Spór o miejsce Polski w UE. "Nikt nie mówi o jej opuszczeniu, chcemy decydować"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 14:30
Nie wiadomo, po co ktoś wywołuje dyskusję, czy Polska powinna pozostać w Unii Europejskiej, czy też nie - mówił w Jedynce Jacek Sasin (PiS). Według Andrzeja Halickiego (PO) politycy PiS dali podstawy, by obawiać się o ich intencje w tej kwestii.
Audio
  • Jacek Sasin (poseł PiS) i Andrzej Halicki (poseł PO) o wydarzeniach politycznych minionego tygodnia (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Próba próba budowania konfliktu politycznego wokół przynależności do UE jest "szkodnictwem" - takiego konfliktu nie ma - zapewnił w Jedynce poseł PiS Jacek Sasin. Zarzucił takie działania opozycji parlamentarnej, przede wszystkim PO. Zaznaczył, że nikt nie mówi, iż Polska powinna wyjść z Europy i zamierzamy w UE być dalej. – Bardzo wyraźnie powiedział o tym Jarosław Kaczyński - przypomniał.

Poseł PO Andrzej Halicki komentował że wspólnota europejska ma charakter nie tylko polityczny, ale tożsamościowo-wspólnotowy. Fundamentem Wspólnoty są wartości, trójpodział władzy, demokratyczny i prawny porządek – dodał. Zaznaczył, że polski interes narodowy jest związany z podejmowaniem decyzji w UE, a to związane jest z wiarygodnością państwa. Zaznaczył, że teraz poziom poparcia w polskim społeczeństwie dla proeuropejskiej drogi jest bardzo duży.

Jacek Sasin stwierdził, że UE ma wiele wspólnych interesów, ale obok tego są interesy poszczególnych krajów. Jednak ważne jest, by nie zawsze oddawać pole (innym) - mówił. Dodał też, że nie ma mowy o tym, by przeciwstawiać naszą wspólną tożsamość - europejskiej, gdyż one się wzajemnie dopełniają.

Poseł PiS ocenił też, że o pozycji Polski w UE i jej wpływie będzie decydowała nasza pozycja w regionie. Zaznaczył, że nasz kraj ma potencjał, by stać się tu liderem - jeśli chodzi o Grupę Wyszehradzką, państwa bałtyckie. Może pełnić pomagać w integracji z UE krajom, które dziś są poza nią, jak Ukraina.

Andrzej Halicki dodał, że konieczne jest determinacja, by obrać drogę europejską - bo m.in. tego zabrakło w pewnym momencie Białorusi, Ukrainie. Według niego nasz narodowy interes związany jest z silną wiarygodnością wobec takich partnerów jak UE i USA, a teraz zaczynają się z tym problemy.

Obaj politycy są zgodni, że Polska powinna mieć możliwość uczestniczenia w decyzjach UE i od tego zależy nas interes narodowy.

W programie dyskutowano też o innych bieżących wydarzeniach politycznych - m.in. o projekcie Komisji Europejskiej, by wprowadzać duże kary za nieprzyjęcie uchodźców, o dyskusji wokół Konstytucji, o sytuacji gospodarczej i ratingach.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jacek Sasin (poseł PiS) i Andrzej Halicki (poseł PO)

Data emisji: 08.05.2016

Godzina emisji: 12.10

agkm/mg

Czytaj także

Marsze to dowód słabości demokracji, czy wręcz przeciwnie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2016 18:40
Czeka nas sobota pod znakiem demonstracji. Na ulicę wyjdą sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i opozycji. Ulicami stolicy przejdą także zwolennicy suwerennej Polski oraz środowiska katolickie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: Polska nie neguje problemu uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 21:17
Za kilka tygodni Polska uruchomi program pomocy dla syryjskich uchodźców w Libanie, który zostanie sfinansowany ze środków wygospodarowanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: żaden poważny polityk nie proponuje wyjścia z UE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 21:35
- Nie ma dzisiaj poważnych polityków, którzy mówią, że powinniśmy opuścić Unię Europejską - powiedział w wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że problemy z porozumieniem z opozycją wynikają z tego, że "nie wszyscy chcą dialogu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda w Kanadzie. Ma rozmawiać m.in. o przygotowaniach do szczytu NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 20:54
Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie, obecność kanadyjskich żołnierzy nad Wisłą, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze i Ukraina - to tematy rozpoczynającej się w niedzielę wizyty Andrzeja Dudy w Kanadzie.
rozwiń zwiń