Andruszkiewicz o budżecie UE: czas zawrzeć taki kompromis, który umożliwiałby wypłatę środków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 18:10
- Czas zawrzeć taki kompromis, który umożliwiałby wypłatę środków, ale nie poprzez szantaż - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz o budżecie UE. Gościem audycji była także Marcin Kulasek z Lewicy, który ocenił, że Polska "nie powinna budować straceńczych koalicji w obronie praworządności".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: artjazz/shutterstock.com

Unia Europejska FREE 1200.jpg
"Próba wywarcia nacisku na Polskę, by wycofała swoje weto". Cedro o uchwale parlamentu Holandii

- Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Szefowie rządów Polski i Węgier spotkali się w wczoraj (30.11) Warszawie, by kontynuować rozmowy dot. budżetu UE. 

Z kolei opinia Służb Prawnych Rady UE jednoznacznie wskazuje, że łączenie wypłaty funduszy europejskich z tzw. praworządnością jest bezprawne. Dokument powstał pod koniec października, ale jej treść została utajniona. Jego fragmenty ujawnił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

Michał Rachoń spytał swoich gości o przyszłość unijnych negocjacji.


Posłuchaj
22:03 PR1_MPLS 2020_12_01-18-11-22_for_media.mp3 Adam Andruszkiewicz: czas zawrzeć taki kompromis, który umożliwiałby wypłatę środków (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Czas się dogadać

Adam Andruszkiewicz mówił, że we wczorajszym oficjalnym komunikacie, który pojawił się po spotkaniu premierów Polski i Węgier, "było jasno zawarte, że porozumienie, które zostało podpisane przez Morawieckiego i Orbana jest nadal w mocy. Ono wyraźnie zakłada, że strona węgierska także nie przyjmie porozumienia".

- Bardzo jasno formujemy naszym partnerom, że weto jest na stole i w tej drabinie negocjacyjnej jest to ostatnie narzędzie, którego pewnie nie chcielibyśmy używać. Wolelibyśmy, by UE zrozumiała w końcu, że zaczyna postępować politycznie i wbrew traktatom unijnym - stwierdził sekretarz stanu w KPRM. 

Polityk dodał, że Polska strona sygnalizuje prezydencji niemieckiej i innym partnerom UE, że czas się dogadać. - Czas zawrzeć taki kompromis, który umożliwiałby wypłatę środków, ale nie poprzez szantaż w kontekście możliwości blokowania wypłat należnych nam środków czy to z funduszu, czy budżetu UE pod groźbą jakiegoś, nawet niejasnego, mechanizmu blokowania tych środków, jeśli będzie łamana tzw. praworządność - zaznaczył.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
Saryusz-Wolski: po cichu Komisja Europejska już pracuje nad prowizorium budżetowym

Straceńcze koalicje

Marcin Kulasek z Lewicy tłumaczył z kolei, że "w interesie narodowym Polski leży przyjęcie wieloletniego unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy, ponieważ Polska będzie jednym z jego największych beneficjentów".

- Jesteśmy jednym z większych krajów w Unii i wspólnie z Niemcami, Francją, Włochami, Hiszpanią powinniśmy wyznaczać kierunek rozwoju Europy. Decydować. A nie, razem z Węgrami, czy nawet Słowenią, budować jakieś straceńcze koalicje w obronie praworządności - ocenił poseł Lewicy. 

Polityk mówił, że jeżeli w Polsce jest praworządność, to nie ma się czego obawiać. - Zjednoczona Prawica twierdzi, że jest (praworządność - red.), że nie ma problemu, więc moim zdaniem gra jest nie wiadomo, o co - skwitował.

 ***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (sekretarz stanu w KPRM), Marcin Kulasek (poseł Lewicy i sekretarz generalny SLD)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 18.11

pkur

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: brak standardów staje się standardem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 15:22
- Pani Katarina Barley mówiła o finansowym zagłodzeniu Polski i Węgier, ale tłumaczyła potem, że chodziło jej tylko o Węgry. To kosmiczna hipokryzja i powinna ponieść konsekwencje za wypowiadanie takich niebezpiecznych głupot. Niestety brak standardów staje się standardem w UE - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. Gośćmi audycji byli także publicyści: Wojciech Reszczyński i Przemysław Harczuk.
rozwiń zwiń