"To czas na działanie, a nie gierki polityczne". Wiśniewska krytykuje niemiecką prezydencję w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 19:00
- Polska swoją postawą wzywa do poszanowania traktatów, bo to one jasno wyznaczają sposób działania Unii i granice jej kompetencji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS. Do próby uzależnienia wypłat z budżetu UE od tzw. kryterium praworządności, odniósł się również eurodeputowany PO Andrzej Halicki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

Ważą się losy przyjęcia unijnego budżetu. Powiązanie wypłaty środków funduszy z kwestią nieprecyzyjnie zdefiniowanej praworządności może doprowadzić do weta nie tylko ze strony Polski.

Czytaj więcej
Komisja Europejska shutterstock-1200.jpg
"Do porozumienia dojdzie jeszcze w tym roku". Tomasz Pietryga o negocjacjach unijnego budżetu

Deklarację sprzeciwu złożyły również Węgry, a unijni politycy informują, że Warszawa i Budapeszt mogą mieć więcej stronników w tej sprawie.

"Droga do federalizacji"

Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że polski rząd swoją twardą postawą "wzywa do poszanowania traktatów, bo to one jasno wyznaczają sposób działania Unii i granice jej kompetencji". - Spór o  tzw. praworządność, która w żaden sposób nie jest określona, wpisuje się w szerszy kontekst. Jest to bój o przyszły model całej wspólnoty - stwierdziła europoseł.

Według polityk PiS, "mechanizm praworządności, który został zaproponowany przez niemiecką prezydencję, łamie ustalenia lipcowego szczytu". - Testują oni w ten sposób państwa członkowskie, czy kraje UE są w stanie wejść na drogę prowadzącą do federalizacji - powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

Gość radiowej Jedynki ocenia, że "okres pandemii nie jest najlepszym momentem na dyskusje o przyszłości Unii Europejskiej". - To jest czas na sprawne działanie, a nie na gierki polityczne. Żadne państwo przed Niemcami nie zdecydowało się wcześniej na odchodzenie od ustaleń szczytu liderów państw członkowskich - zaznaczyła eurodeputowana PiS.

Posłuchaj
26:51 PR1_MPLS 2020_12_03-18-10-32.mp3 Europosłowie o możliwym powiązaniu budżetu UE z praworządnością (Debata Jedynki)

"Nie warto za to ginąć"

Andrzej Halicki zaś zupełnie inne spojrzenie na tę kwestię. Europoseł PO uważa, że tzw. mechanizm praworządności jest potrzebny, bo "ma to chronić wspólnotowe środki i sprawiać, że będą one wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem". - Jest to opisane w traktatach o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - dodał.

Czytaj więcej
Marian Kowalski 1200.jpg
Marian Kowalski: elity niemieckie wiedzą, że z Polską trzeba postąpić tak, jak robiły to przez wiele pokoleń

Polityk stwierdził również, że nie warto wetować budżetu i "ginąć za coś, co nas nie dotyczy". - Polska dobrze wydaje pieniądze z budżetu UE właśnie dlatego, że mamy zdecentralizowany system. Bardzo duży w tym udział naszych samorządów - stwierdził Andrzej Halicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

 ***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Jadwiga Wiśniewska (PiS), Andrzej Halicki (PO)

Data emisji: 03.12.2020

Godzina emisji: 18.11

jp

Czytaj także

Europoseł PiS: droga, którą poszła KE i niemiecka prezydencja prowadzi UE na manowce

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:43
Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska i Andrzej Halicki, europoseł PO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o przyszłości budżetu UE. - Prezydencja niemiecka, w porozumieniu z KE i PE, doprowadziła do bardzo poważnego kryzysu, który jest przed nami do rozwiązania - mówiła polityk reprezentująca PiS. Z kolei przedstawiciel PO zaznaczył, że w dyskusji o praworządności "chodzi o to, by wszyscy obywatele Europy mieli takie same prawa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: brak standardów staje się standardem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 15:22
- Pani Katarina Barley mówiła o finansowym zagłodzeniu Polski i Węgier, ale tłumaczyła potem, że chodziło jej tylko o Węgry. To kosmiczna hipokryzja i powinna ponieść konsekwencje za wypowiadanie takich niebezpiecznych głupot. Niestety brak standardów staje się standardem w UE - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. Gośćmi audycji byli także publicyści: Wojciech Reszczyński i Przemysław Harczuk.
rozwiń zwiń