Bezpłodność w wyniku szczepienia na COVID-19? Eksperci obalają mity

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 19:09
- To jest dość rozpowszechniony antyszczepionkowy mit, który dotyczy wielu rożnych szczepionek, że ktoś próbuje wywołać bezpłodność podając szczepionkę - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Centrum Diagnostyki Populacyjnej w sieci badawczej Łukasiewicz-PORT prof. Izabela Sitkiewicz. Z kolei prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych i zdrowia publicznego stwierdziła, że żadna istniejąca szczepionka nie daje 100 proc. pewności, iż nie dojdzie do ponownego zakażenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

1200_szczepionka_PAP.png
"Nie ma znaczenia, od jakiej firmy przyjmiemy szczepionkę". Prof. Pyrć wyjaśnia

Z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 11 proc. kobiet deklaruje zamiar zaszczepienia się na koronawirusa tak szybko, jak to możliwe. Na to samo pytanie pozytywnie odpowiedziało 24 proc. mężczyzn. Natomiast 33 proc. respondentów stwierdziło, że się nie zaszczepi w ogóle, a 30 proc., że zrobią to, jeśli będą mieli gwarancję, iż nie dojdzie do ponownego zakażenia.

Krzysztof Świątek poprosił swoich gości o skomentowanie tych danych, a także o obalenie mitów, które narosły wokół szczepień na SARS-CoV-2. Zapytał miedzy innymi, czy oferowane przez firmy farmakologiczne preparaty mogą powodować bezpłodność.

Posłuchaj
22:25 PR1_MPLS 2020_12_18-18-11-24_for_media.mp3 Prof. Izabela Sitkiewicz: bezpłodność z powodu szczepienia to rozpowszechniony antyszczepionkowy mit (Debata Jedynki/Jedynka)

Bezpłodność a szczepienia

Prof. Izabela Sitkiewicz mówiła, że kwestia bezpłodności jest często rozpowszechnianym mitem przez antyszczepionkowców. Odnosząc się z kolei do zacytowanych przez prowadzącego statystyk, stwierdziła, że wynikają one "z większej ostrożności wśród kobiet, które być może muszą sobie więcej rzeczy poukładać, przemyśleć i poobserwować przed podjęciem decyzji".

Ekspert tłumaczyła też, dlaczego szczepionki nie dają pełnej gwarancji skuteczności. - Jesteśmy różni i każdy z nas inaczej reaguje. Są różnego rodzaju alergie, choroby i nigdy nie jest tak, że jakiś lek działa identycznie na wszystkich. Nie można tak po prostu powiedzieć, że na pewno się nie zachoruje - zaznaczyła. 

Profesor Sitkiewicz dodała, że sezonowe szczepionki na grypę też nie są skuteczne w stu procentach. - Natomiast obniżają prawdopodobieństwo zachorowania i osłabiają ewentualny przebieg choroby - podkreśliła.

Szczepionka Pfizer 1200 PAP.jpg
Wyzwania związane ze szczepieniami na COVID-19. Zobacz, jak radzi sobie Wielka Brytania

Skuteczność preparatów

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska mówiła natomiast, że wyniki sondaży są zależne od doboru analizowanej populacji. - Z innego badania wynika, że najchętniej szczepią się osoby w starszym wieku, ponieważ obawiają się one o swoje zdrowie - zauważyła. - Generalnie przyjęłabym, że w tym konkretnym badaniu (które cytował dziennikarz - red.) kobiety są bardziej ostrożne i mniej chętne, by się zaszczepić przeciwko SARS-CoV-2 - dodała.

Mówiąc o skuteczności preparatów ekspert stwierdziła, że na ulotkach jakichkolwiek szczepionek nie znajdziemy informacji, że dają one stuprocentową odporność.

- Najlepsze mają procentowe wykładniki skuteczności sięgające 98 proc. Zawsze pozostaje pewna grupa osób, których organizm niedostatecznie albo w ogóle nie odpowie na szczepienie. Podobnie jest ze szczepionkami na SARS-CoV-2 - wyjaśniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Krzysztof Świątek

Goście: Prof. Anna Boroń-Kaczmarska (specjalista chorób zakaźnych i zdrowia publicznego), Prof. Izabela Sitkiewicz (dyrektor Centrum Diagnostyki Populacyjnej w sieci badawczej Łukasiewicz-PORT)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 18.12

pkur

Czytaj także

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia zapewnia: łańcuch dostaw szczepionek będzie bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 21:33
- Będzie on zarządzany nie tylko przez państwo polskie, ale też w oparciu o partnerów z wieloletnim doświadczeniem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do tematu dostaw szczepionek do Polski.
rozwiń zwiń