"Polski rząd starał się zrobić wszystko, co było możliwe". Poseł PiS o śmierci Polaka w Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 19:18
- Sytuacja jest bardzo dramatyczna. Mamy spór prawny, a jednocześnie bierną eutanazję, która z konsekwencją została przeprowadzona. Polski rząd starał się zrobić w tej sprawie wszystko, co było możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Artur Soboń. Gościem audycji był także Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/ Shutterstock

Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego.

1200_szpital_TT.png
"Nie pozwolimy, by taka tragedia się powtórzyła". Internauci oddają hołd zmarłemu Polakowi z Plymouth

Według Artura Sobonia "polski rząd starał się zrobić w tej sprawie wszystko, co było możliwe, przede wszystkim stosując prawne możliwości w tym zakresie".


Posłuchaj
22:22 _PR1_AAC 2021_01_26-18-12-20.mp3 Artur Soboń i Dariusz Wieczorek o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (Debata Jedynki)

 

- O tym mówi 36. artykuł naszej konstytucji. Zapewnia on, że Polacy, którzy są poza granicami Polski, mają ochronę polskiego państwa. Po drugie, sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna. Mamy spór prawny, a jednocześnie bierną eutanazję, która z konsekwencją została przeprowadzona - poprzez niepodawanie jedzenia i płynów doszło do śmierci. Doszło do niej, podczas gdy część rodziny sprzeciwiała się temu, aby w ten sposób dokonać biernej eutanazji - podkreślił polityk. 

"Sytuacja medycznie wątpliwa"

- Po trzecie, mamy do czynienia z sytuacją również medycznie wątpliwą. W tym przypadku nie było uporczywej terapii, nie było śmierci mózgu. Okres terapii był krótki. Dokonano przyzwolenia na śmierć albo wręcz uśmiercenia tego pacjenta - dodał Soboń. 

Dariusz Wieczorek zaznaczył, że informacja o śmierci mężczyzny jest tragiczna. Przekazał również wyrazy współczucia dla jego rodziny, najbliższych i znajomych. 

- Natomiast mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowaną sytuacją. Wolałbym, żebyśmy na ten temat za dużo nie dyskutowali. Bo właściwie to chyba tylko najbliżsi i rodzina wiedzą, jak rzeczywiście to wszystko wyglądało i o co w tym wszystkim chodziło - powiedział gość radiowej Jedynki. 

Jego zdaniem "w takich sprawach, dotyczących zdrowia najbliższych, kluczową kwestią jest rodzina i decyzje rodziny". - Przynajmniej taka jest tradycja w Polsce, że w tym zakresie szanuje się decyzje rodziny. Dlatego w tym zakresie nawet państwo nie powinno ingerować. Ale dobrze się stało, że rząd polski podjął interwencję w tej sprawie, stwarzając możliwość podjęcia decyzji przez rodzinę - stwierdził Wieczorek. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń 

Goście: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), Artur Soboń (Prawo i Sprawiedliwość) 

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 18.11

bartos

Czytaj także

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 16:44
Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth - potwierdziła we wtorek rodzina mężczyzny. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego.
rozwiń zwiń