"Polski kościół nie podąża śladem papieża Franciszka"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 14:31
Jest coraz większy rozziew między tym, co mówi papież Franciszek, a tym, co mówią wiernym polscy biskupi – ocenili komentatorzy w audycji "Tydzień kontra tydzień" w radiowej Jedynce.
Audio
  • Jarosław Kuisz, Michał Komar i Tomasz Jastrun m.in. o konserwatyzmie polskiej hierarchii kościelnej - (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Polscy biskupi mówią innym językiem niż papież Franciszek - twierdzą goście Jedynki
Polscy biskupi mówią innym językiem niż papież Franciszek - twierdzą goście JedynkiFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

- Na tle tego, co słyszymy z Watykanu, konserwatyzm naszego kościoła szalenie razi i martwi. Nie chcemy, żeby to był kościół obskurancki – powiedział literat i krytyk Tomasz Jastrun. Niestety, jego zdaniem, spora część rodzimych hierarchów wypowiada się w sposób skrajnie konserwatywny, co sprawia, że wierni będą się coraz bardziej od nich odwracać.

Zdaniem Jarosława Kuisza, redaktora naczelnego "Kultury Liberalnej", papież jest słabo słuchany w Polsce, a nasz kościół nie tylko nie podąża śladem wytyczanym przez papieża Franciszka, ale wręcz coraz bardziej "ulatnia się" z niego duch II Soboru Watykańskiego, co jeszcze pogłębia poczucie rozziewu między przekazem płynącym z Watykanu, a dominującą narracją polskich hierarchów, którzy boją się "szeroko pojętej nowoczesności" i straszą wyznawców "genderyzmem i seksualizacją dzieci". - Nie bardzo sami pojmują, o co chodzi, ale nie szkodzi, bo zależy im na sprzeciwie wobec zmiany społecznej - mówi Kuisz.

Publicysta i scenarzysta Michał Komar zauważył, że "koncepty soborowe w Polsce nigdy nie spotykały się z entuzjazmem", była jedynie nieliczna grupa publicystów katolickich, którzy rozumieli, że potrzebne jest  "otwarcie, wyjście z oblężonej twierdzy". Pokolenie tych - "zasłużonych dla Polski ludzi" - odeszło, a ci, którzy na ich miejscu próbują promować podobne idee  są "otoczeni ogromną nieufnością". Zdaniem Komara, im bardziej nerwowa będzie postawa kościoła hierarchicznego, tym trudniej będzie o rozwiązanie problemów.

Publicyści oceniali też m.in. wydarzenia w minionym roku i prognozowali, co czeka nas na scenie politycznej w następnym roku.

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”, publicysta i scenarzysta Michał Komar, literat i krytyk Tomasz Jastrun

Data emisji: 28.12.2014

Godzina emisji: 12.20

JU,tj

Czytaj także

Joński o milionach dla Świątyni Opatrzności

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 17:12
Sejm przyjął budżet na rok 2015 wraz z poprawką dotyczącą dofinansowania budowy Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności. Państwo ma wyłożyć na budowę 16 mln złotych. Rzecznik SLD, Dariusz Joński na antenie PR24 nie miał wątpliwości: to o 16 mln za dużo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 chorób duchownych. Ostre słowa papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 13:40
Patologia władzy, "duchowy Alzheimer", bogacenie się - to tylko część chorób, na które cierpią hierarchowie. W niezwykle ostrych słowach papież Franciszek skrytykował postawę duchownych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Stanisław Gądecki: rodziny przeżywają dzisiaj potrójny kryzys

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 07:33
W trakcie pasterki metropolita poznański abp Stanisław Gądecki powiedział, że małżeństwa i rodziny przeżywają dzisiaj w Europie potrójny kryzys - kryzys tożsamości, kryzys misji prokreacyjnej, a także kryzys misji wychowawczej i edukacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystość Świętej Rodziny. Biskupi: pamiętamy o osobach żyjących w powtórnych związkach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 07:37
"Proces wychowania człowieka nie odbywa się samoistnie, ale w rodzinie" - podkreślili biskupi w liście pasterskim na uroczystość Świętej Rodziny. "Dla wielu młodych rodzina jest wciąż największym pragnieniem życia" - dodali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: w egoistycznym świecie rodziny wielodzietne są szkołą solidarności

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 13:51
Papież Franciszek powiedział podczas spotkania z rodzinami wielodzietnymi, że w świecie często naznaczonym przez egoizm, są one "szkołą solidarności i dzielenia się". Takie postawy, dodał, przynoszą korzyść całemu społeczeństwu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież o zaginionym samolocie i pasażerach płonącego promu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 13:55
Podczas spotkania z wiernymi papież Franciszek mówił o katastrofie malezyjskiego samolotu, który zaginął w niedzielę w nocy podczas lotu z Indonezji do Singapuru. Nawiązał też do pożaru włoskiego promu na Morzu Jońskim, z którego ewakuowani są pasażerowie.
rozwiń zwiń