Szczyt NATO w Warszawie. Jak zareaguje Władimir Putin?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 13:49
- Szczyt powinien być dla Putina lekcją pokory, z której powinien wyciągnąć wnioski – przekonywał w audycji "Tydzień kontra Tydzień" prof. Roman Kuźniar. Zgadzał się z nim prof. Andrzej Zybertowicz. Tyle, że prezydent Rosji może zareagować zupełnie inaczej.
Audio
  • Szczyt NATO w Warszawie. Jak zareaguje Władimir Putin? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Uczestnicy szczytu NATO w Warszawie
Uczestnicy szczytu NATO w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Główne postanowienia właśnie zakończonego szczytu NATO w Warszawie to wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, przedłużenie misji w Afganistanie po roku 2016, większe zaangażowanie w walkę z Państwem Islamskim i wzmocnienie współpracy UE-NATO. Spotkanie to zostało ostro skrytykowane przez stronę rosyjską. Goście radiowej Jedynki prof. Andrzej Zybertowicz i prof. Roman Kuźniar byli zgodni, że Władimir Putin jest politykiem nieprzewidywalnym i nie wiadomo, jak zareaguję na manifestację solidarności i jedności Sojuszu.

Czytaj więcej o szczycie NATO w Warszawie >>>

- Amerykańscy eksperci amerykańscy zastanawiają się, czy Władimir Putin jest bardziej szachistą i strategiem, czy awanturnikiem, kimś, kto widząc słabość przeciwnika, natychmiast skacze, zawieszając swoje kalkulacje strategiczne – powiedział socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.

Z tym stwierdzeniem zgadzał się politolog prof. Roman Kuźniar, który ocenił, że rosyjski przywódca to "typ chuligana". – Jak wiemy, on dlatego wyleciał z pracy z FSB, gdyż w placówce w Niemczech wschodnich został poddany analizie i psychologowie ocenili, że ma obniżone poczucie ryzyka - podkreślił prof. Roman Kuźniar. Dodał, że on poprzez "swoje nieobliczalne, nieodpowiedzialne zachowania" mógłby doprowadzić do kryzysu.

Politolog zaznaczył, że z drugiej strony "Rosjanie zawsze słynęli z dobrej kalkulacji" i "mieli obsesję na punkcie stosunku sił", co było doskonale widoczne w ich relacjach z Zachodem podczas Zimnej Wojny. – Oni nie ryzykowali w sytuacji, gdy widzieli, że stosunek sił jest na ich niekorzyść i mogą przegrać – powiedział.

Dlatego też – w opinii prof. Kuźniara – Rosjanie wciąż "będą się zachowywali prowokacyjnie i po chuligańsku w sferze psychologicznej".

Prof. Andrzej Zybertowicz powiedział z kolei, że rosyjski przywódca wciąż uważa, że m.in. Ukraina leży w strefie wpływów jego kraju i tu "żadne reguły prawa międzynarodowego nie powinny obowiązywać".

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Duda, a wcześniej Lecha Kaczyńskiego)
Roman Kuźniar (politolog, doradca ds. międzynarodowych prezydenta Bronisława Komorowskiego, a wcześniej ministra obrony Bogdana Klicha, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW)

Data emisji: 10.07.2016

Godzina emisji: 12.05

pp/gs


Czytaj także

NATO wzmacnia Wschód i Południe. Najważniejsze decyzje szczytu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 21:59
Szczyt NATO w Warszawie zdecydował o wzmocnieniu wschodniej flanki, rozmieszczeniu na niej batalionów. Zapewnił o solidarności z Ukrainą, wspomniał o postępach Gruzji na drodze do NATO. Zapadły istotne ustalenia dotyczące m.in. Afganistanu, Iraku, ale nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO w Warszawie. Rosyjskie głosy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 09:48
W rosyjskich mediach państwowych szczyt NATO relacjonowany jest jako skierowany przeciwko Rosji. Obrady w Warszawie skrytykowali szefowie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony, wstrzemięźliwie wypowiedział się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński o szczycie NATO: sukces jest wielki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 18:52
Ustalenia szczytu NATO w Warszawie oznaczają bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski - ocenił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podsumował dwudniowe spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas konferencji prasowej.
rozwiń zwiń