Komentatorzy: słabnie pozycja Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 14:29
Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia w konflikcie o Ukrainę jest deklaracja Kijowa o woli rezygnacji ze statusu neutralności w stosunkach międzynarodowych – ocenili komentatorzy w audycji "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Piotr Gursztyn, Daniel Passent i Andrzej Jonas o wydarzeniach na świecie (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Prezydent Ukrainy oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP gen. Lech Majewski podczas wizyty w siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Litewsko-ukraińsko-polska jednostka LITPOLUKRBRIG ma być  wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE.
Prezydent Ukrainy oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych RP gen. Lech Majewski podczas wizyty w siedzibie Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Litewsko-ukraińsko-polska jednostka LITPOLUKRBRIG ma być wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

- Ta decyzja będzie wpływać na postępowanie wszystkich stron konfliktu – uznał Andrzej Jonas, redaktor naczelny tygodnika "The Warsaw Voice". Kluczowa będzie reakcja Rosji. - Kreml jeszcze nie ma sprecyzowanego stanowiska, co zrobić ze swoimi sojusznikami – prorosyjskimi separatystami, ani jak będzie wyglądała perspektywa Krymu i Donbasu - stwierdził Jonas.

Daniel Passent z tygodnika "Polityka" wyraził przekonanie, że deklaracja ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zostanie bardzo źle odebrane przez prezydenta Rosji Władimira Putina. – Ten krok jeszcze pogłębi przeświadczenie Kremla, że Zachód i NATO podchodzą militarnie coraz bliżej granic Rosji – powiedział komentator.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Piotr Gursztyn z tygodnika "Do Rzeczy" zauważył, że Rosja zaczyna przegrywać na wielu polach, głosy prorosyjskie w Europie są o wiele mniej słyszalne niż jeszcze kilka miesięcy temu, upadł też projekt budowy Gazociągu Południowego, którym Moskwa miała dostarczać surowiec do państw południowej części naszego kontynentu.  – Nawet Bułgaria, dotychczas najbardziej prorosyjski kraj, powiedziała nie. W dodatku Rosja jest dziś słaba gospodarczo, skompromitowana w sensie moralnym, ideowym – dodał Gursztyn.

Komentatorzy dyskutowali także m.in. o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą, polskiej służbie zdrowia i proteście przeciw finansowaniu z budżetu państwa Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prognozowali też, o co będą się spierać Polacy w przyszłym roku.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy"), Daniel Passent ("Polityka"), Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice")

Data emisji: 21.12.2014

Godzina emisji: 12.15

(ju/asz)

Czytaj także

Saryusz-Wolski: Zachód powinien wysłać Ukrainie dużo broni i zaostrzyć sankcje wobec Rosji [wywiad]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 19:50
- Zaopatrzenie Krymu wymaga drogi tranzytowej. W stanie wojny jedyny scenariusz, to wycofanie się Rosji z półwyspu albo militarne zajęcie przez nią korytarza Donbas - Krym - mówi dla PolskieRadio.pl europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok Ukrainy w stronę NATO. Poroszenko wniósł projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 12:42
Prezydent Petro Poroszenko zaproponował Radzie Najwyższej odwołanie statusu państwa niezaangażowanego. Ukraina ma teraz starać się o członkostwo w NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: mimo rozejmu zabito pięciu żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 13:54
Pięciu wojskowych ukraińskich zginęło w ciągu ostatniej doby na wschodzie kraju w atakach prorosyjskich separatystów - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poroszenko za szybką rezygnacją Ukrainy ze statusu państwa neutralnego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 19:33
- Ogłoszenie tego statusu w 2010 r. było jedną z największych pomyłek ówczesnych, przestępczych władz kraju. Chcę pokazać, że podjęliśmy jednogłośną decyzję o odnowieniu integracji euroatlantyckiej - oświadczył prezydent Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina zwiększa wydatki na obronę kraju

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 13:00
Ukraina przeznaczy 5 procent budżetu państwa na wzmocnienie jego obronności. Na ten cel trafi 86 miliardów hrywien, czyli 20 miliardów złotych.
rozwiń zwiń