Henryk Kowalczyk: budżet na 2021 rok przewiduje realizację wszystkich świadczeń społecznych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 19:00
- Budżet na rok 2021 - oczywiście skrojony w bardzo trudnych czasach pandemii - jednak realizuje wszystkie świadczenia społeczne, które były realizowane do tej pory, przede wszystkim 500+ - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Henryk Kowalczyk. Gościem audycji była także Anita Sowińska, poseł Lewicy. 
Henryk Kowalczyk
Henryk KowalczykFoto: Polskie Radio

Sejm uchwalił budżet na 2021 rok. Za jego przyjęciem było 234 posłów, przeciw - 220, 1 osoba wstrzymała się od głosu. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, a wydatki - blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy nieznacznie przekroczy 82 miliardy złotych.


Posłuchaj
24:07 _PR1_AAC 2020_12_21-18-11-21.mp3 Anita Sowińska i Henryk Kowalczyk o budżecie Polski na rok 2021 (Debata Jedynki)

- Budżet na rok 2021 – oczywiście skrojony w bardzo trudnych czasach pandemii – jednak realizuje wszystkie świadczenia społeczne, które były realizowane do tej pory, przede wszystkim 500+. Na to jest przeznaczona kwota ponad 40 mld zł - powiedział w radiowej Jedynce Henryk Kowalczyk. 

hotel pokój hotelowy drzwi koronawirus Montree studio 1200.jpg
Henryk Kowalczyk: rząd przewidział pomoc dla branży turystycznej w związku z lockdownem

Poseł PiS podkreślił także, że w zestawieniu dochodów i wydatków państwa na rok 2021 znalazła się "również odpowiednia waloryzacja emerytur czy inne świadczenia typu Nowy start czy wspomagające uczniów w szkole".

"Mamy paletę wszystkich świadczeń"

- Mamy paletę wszystkich świadczeń, które były wprowadzone przez ostatnie lata. Ten budżet to realizuje, mimo bardzo trudnego czasu pandemii - zaznaczył polityk. 

Anita Sowińska natomiast stwierdziła, że "Prawo i Sprawiedliwość już od kilku lat zadłuża się po uszy". - Niestety, ale ukrywa ten faktyczny dług. Deficyt budżetowy za ten rok wynosi około 300 mld złotych, a nie jak jest to oficjalnie obwieszczane – powyżej 80 mld złotych - powiedziała. 

Jej zdaniem "wynika to między innymi z tego, że jest bardzo dużo wydatków pozabudżetowych". - One cały czas rosną. Są to na przykład deficyty samorządów, które są zadłużone po uszy, dlatego że Prawo i Sprawiedliwość nałożyło na nie dodatkowe obowiązki, choćby związane z podwyżkami dla nauczycieli – co oczywiście jest uzasadnione, ale niestety nie dano na to dodatkowych pieniędzy - podkreśliła. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Henryk Kowalczyk (PiS), Anita Sowińska (Lewica)

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 18.10

bartos

Czytaj także

Sejm uchwalił budżet na 2021 rok. Henryk Kowalczyk: jest skrojony na trudny czas

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:06
Przyjęty budżet na 2021 r. jest skrojony na ten trudny czas tak, aby zachować i podtrzymać rozwój gospodarczy, a z drugiej strony nie rezygnować ze świadczeń społecznych - mówił na konferencji prasowej szef sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń