"Klucz do stosunków polsko-rosyjskich leży na Kremlu"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 13:20
- W interesie Rosji jest zantagonizowanie stosunków polsko-rosyjskich - powiedziała w radiowej Jedynce Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka".
Audio
  • Publicyści o wywiadzie z ambasadorem Rosji w Polsce (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Klucz do stosunków polsko-rosyjskich leży na Kremlu
Foto: Pixabay.com

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew powiedział w wywiadzie dla TVN24, że "polityka Polski doprowadziła do katastrofy we wrześniu 1939 roku, bo w ciągu lat 30. XX wieku Polska przez swoją politykę wielokrotnie blokowała zbudowanie koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim". - Częściowo Polska była więc odpowiedzialna za tę katastrofę, do której doszło we wrześniu - stwierdził.

W odpowiedzi na te słowa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował, że ambasador został wezwany na poniedziałek do MSZ. - Rola ambasadora w kraju akredytacji powinna polegać na budowaniu zgody i przyjaznych relacji między krajami - oświadczyła z kolei premier Ewa Kopacz.

Czytaj więcej:
kreml.jpg
Politycy komentują wypowiedź ambasadora Rosji


Według Piotra Gursztyna z "Do Rzeczy", warto prześledzić całe 25-lecie stosunków polsko-rosyjskich. - Trudno jest znaleźć polskiego polityka, który by dążył do konfrontacji z Rosją w tym czasie. Ta konfrontacja następowała, gdy Rosja uzurpowała sobie jakieś szczególne prawa - wskazał. W jego opinii "klucz do stosunków polsko-rosyjskich leży na Kremlu".

Wojciech Szacki z "Polityka Insight" powiedział, że zgadza się z ambasadorem w jednej kwestii - stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od lat. - Ale to nie Polska napadła na swojego sąsiada i zabrała mu część terytorium. To Rosja prowokuje - zaznaczył. Ocenił, że wypowiedź ambasadora to nie był "wyskok". - Ktoś mu ten tekst napisał - podkreślił.

- Ta wypowiedź wpisuje się w jakiś taki nastrój związany z tym, że mieliśmy wymianę na stanowisku prezydenta i czekamy, najprawdopodobniej, na zmianę partii u władzy w Polsce. To jest moment na prowokację tego typu - oznajmiła Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka". Przypomniała, że za rządów PiS "dobre relacje z Rosją nie były priorytetem".

Goście audycji "Tydzień kontra tydzień" skomentowali też głosowanie w sprawie postawienia Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu i polityczną awanturę wokół kryzysu migracyjnego w Europie.

***

Tytuł audycji:
Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Jan Ordyński

Goście: Aleksandra Pawlicka ("Newsweek"), Piotr Gursztyn ("Do Rzeczy"), Wojciech Szacki ("Polityka Insight")

Data emisji: 27.09.2015

Godzina emisji:
12.15


kk/ag

Zobacz więcej na temat: Jan Ordyński Rosja

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: w poniedziałek ambasador Rosji zostanie wezwany do MSZ

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2015 21:26
Szef MSZ wezwie w poniedziałek ambasadora Rosji. Ma to związek z wypowiedzią Siergieja Andriejewa, który powiedział w wywiadzie telewizyjnym m.in., że stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1945 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oburzenie na słowa ambasadora Rosji. "Decyzję podejmie MSZ"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 20:03
Polscy politycy jednym głosem krytykują ostatnie wypowiedzi ambasadora Rosji w Polsce, Siergieja Andriejewa. Rzecznik rządu Cezary Tomczyk, pytany o ewentualne odwołanie dyplomaty, mówi, że to do resortu spraw zagranicznych należy decyzja w sprawie dalszych działań.
rozwiń zwiń