Polityk Koalicji Obywatelskiej: budżet unijny został dobrze wynegocjowany

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 19:30
- Polska dostanie duże pieniądze. Budżet i fundusz odbudowy zostały dobrze wynegocjowane. Niepotrzebnie pomagaliśmy Węgrom w ich rozgrywce - ocenił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, który z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem wziął udział w piątkowej "Debacie Jedynki".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z premierem Polski Mateuszem MorawieckimFoto: EPA Pool/Associated Press/East News

Polska i Węgry wycofały sprzeciw wobec budżetu Unii Europejskiej, bo reguła uzależniająca wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych została obudowana warunkami i wytycznymi. 

Porozumienie w sprawie pakietu budżetowego i mechanizmu warunkowości zostało osiągnięte w czwartek wieczorem, pierwszego dnia unijnego szczytu.

Posłuchaj
24:14 _PR1_AAC 2020_12_11-18-11-35.mp3 Polityk Koalicji Obywatelskiej: budżet unijny został dobrze wynegocjowany (Debata Jedynki)

- Naszym błędem była awantura w ostatnich tygodniach. Było to zupełnie niepotrzebne - ocenił Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

20c11327-12.jpg
"Wynegocjowane pieniądze będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki". Premier po powrocie z Brukseli

"Sukces Morawieckiego w dwóch wymiarach"

Paweł Kowal ocenił, że grożenie wetem ws. unijnego budżetu służyło wewnętrznej polityce w Polsce. - Straciłem trochę zaufanie do profesjonalizmu tych, którzy ten budżet negocjowali. Jeżeli komuś nie podobało się rozporządzenie, które w pewnych ramach było znane już wcześniej, to trzeba było je lepiej wynegocjować - stwierdził.

- Drama pod tytułem "biją nas Niemcy" była niepotrzebna - dodał.

Czytaj także:

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślał, że czwartkowa decyzja Rady Europejskiej to sukces premiera Mateusza Morawieckiego w dwóch wymiarach. - Po pierwsze w wymiarze kwotowym będzie to łatwiejsze w obsłudze. Z drugiej strony, w ramach funduszy odbudowy, Polska może liczyć na ok. 30 miliardów euro bezzwrotnych grantów i 34 miliardy linii kredytowej - mówił.

Wiceminister spraw zagranicznych wskazywał, że wzmacnia to obronę polskiej gospodarki przed skutkami pandemii. - Do tej pory Polska robi to skutecznie i jest jedną z najlepiej radzących sobie gospodarek w Unii Europejskiej - powiedział.

- Ważny jest też aspekt, o który zabiegaliśmy od dłuższego czasu, czyli mechanizm gwarancyjny, który zapewnia, że narzędzia warunkowości nie będą mogły być wykorzystywane w celach politycznych - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceszef MSZ), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 18.11

jmo

Czytaj także

"Warto prężyć muskuły". Parafianowicz o polityce europejskiej polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:26
 - To się dopiero okaże, na ile ten mechanizm praworządności, który wypracowano, jest mechanizmem uznaniowym, na ile jest mechanizmem, który będzie zagrażał rządom, które niekoniecznie są rządami liberalnymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sukces Polski i Węgier". Europejskie media chwalą Morawieckiego i Orbana

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 16:40
Hiszpańskie i portugalskie media z satysfakcją rozpisują się dziś o przyjętym na szczycie UE porozumienie w sprawie unijnego budżetu i odblokowania środków z funduszu odbudowy - odnotowuje portal niezalezna.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgoda na pakiet budżetowy i wyższe cele redukcji emisji CO2. Kluczowe ustalenia szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:31
Zgoda na pakiet budżetowy i wyższy cel redukcji emisji CO2 - to kluczowe ustalenia zakończonego dziś dwudniowego szczytu w Brukseli. Dla Polski ważne było obudowanie warunkami i wytycznymi mechanizmu uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych.
rozwiń zwiń