Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Andruszkiewicz: politycy powinni dawać przykład

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 19:20
- Wielu Polaków na pewno będzie patrzyło na to, czy rządzący również będą się szczepić. Uważam, że musimy rozmawiać z Polakami. Trzeba w sposób merytoryczny tłumaczyć, dlaczego szczepienia są ważne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gościem audycji był także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/PA/Victoria Jones

Rząd opracował Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie będzie bezpłatne i dobrowolne. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki. 

Wśród Polaków zdania dotyczące szczepień są podzielone. Ale przykład chcą dawać niektórzy politycy. Chęć zaszczepienia się zadeklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. 

Szczepienie shutterstock 1200.jpg
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Sprawdź, co zawiera dokument

- Uważam, że politycy powinni dać przykład. W ostatnim czasie brałem udział w debacie ze studentami. Oni pytają polityków o to, czy się zaszczepią - powiedział Dariusz Joński. 


Posłuchaj
23:16 _PR1_AAC 2020_12_15-18-11-16.mp3 Dariusz Joński i Adam Andruszkiewicz o szczepionce (Debata Jedynki)

 

Dodał, iż "oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że szczepionki były testowane na pewnej grupie – niemałej, liczącej 40 kilka tysięcy osób, ale do zaszczepienia w skali świata jest kilka miliardów".

- Każdy miesiąc szczepienia, każdy miesiąc badań daje kolejne odpowiedzi. Ale wydaje się, że to na dziś jedyne sensowne rozwiązane, aby pokonać pandemię - zaznaczył gość radiowej Jedynki. 

Czytaj także:

W podobnym tonie wypowiedział się Adam Andruszkiewicz. - Staramy się rozumieć wszystkie obawy społeczne, ale też musimy je rozwiewać. Zdecydowanie zgadzam się z moim przedmówcą. Podobnie podchodzę do tej sprawy. Nie obawiam się samych szczepień, nie jestem ich przeciwnikiem. Byłem szczepiony. Doceniam też fakt, że szczepienia wyeliminowały z naszego życia niektóre choroby. Kiedyś duże żniwo zbierały na przykład gruźlica czy polio - podkreślił. 

- Uważam, że musimy rozmawiać z Polakami, przekonywać ich w mądry sposób. Trzeba w sposób merytoryczny tłumaczyć, dlaczego szczepienia są ważne. Trzeba pochwalić też postawę premiera Jarosława Kaczyńskiego, który przekazał, że również weźmie udział w programie szczepień. To jest ważne. Wielu Polaków na pewno będzie patrzyło na to, czy rządzący również będą się szczepić - stwierdził Andruszkiewicz.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska), Adam Andruszkiewicz (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 15.12.2020

Godzina emisji: 18.11

bartos

Czytaj także

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Premier: priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:30
- Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. narodowej strategii szczepień.
rozwiń zwiń