"Należy to robić powoli i ostrożnie". Poseł PiS o dalszym luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 19:30
- Od 1 lutego otwieramy powoli gospodarkę. Rzeczywiście mamy taką sytuację, że jest bardzo wiele nacisków i są ogromne oczekiwania, by jak najszybciej poluzować obostrzenia i otworzyć gospodarkę. Tutaj część polityków opozycji w mojej ocenie podsyca takie oczekiwania. Uważam, że nie jest to odpowiedzialne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Borowiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł Paweł Poncyljusz z Platformy Obywatelskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Pod koniec tygodnia rząd ma ogłosić kolejne plany dotyczące znoszenia obostrzeń. Wśród branż, dla których ograniczenia mają zostać poluzowane, wymieniana jest m.in. turystyka.

Jedynka Michał Dworczyk 1200.jpg
Szef KPRM o znoszeniu obostrzeń: w tym tygodniu premier przedstawi dalsze decyzje

- Jesteśmy w takiej sytuacji, że ta druga fala pandemii, nowa mutacja koronawirusa, jest bardziej nieprzewidywalna niż ta pierwsza, która dotknęła nas w marcu ubiegłego roku. Kraje Unii Europejskiej i kraje na świecie nie poluzowują obostrzeń, wprost przeciwnie. Mamy godziny policyjne, zakaz spotykania się więcej niż z jedną osobą, zakaz wychodzenia z domu i mamy całkowite, głębokie lockdowny. Nie ma tego w tej drugiej fali epidemii w Polsce. Tym razem nie mieliśmy całkowitego lockdownu, były duże ograniczenia - podkreśliła Joanna Borowiak.

Z kolei Paweł Poncyljusz na antenie Programu 1 Polskiego Radia negatywnie ocenił działania PiS w walce z koronawirusem. - Jako politycy opozycji wielokrotnie apelowaliśmy o to, żeby rząd pokazał jakiś model tego, kiedy zamykają się różnego rodzaju biznesy, czy możliwości funkcjonowania, a kiedy nie. Widać jednak, że rząd poniósł klęskę. Łaski nie robi, że dba o życie Polaków, bo od tego jest. Pozostaje pytanie, na które każdy odpowie na swoją miarę, czy jest to dbanie jak trzeba - zaznaczył.

Ostrożne znoszenie restrykcji

- Rzeczywiście to całkowite luzowanie restrykcji mogłoby się przyczynić z całą pewnością do wzrostu zachorowań, ale także do liczby zgonów. Tego nie chcemy. Bardzo ważne jest, by to otwieranie gospodarki następowało bardzo powoli i ostrożnie - zaakcentowała Joanna Borowiak.  

Poseł PO wskazał na paradoksalne sytuacje, do których dochodzi przy okazji szczepień. - Wiadomo, że kluczową sprawą są szczepienia, ale przypadki, w których starsza osoba ma wyznaczony termin na szczepienie w miejscu oddalonym o kilkaset kilometrów, nie jest powodem do dumy. Nie mówię, że dzieje się to powszechnie, ale niestety tego typu paradoksy coraz częściej się pojawiają - dodał Poncyljusz. 

Poseł PiS podkreśliła odpowiedzialność obywateli w walce z pandemią. - Chcę podziękować Polakom za dotychczasową odpowiedzialność. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał, że podchodzi odpowiedzialnie do zdrowia i życia Polaków - powiedziała.

Czytaj także:

Posłuchaj
25:00 _PR1_AAC 2021_02_04-18-11-33.mp3 Posłowie o luzowaniu obostrzeń ("Debata Jedynki")

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Gość audycji: Joanna Borowiak (PiS), Paweł Poncyljusz (KO)

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 18.11

kmp

Czytaj także

Poseł PiS: w trudnych czasach pandemii rząd wspiera polską gospodarkę najlepiej jak może

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 10:00
- Tarcza antykryzysowa zawsze będzie niewystarczająca, jakkolwiek rząd by nie pomagał, to zawsze to będzie mało, bo to nie jest normalny czas - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji była również Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jarosław Sellin: nikogo nie zostawiliśmy bez pomocy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 19:30
- Nie zgadzam się z tezą, że branża kultury przez pandemię bardzo ucierpiała. Do programu wsparcia dla całej tej branży, który w zeszłym roku  wynosił ponad 5 miliardów złotych na wszystkie działania zaplanowane w "normalnym" roku dodano 6 miliardów złotych, a więc drugie tyle - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był także Konrad Frysztak, poseł Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń