim zdaniem to bardzo ambitny plan pomocowy - zaznaczył wiceminister. 

"Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność"

- Instytucje prowadzone przez samorządy często oszczędzają na instytucjach kultury. Nieprawdą jest natomiast, że żadna instytucja kultury nie została zlikwidowana. Takich firm zamkniętych zostało wiele. Kultura to bardzo ważny sektor gospodarki, gdzie zatrudnionych jest ponad 300 tys. osób. Wkład do PKB kultury to 2,5 proc. - mówiła Bożena Żelazowska.

jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: rządowe wsparcie dla artystów jest potrzebne

Jej zdaniem "te instytucje od marca praktycznie nie funkcjonują. To są również środowiska takie jak cała technika wokół kultury i osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne, które nie mają żadnej ochrony". - Od początku pandemii apeluję o pomoc dla środowisk artystycznych i organizacji pozarządowych, które musiały zawiesić swoją działalność - zwróciła uwagę.

Czytaj także:

- Pieniądze były podzielone w sposób niedoskonały, delikatnie mówiąc. Podział tych środków był absolutnie nietransparentny, a algorytm nie zadziałał i dlatego bogatym przydzielono więcej, a potrzebującym mniej. Coś tutaj nie zadziałało, a czas biegnie. Te środowiska nie mają za co żyć. Nie wiem, ile teraz potrwa klasyfikowanie i jakie będą kryteria, ale ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za opóźnienie w przekazaniu tych wypłat - podsumowała poseł.

Posłuchaj
24:21 PR1 (mp3) 16 listopad 2020 18_10_46_40_for_media.mp3 Jarosław Sellin o Funduszu Wsparcia Kultury: "dofinansowania nie otrzymali tylko ci, którzy mieli błędy formalne lub ci, którzy nie mieli niemal nic wspólnego z działalnością artystyczną"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Jarosław Sellin (wiceminister kultury), Bożena Żelazowska (Koalicja Polska)

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 18.10

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultura w czasie pandemii. Ponad 2 tysiące podmiotów otrzyma pomoc MKiDN

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:12
2064 instytucji i przedsiębiorstw artystycznych otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 milionów złotych. Środki zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lista beneficjentów do weryfikacji". Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty z FWK

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:54
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń