Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. "Powrót do stalinowskiej pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 19:38
- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: ID1974/ Shutterstock

Władimir Putin polecił przygotowanie ustawy, która ma za zadanie wprowadzić sankcje za zrównywanie ról ZSRR i III Rzeszy w II wojnie światowej. I chociaż Związek Sowiecki należy do zwycięzców wojny, a nazistowskie Niemcy - do przegranych, trzeba pamiętać, że do wybuchu konfliktu przyczynił się bezpośrednio właśnie sojusz rosyjsko-niemiecki, który przeszedł do historii pod nazwą paktu Ribbentrop-Mołotow. O wykorzystywaniu historii we współczesnej polityce w "Debacie Jedynki" rozmawiali Marcin Przydacz i Paweł Kowal.

navalny protest pap 1200x660.jpg
Adam Eberhard o sytuacji w Rosji: Władimirowi Putinowi służy brak alternatywy
Posłuchaj
23:50 PR1_mp3 2021_01_27-18-11-46_Debata_Jedynki.mp3 Marcin Przydacz i Paweł Kowal o decyzji Putina ws. karania zrównywania roli ZSRR i III Rzeszy w II wojnie światowej ("Debata Jedynki")

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz stwierdził, że decyzja Putina pokazuje problem Rosji i jej elit, które nie umieją zmierzyć się z własną historią. Jak podkreślił, tego rodzaju działania to powrót do "stalinowskiego rozumienia historii, stalinowskiej pamięci". Ten powrót zresztą - dodał - obserwujemy już od kilku lat.

- Próba reinterpretacji historii, próba zmiany tego, jak postrzegana była rola Rosji, rola Rosji stalinowskiej, Związku Sowieckiego, zwłaszcza w początkowych latach II wojny światowej, to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił Marcin Przydacz.

Czytaj również:

Nawalny 1200 pap.jpg
Aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Zatrzymanie opozycjonisty jednym z tematów spotkania przywódców UE

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal zauważył, że polityka dążąca do wybielenia historii udziału ZSRR w II wojnie światowej trwa w Rosji od ponad 20 lat, odkąd Rosją rządzi Władimir Putin. Jak ocenił, obecnie intensyfikuje się tę politykę, co wynika z chęci umocnienia jego władzy.

Dodał, że w tej chwili dochodzi do tego jeszcze jeden element, doraźny, mianowicie przybycie Aleksieja Nawalnego do Rosji. - Putin się boi, że pod wpływem protestów jego otoczenie zmusi go do odejścia. On wie, że 20 lat to już jest dużo, że jego ekipa, to już nie jest młoda ekipa i że niektórzy przedstawiciele ośrodków, np. w służbach, tych, które mają wpływ na sytuację w Rosji, są gotowi do podmiany przywódcy, być może z jakąś grupą z jego otoczenia. On się tego boi. Wtedy zazwyczaj wraca do kwestii historycznych i druga rzecz, do której wraca w takich sytuacjach - nie daj Boże - to jest zawsze jakiś pretekst do działania wojennego, gdzieś na granicach dawnego imperium - mówił Paweł Kowal.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ), Paweł Kowal (poseł KO)
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 18.12

Czytaj także

"Putin śni sen Stalina". Prof. Nowak o antypolskiej propagandzie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 09:25
- Najważniejszym elementem dla Putina jest po prostu utrzymanie władzy. Obecna antypolska kampania propagandowa służy odwróceniu uwagi rosyjskiej opinii publicznej od kłopotów wewnętrznych samej Rosji - stwierdził prof. Andrzej Nowak, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego na łamach "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:54
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nic mu nie wiadomo o tym, "by doszło do jakiegokolwiek przewartościowania wydarzeń w Katyniu". Jednocześnie zarzucił Polsce "zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii" Polski i Rosji. To odpowiedź na informacje polskiej ambasady w Moskwie, która informowała o konferencji historycznej na której padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żenujące wpadki rosyjskich służb". Cezary Gmyz o sprawie Aleksieja Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 16:25
- To, co obserwujemy ostatnio, obraca w gruzy nasze przekonanie o rzekomym profesjonalizmie najpierw radzieckich, a potem rosyjskich służb specjalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz. W audycji także korespondencja Tomasza Jędruchowa z Moskwy (TVP).
rozwiń zwiń